18 czerwca 2015

Wspólnota Adveniat


Wspólnota Adveniat Santa Maria in Arce
Comunità Adveniat Santa Maria in Arce
Adveniat Community Santa Maria in Arce
Comunidad Adveniat Santa Maria en Arce
Comunidade Adveniat Santa Maria Arce


Data i miejsce założenia:
1988 rok - Włochy

Założyciel:
o. Augusto Drago OFMConvLiczba sióstr na świecie: ok. 20  * dane z 2012 roku
Siostry Wspólnoty Adveniat obecne są w krajach: Włochy.
Dom wspólnoty: Włochy (Rocca Sant'Angelo)


Habit aktualny:

Błękitny habit z kapturem przepasany białym sznurem, habit bez welonu, na piersi zawieszony drewniany franciszkański krzyż TAU, przy boku koronka franciszkańska.
Duchowość:
Charakter powołania sióstr odzwierciedla nazwa zgromadzenia. Przede wszystkim siostry tworzą wspólnotę – wspólnotę życia, modlitwy i pracy w duchu radosnego braterstwa.  
Siostry starają się żyć nadzieją radości spotkania z Panem w dniu Jego przyjścia w chwale. Dzięki modlitwie i kontemplacji, oczami wiary już widzą ten dzień, który odnowi wszystkie rzeczy. W słowach modlitwy Pańskiej wyrażają pragnienie, prosząc: Przyjdź (adveniat) Królestwo Twoje. Wspólnota Adveniat oznacza więc wspólnotę żyjącą nadzieją ponownego przyjścia Pana.
Swoją duchową drogę siostry powierzają pomocy Matki Bożej, którą czczą w tytule wziętym od kościoła Santa Maria in Arce, przy którym żyją. Określenie arce pochodzące od łacińskiego słowa arx, oznaczające twierdzę, miejsce obronne, wskazuje siostrom Maryję jako mocną twierdzę zbudowaną na skale, którą jest Bóg, miejsce obrony w walce duchowej, skałą schronienia od sideł szatana.
Siostry prowadzą życie w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Klary, pełne prostoty, małości i radości, z sercem ubogim, które wszystko otrzymuje od Boga, również w sferze materialnej; dzielą się więc z innymi wszystkim, co mają.


Działalność:
Apostolstwo zgromadzenia polega na przyjmowaniu w gościnę tych, którzy chcą spędzić jakiś czas na modlitwie i słuchaniu Słowa Bożego. Siostry organizują rekolekcje prowadzone w duchu franciszkańskim, pomagając w odkrywaniu znaczenia bycia sam na sam z Bogiem i Jego głosu mówiącego do serca człowieka.


Historia:
Wspólnota narodziła się w 1988 roku we Włoszech z inspiracji o. Augusto Drago OFMConv. Siostry osiedliły się w starym klasztorze w Rocca Sant'Angelo niedaleko Asyżu, przy kościele Santa Maria in Arce, od którego wzięła się część nazwy zgromadzenia. W Rocca Sant'Angelo dawniej mieściła się pustelnia, w której rzekomo miał przez pewien czas przebywać sam św. Franciszek.
Wspólnota Adveniat została zatwierdzona przez władze kościelne w 1992 roku, a agregowana do zakonu franciszkańskiego w 2002 roku.


Strony www:
www.adveniatsantamariainarce.it