13 czerwca 2015

Misjonarki Katechetki św. Teresy od Dzieciątka Jezus


Misjonarki Katechetki św. Teresy od Dzieciątka Jezus (MCST)
Missionary Catechists of Saint Therese of the Infant Jesus
Missionarie Catechiste di Santa Teresa del Bambino Gesù
Misioneras Catequistas de Santa Teresa del Niño Jesús
Missionárias Catequistas de Santa Teresa do Menino Jesus
Missionnaires Catéchistes de Sainte Thérèse de l'Enfant Jésus


Data i miejsce założenia:
1958 rok - Filipiny

Założyciel:
bp Alfredo ObviarLiczba sióstr na świecie: 289 (w tym: 12 nowicjuszek, 6 postulantek) 
* dane z 2012 roku

Misjonarki Katechetki św. Teresy od Dzieciątka Jezus obecne są w krajach: Filipiny, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Szwecja, USA, Nigeria, Papua Nowa Gwinea, Curaçao.
Dom generalny: Filipiny (Tayabas)

Habit aktualny:

Beżowy habit, na głowie biały czepek i beżowy welon, na piersi zawieszony medalik z wizerunkiem św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Po prawej: nowicjuszkiHabit historyczny:


------------------------------------
Charyzmat:
Powołaniem zgromadzenia jest katechizacja, którą siostry postrzegają jako podstawowe zadanie Kościoła i w ten sposób włączają się w jego główną misję apostolską.
Ich życie duchowe zakorzenione jest Chrystusie i w Słowie Bożym, które głoszą, przepojone wiarą i prostotą na wzór św. Teresy od Dzieciątka Jezus, do której siostry mają szczególne nabożeństwo. Podzielają też gorliwość swojego założyciela do zbawiania dusz poprzez nauczanie wiary.
Zgodnie ze swoim celem działalność apostolska zgromadzenia skupia się na katechizacji dzieci, młodzieży oraz coraz częściej ludzi dorosłych.Historia:
Założyciel zgromadzenia bp Alfredo Obviar od początku swojej kapłańskiej drogi miał szczególny dar do nauczania katechizmu zarówno dzieci, jak i zaniedbanych religijnie dorosłych, podejmował się również wielu inicjatyw związanych z katechizacją. Po nominacji biskupiej kontynuował to zaangażowanie, szczególnie zajął się formowaniem przyszłych katechetów spośród ludzi świeckich.
W wyniku zmian administracyjnych w Kościele na Filipinach utworzona została diecezja Lucena, której pierwszym ordynariuszem został bp Alfredo. Budował ją od podstaw, mając do pomocy zaledwie 30 księży. Dostrzegał on palącą potrzebę współpracowników w nauczaniu wiary w szkołach. Świeccy katecheci nie dawali jednak stabilności; wielu z nich z czasem rezygnowało z pracy z różnych powodów: zawarcia małżeństwa, podjęcia studiów, lepiej płatnej pracy itp. Taką stabilność widział w siostrach zakonnych, zdolnych poświęcić całe swoje życie zadaniom apostolskim.


W 1958 roku bp Alfredo Obviar założył więc nowe zgromadzenie zakonne Misjonarek Katechetek, którym za wzór życia duchowego postawił św. Teresę od Dzieciątka Jezus, do której miał wielkie nabożeństwo. Zgromadzenie miało zapewnić katechetów nauczających wiary chrześcijańskiej w szkołach w jego diecezji.
Dom macierzysty powstał w miejscowości San Narciso, w której zamieszkało pięć pierwszych sióstr. Niedługo później dom główny przeniesiony został do Tayabas.

Strony www:
http://mcstsisters.wix.com/mcst