24 listopada 2014

Franciszkanki Matki Bożej Dobrej Rady


Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Matki Bożej Dobrej Rady
Irmãs Franciscanas de Nossa Senhora do Bom Conselho
Hermanas Franciscanas de Nuestra Señora del Buen Consejo
Franciscan Sisters of Our Lady of Good Counsel
Suore Francescane di Nostra Signora del Buon Consiglio
Sœurs Franciscaines de Notre-Dame du Bon Conseil
Franziskanerinnen von Unserer Lieben Frau vom Guten Rat


Data i miejsce założenia:
1853 rok - Brazylia

Założyciel:
o. Caetano de Messina OFMCapLiczba sióstr na świecie: 115   * dane z 2013 roku
Franciszkanki Matki Bożej Dobrej Rady obecne są w krajach: Brazylia.
Dom generalny: Brazylia (Recife)


Habit aktualny:

Beżowy habit z kieszeniami o kroju sukienki na zamek, z kołnierzykiem w tym samym kolorze, na głowie biały prosty welon, na piersi zawieszony na łańcuszku medal z wizerunkiem Matki Bożej i krzyżem TAU.Niektóre siostry nie chodzą w habitach.Habit historyczny:

Brązowy habit przepasany białym sznurem, brązowy szkaplerz, czarny welon.


Charyzmat:
Zgromadzenie należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej. Za przykładem św. Franciszka i św. Klary siostry pragną ukazywać oblicze Boga w świecie. W duchowości franciszkańskiej szczególnie bliskie jest im ewangeliczne ubóstwo oraz przekonanie o własnej małości. Ponadto starają się szerzyć pokój, sprawiedliwość oraz cechować się dobrocią.
Charyzmat zgromadzenia wyznacza siostrom jako cel apostolski działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Prowadzą więc liczne szkoły, a także sierociniec. Wzorem swojego założyciela wychowują i kształcą młode pokolenie, bo tylko taka młodzież jest w stanie w przyszłości przekształcać świat na lepszy. Połączenie tego rodzaju apostolstwa z duchowością franciszkańską określa powołanie sióstr jako: bycie „mniejszą” w służbie edukacji.
Założyciel powierzył zgromadzenie wstawiennictwu Matki Bożej Dobrej Rady.Historia:
W połowie XIX wieku włoski misjonarz z zakonu kapucynów zwany bratem Caetano de Messina (jego prawdziwe nazwisko to Santi Lentini), przemierzał tereny wschodniej Brazylii głosząc Ewangelię. W 1853 roku dotarł do miejscowości Papacaça, dziś noszącej nazwę Bom Conselho. Znalazł tam wiele nędzy zarówno materialnej jak i moralnej; było to królestwo przemocy, nieuczciwości, ludzie nie potrafili inaczej rozwiązywać problemów niż zemstą i rozlewem krwi.
O. Caetano powierzył to miejsce Matce Bożej Dobrej Rady i wziął się za pracę misyjną. Robił to z takim zapałem, że wkrótce pociągnął do gorliwości apostolskiej cztery miejscowe dziewczęta, które słysząc wezwanie Chrystusa do pójścia za Nim powierzyły się duchowej opiece misjonarza. Jeszcze w tym samym roku otrzymały habit Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka stając się pierwszymi siostrami nowego zgromadzenia Franciszkanek Matki Bożej Dobrej Rady.
Siostry otoczyły opieką osiemnaścioro dorastających młodych ludzi: osieroconych, porzuconych, pochodzących z rozbitych rodzin, bądź mieszkających w bardzo złych warunkach. Wkrótce powstała pierwsza szkoła zgromadzenia, w której dzieci miały znaleźć wiarę i lepszą przyszłość dzięki wykształceniu, tym samym zmieniając całe społeczeństwo na lepsze. Szkoła ta rozpoczęła długą tradycję działalności edukacyjnej zgromadzenia.Strony www:
http://vocacionalfnsbc.blogspot.com