30 marca 2016

ss. Niepokalanego Serca Maryi z Kongolo


Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Maryi z Kongolo (CIMKO)
Congregation of the Sisters of the Immaculate Heart of Mary of Kongolo
Congregazione delle Suore del Cuore Immacolato di Maria di Kongolo
Congregación de las Hermanas del Inmaculado Corazón de María de Kongolo
Congregação das Irmãs do Imaculado Coração de Maria de Kongolo
Congrégation des Soeurs du Coeur Immaculé de Marie de Kongolo
Kongregation der Schwestern des Unbefleckten Herzens Mariens von Kongolo


Data i miejsce założenia:
1922 rok – RD Kongo

Założyciel:
bp Emilio Callewaert CSSp

Liczba sióstr na świecie: 110
Siostry Niepokalanego Serca Maryi z Kongolo obecne są w krajach: 
RD Kongo, Włochy, Francja, Belgia.
Dom generalny: RD Kongo (Kongolo)


Habit aktualny:

Aktualnie siostry chodzą w strojach świeckich z nakryciem głowy wzorowanych na tradycyjnym stroju kongijskim, na piersi zawieszony krzyż.


Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Maryi z Kongolo zostało założone w 1922 roku w Kongo przez bpa Emilio Callewaert, belgijskiego misjonarza ze Zgromadzenia Ducha Świętego, wówczas prefekta apostolskiego północnej Katangi.To jedno z pierwszych zgromadzeń powstałych na ziemi kongijskiej.
Bezpośrednią motywacją założenia wspólnoty była potrzeba uformowania rodzimych misjonarzy. Bp Callewaert uważał, że w posłudze apostolskiej należy ukazywać młodym Afrykańczykom możliwość obrania życia kapłańskiego lub zakonnego. Twierdził, że kiedyś przyjdzie dzień, w którym misjonarze wrócą do domów; potrzeba będzie wówczas miejscowych ludzi, którzy będą w stanie przejąć i kontynuować dzieło Chrystusa w Kościele a Afryce. Zaowocowało to pierwszymi powołaniami wśród dziewcząt do życia zakonnego. Pierwsze kandydatki formowane były przez pracujące w Kongo Córki Krzyża z Liege.
Początek Sióstr Niepokalanego Serca Maryi wyznacza dzień, w którym pierwsze Kongijki złożyły swoje pierwsze śluby. Było to w roku 1922. Zgromadzenie zostało kanonicznie uznane w 1954 roku przez biskupa Kongolo. Obecnie jest wspólnotą na prawie diecezjalnym. W 1964 roku została zwołana pierwsza kapituła generalna, na której wybrano przełożoną generalną spośród sióstr Afrykanek, tym samym zgromadzenie stało się w pełni samodzielne.
Celem sióstr jest ewangelizacja i chrystianizacja ludności poprzez pełnienie uczynków miłosierdzia wobec duszy i ciała. Zgromadzenie w pierwszej kolejności stara się obejmować miłosierdziem ludzi biednych i zmarginalizowanych. Jego zasadą jest: być blisko ubogich.

Dom zgromadzenia we Francji::
Soeurs du Coeur Immaculé de Marie de Kongolo
40 rue de la fontaine
75016 Paris
France
e-mail: s.ngoy @yahoo.fr