30 października 2013

Norbertanki


Siostry Norbertanki
Norbertusschwestern (Prämonstratenserinnen)
Suore Norbertine
Hermanas Norbertinas
Irmãs Norbertinas
Norbertine Sisters
Soeurs Norbertine


Data i miejsce założenia:
1950 rok - Niemcy

Liczby: 6 sióstr na świecie  *dane z 2008 roku
Norbertanki obecne są w krajach: Niemcy
Dom wspólnoty: Niemcy (Aulendorf)


Habit aktualny:

Biały habit z kołnierzykiem, czarny prosty welon z białą wypustką.


W 1947 roku ojcowie Norbertanie postanowili reaktywować historyczne Opactwo Świętego Norberta w Rot an der Rot w Bawarii. Zakonnicy otworzyli tam dom dziecka i poszukiwali sióstr zakonnych, które zajmowałyby się dziećmi. Nie mogąc jednak znaleźć żadnego zgromadzenia postanowili założyć nową wspólnotę zakonną żeńską.
W 1950 roku odbyły się obłóczyny dwóch pierwszych sióstr, które zaczęły życie wspólnotowe w Rot an der Rot według duchowości norbertańskiej. W 1959 roku wspólnota liczyła już dziesięć Norbertanek, które były odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi. W tym samym roku, po likwidacji swojego klasztoru przez ojców, siostry przeniosły się z Rot do Duisburg-Hamborn w diecezji Essen, a niedługo później osiedliły się w Geras w Austrii, aby pomagać w pracy tamtejszym Norbertanom. Jednak już rok później wróciły do Rot, gdzie diecezja odkupiła dawny klasztor i przeznaczyła go na centrum młodzieżowe, w którym siostry rozpoczęły posługę. 
Zgromadzenie nigdy nie rozwinęło szerszej działalności. Oprócz pracy w centrum młodzieżowym niektóre siostry odwiedzały ludzi chorych lub samotnych, posługiwały w zakrystii w kościele parafialnym oraz pomagały w pracy w parafii, a także pracowały w szkole.
Brak nowych powołań i coraz mniejsza liczba sióstr sprawiły, że w 2007 roku Norbertanki postanowiły opuścić Rot an der Rot. Cztery starsze wiekiem siostry zamieszkały w domu opieki w Reute u sióstr Franciszkanek, natomiast pozostałe dwie osiedliły się w pobliskim Aulendorf. Jedna katechizuje i pomaga w pracy w miejscowej parafii, druga zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Dziś Norbertanki są zgromadzeniem na prawie diecezjalnym, które potrzebuje nowych powołań gotowych podjąć charyzmat norbertański w życiu czynnym.

Strony www:
brak

Adres:
Norbertusschwestern
Hauptstraße 70
88326 Aulendorf
Tel. (07525) 912412