29 lipca 2017

Franciszkanki Najświętszego Serca Jezusa


Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Najświętszego Serca Jezusa
Congregation of the Franciscan Sisters of the Sacred Heart of Jesus
Congregazione delle Suore Francescane del Sacro Cuore di Gesù
Congregación Hermanas Franciscanas del Sagrado Corazón de Jesús
Congregação das Irmãs Franciscanas do Sagrado Coração de Jesus
Congrégation des Soeurs Franciscaines du Sacré-Cœur de Jésus
Kongregation der Franziskanerinnen vom Heiligsten Herzen Jesu


Data i miejsce założenia:
1890 rok - Wenezuela

Założycielka:
m. Isabel Lagrange EscobarLiczba sióstr na świecie: brak danych
Franciszkanki Najświętszego Serca Jezusa obecne są w krajach: Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Hiszpania.
Dom generalny: Wenezuela (Caracas)

Habit aktualny:

Brązowy bezrękawnik, biała bluzka, na piersi zawieszony krzyżyk
(o różnym kształcie), pojedyncze siostry noszą na głowie biały welon.

Habit historyczny:


------------------------------------- -------------------------------------

Duchowość:
Życie duchowe sióstr polega na dążeniu do doskonałości chrześcijańskiej poprzez zjednoczenie z Bogiem. Charyzmat zgromadzenia skupia się na życiu wymaganiami Ewangelii Jezusa Chrystusa w duchu św. Franciszka z Asyżu ze szczególnym akcentem na trzy elementy duchowości franciszkańskiej: braterstwo, mniejszość i modlitwa.
Braterstwo ma swoje źródło w przyjęciu Boga jako Ojca wszystkich ludzi i całego świata. Mniejszość to przyjęcie postawy dziecka, które nie posiada wysokiego statusu społecznego, prestiżu wśród ludzi; mniejszość to bycie sługą pokornym i ubogim, żyjącym we wzajemnym posłuszeństwie i solidarności z ubogimi. Duch modlitwy z kolei skłania siostry, aby gdziekolwiek są, w każdej godzinie i w każdym czasie chwalić, i błogosławić Najwyższego i Wiecznego Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego i wielbić Go z czystym sercem; zawsze modlić się i nie ustawać.
Założycielka nauczyła swoje duchowe córki miłości i bezwarunkowego oddania Najświętszemu Serca Pana Jezusa, które pełne jest litości wobec cierpiących, uciśnionych, opuszczonych i najsłabszych, i które jest Źródłem wszelkich łask potrzebnych siostrom do wypełniania swojego powołania.
Celem szczegółowym zgromadzenia jest chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza dziewcząt oraz odpowiadanie na potrzeby Kościoła.Działalność:
Zgromadzenie podejmuje różne prace, aby zaspokoić potrzeby Kościoła i społeczeństwa. Aktualnie jest to głównie prowadzenie szkół różnego typu, w których uczniowie oprócz edukacji otrzymują gruntowne wychowanie religijne. Siostry otaczają opieką młodzieżą franciszkańską, prowadzą duszpasterstwo powołaniowe. Zajmują się także kobietami i dziećmi chorymi na AIDS.


Historia:
Głębokie życie duchowe już od dzieciństwa wzrastało w duszy m. Isabel Lagrange Escobar. Codziennie uczestniczyła we Mszy Świętej, często odwiedzała kościół, aby adorować Najświętszy Sakrament. Miała wielkie nabożeństwo do Matki Bożej, zawsze znajdowała czas na modlitwę różańcową oraz Małe Oficjum Matki Bożej, pościła, spełniała praktyki pokutne. Mając 20 lat złożyła przed spowiednikiem prywatny ślub czystości i posłuszeństwa. Została także tercjarką franciszkańską.
Była osobą bardzo wrażliwą na ludzkie nieszczęście. Mieszkała w Caracas, mieście naznaczonym wielkim ubóstwem, z mnóstwem dziewcząt opuszczonych, osieroconych, żebrujących na ulicach, często z biedy oddających się prostytucji. Isabel chciała im pomóc oraz nauczyć je znać i kochać Boga
Ze wsparciem swojego kierownika duchowego, również tercjarza franciszkańskiego, ks. Calixto González Rodil i zgodą arcybiskupa Caracas, założyła w 1890 roku Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Najświętszego Serca Jezusa. Wraz z pięcioma towarzyszkami przygarnęła 8 osieroconych dziewczynek. Z biegiem lat rosnące zgromadzenie zakładało liczne przytułki, szkoły i szpitale.

Strony www:
http://hermanasfranciscanasscj.org.ve