4 października 2014

Misjonarki Duszpasterstwa Diecezjalnego


Misjonarki Duszpasterstwa Diecezjalnego (MPD)
Misioneras de la Pastoral Diocesana
Missionárias da Pastoral Diocesana
Missionary Sisters of the Diocesan Pastoral


Data i miejsce założenia:
1970 rok - Meksyk

Założyciel:
bp Fernando Romo GutiérrezLiczba sióstr na świecie: brak danych
Misjonarki Duszpasterstwa Diecezjalnego obecne są w krajach: Meksyk, Brazylia, Boliwia.
Dom generalny: Meksyk (Torreón)


Habit aktualny:

Niebieski bezrękawnik wycięty w szpic, biała bluzka, na głowie niebieski welon z białą wypustką, na piersi krzyż.

Używany także beżowy bezrękawnik z białym welonem lub bez welonu.


Duchowość:
Powołanie Misjonarek Duszpasterstwa Diecezjalnego polega na zaangażowaniu w działalność misyjną Kościoła, aby Królestwo Boże było głoszone i ustanowione na ziemi.
Szczególnymi cechami zgromadzenia są: ścisła współpraca z miejscowym biskupem w pracach duszpasterskich diecezji oraz służba na rzecz duchowego i społecznego wzrostu ludzi ubogich w świetle Ewangelii. Siostry prowadzą życie ubogie i z ubogimi.
W centrum duchowości wspólnoty znajduje się tajemnica Wcielenia, która skłania siostry do radykalnego pójścia za Chrystusem. Wcielonego Jezusa Chrystusa Misjonarki odnajdują szczególnie w ludziach ubogich. Zgromadzenie ma także charakter maryjny. Od Maryi Matki Kościoła, posługującej pierwotnemu Kościołowi, siostry uczą się akceptacji woli Bożej i stałej współpracy z biskupami.Działalność:
Działalność zgromadzenia to przede wszystkim ewangelizacja oraz posługa na rzecz biednych. Siostry włączają się w różne duszpasterskie przedsięwzięcia diecezji, w posługują, są to m.in. katechizacja, praca parafialna, formacja liturgiczna, prowadzenie różnych grup duszpasterskich, a także praca socjalna wśród biednych, emigrantów, kobiet, siostry odwiedzają rodziny oraz chorych.


Historia:
Historia Misjonarek Duszpasterstwa Diecezjalnego zaczyna się w 1958 roku, gdy bp Fernando Romo Gutiérrez - pierwszy ordynariusz Torreón rozpoczął swoją posługę pasterską w nowopowstałej meksykańskiej diecezji. Szybko dostrzegł wielkie potrzeby rzeszy biednych ludzi, którzy byli jak owce bez pasterza. W raczkującej dopiero diecezji było wówczas zaledwie 12 kapłanów. Biskup chciał więc mieć w swojej diecezji żeńskie zgromadzenie, które wspomagałoby duszpasterstwo Kościoła lokalnego. Wkrótce do diecezji przybyła grupa sióstr Misjonarek Katechetek Ubogich, zakładając dom w miejscowości Gómez Palacio. Bp Romo Gutiérrez uznał, że są one Bożą odpowiedzią na to pragnienie.
Jednak w 1969 roku przełożeni zakonni postanowili wycofać siostry z diecezji Torreón. W obliczu utraty sióstr biskup poczuł natchnienie, aby z tych sióstr zorganizować nowe zgromadzenie. Również siostry pragnęły nadal pozostać w diecezji. W 1970 roku bp Fernando Romo Gutiérrez erygował wspólnotę Misjonarek Duszpasterstwa Diecezjalnego, w skład której weszło 20 sióstr dotychczas pracujących w diecezji. Wśród nich była s. Teresa Lizcano Balderas, która została pierwszą przełożoną generalną nowego zgromadzenia.

Strony www:
http://misionerasdelapastoraldiocesana.wordpress.com