1 czerwca 2015

Misjonarki Służebnice Bożego Ducha


Misjonarki Służebnice Bożego Ducha
Misioneras Siervas del Divino Espíritu
Missionárias Servas do Divino Espírito
Missionary Sisters Servants of the Divine Spirit
Missionarie Serve del Divino Spirito
Missionsschwestern Dienerinnen des Göttlichen Geistes

Data i miejsce założenia:
1983 rok - Kolumbia

Założyciele:
bp Alfonso Uribe Jaramillo
m. Blanca Ilvia Álvarez RincónLiczba sióstr na świecie: ok. 150  * dane z 2014 roku
Misjonarki Służebnice Bożego Ducha obecne są w krajach: Kolumbia, Ekwador, Peru, Panama, Włochy.
Dom generalny: Kolumbia (La Ceja)

Habit aktualny:

Beżowy habit z kołnierzykiem o rogach zaokrąglonych, na głowie beżowy welon w odcieniu jaśniejszym niż habit, na piersi zawieszony krzyżyk.Na co dzień możliwy beżowy habit o kroju sukienki z kołnierzykiem o rogach prostych.


Duchowość:
Misjonarki Służebnice Bożego Ducha dążą do świętości przez naśladowanie Jezusa Chrystusa w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, w oparciu o duchowość św. Franciszka z Asyżu. Ich styl życia charakteryzuje siostrzana jedność, prostota i radość.
Charyzmatem sióstr jest odkrywanie każdego dnia potrzeby Osoby i działania Ducha Świętego w swoim życiu, aby całkowicie wypełnić misję, powierzoną im przez Pana. Szczególnym zadaniem zgromadzenia jest ewangelizować z mocą Ducha Świętego.
Siostry starają się służyć Panu z pomocą Najświętszej Maryi Panny, która była najwierniejszą i prawdziwą Służebnicą Bożego Ducha.


Działalność:
Siostry w pierwszej kolejności starają się ewangelizować w miejscach, gdzie obecność kapłana jest rzadkością. Swoją posługą otaczają przede wszystkim dzieci, młodzież, rodziny, chorych i starszych w środowiskach ubogich. Siostry podejmują się katechizacji, pracy parafialnej, prowadzą rekolekcję, odwiedzają w domach potrzebujących, wspomagają Papieskie Dzieła Misyjne, ewangelizują za pomocą mass-mediów, szerzą wiedzę o doktrynie o Duchu Świętym, zajmują się formacją modlitewnych grup charyzmatycznych.


Historia:
Zgromadzenie narodziło się z inspiracji kolumbijskiego bpa Alfonso Uribe Jaramillo, który podejmował się licznych inicjatyw duszpasterskich, był żywo zaangażowany w tzw. Odnowę Charyzmatyczną, co miało znaczny wpływ na rodzaj duchowości przyszłego zgromadzenia.
Aby zapewnić ciągłość pracy swoich inicjatyw powołał do istnienia dwa stowarzyszenia dla świeckich oraz żeńską wspólnotę zakonną Misjonarek Służebnic Bożego Ducha, którego współzałożycielką stała się m. Blanca Ilvia Álvarez Rincón. Zgromadzenie powstało w mieście La Ceja w Kolumbii. Obecnie wspólnota jest zgromadzeniem na prawie diecezjalnym.

Strony www:
www.oocities.org/hermanasmisionerassde