Zgromadzenie Sióstr św. Anny (SSA)
Congregation of Sisters of Saint Anne
Congrégation des Soeurs de Sainte-Anne
Congregación de las Hermanas de Santa Ana
Congregação das Irmãs de Santa Ana
Congregazione delle Suore di Sant'Anna
Kongregation der Schwestern der Hl. Anna
Data i miejsce założenia:
1850 rok - Kanada
Założycielka:
bł. Marie-Anne Blondin
Liczba sióstr na świecie: ok. 840
Siostry św. Anny obecne są w krajach: Kanada, USA, Haiti, Chile, Kamerun.
Dom generalny: Kanada (Montreal)
Habit aktualny:

Siostry na Haiti
Habit historyczny:
![]() |
Czarny habit z pelerynką, na głowie czarny welon z białym czepkiem, na piersi krzyż, przy boku brązowy różaniec. |
![]() |
Habit używany od lat 1963-64 |
b.jpg)
Zgromadzenie opiera się na duchowości ignacjańskiej, cechującą się miłością do Boga przenikającą działalność podejmowaną na większą chwałę Bożą oraz umiłowaniem Jego woli. Założycielka zachęcała swoje duchowe córki: Niech Najświętsza Eucharystia i doskonałe poddanie się woli Bożej będzie waszym niebem na ziemi. Uczyła ich także zaufania Bożej Opatrzności.
Charyzmatem Sióstr św. Anny jest podążać za Panem Jezusem jak ewangeliczne niewiasty i podejmować misję Chrystusa Nauczyciela. Ducha sióstr cechuje hojność, gościnność i współczucie oraz pragnienie dzielenia się Bożą Miłością z bliźnimi.
Działalność:

Esther Blondin jako młoda kobieta pracowała jako pomoc domowa. Marząc o życiu zakonnym wstąpiła do Sióstr Notre-Dame zajmującego się edukacją. Z powodu słabego zdrowia musiała opuścić nowicjat zgromadzenia wraz z marzeniem o byciu zakonnicą. Po pewnym czasie została zaproszona przez inną byłą nowicjuszkę Sióstr Notre Dame do pracy w charakterze nauczycielki w szkole w Montrealu.
Z tej pracy zrodziło się nowe Zgromadzenie Sióstr św. Anny, które Esther Blondin, już jako m. Marie-Anne, założyła w 1850 roku w Vaudreuil koło Montrealu za zgodą miejscowego biskupa, stając się jego przełożoną. Założycielce bardzo na sercu leżała kwestia edukacji dzieci; w XIX-wiecznej Kanadzie analfabetyzm był powszechny. Matka Marie-Anne sama późno nauczyła się czytać i pisać, stąd nowe zgromadzenie poświęcone było edukacji, nieco później ważne miejsce w działalności sióstr zajmowało nauczanie dzieci emigrantów.
M. Blondin widziała problem słabej edukacji katolickiej w ówczesnym prawie kościelnym wymagającym osobnych szkół dla dziewcząt i chłopców, a wielu parafii nie stać było na utrzymywanie dwóch szkół. Zakładając zgromadzenie matka chciała, by w szkołach prowadzonych przez siostry mogły uczyć zarówno dziewczynki i chłopcy. W owych czasach było to prawie rewolucyjnym pomysłem, jednak osiągnęła swój cel.

Zgromadzenie dynamicznie się rozwijało w całej Kanadzie i USA. W okresie największego rozkwitu liczyło ok. 3900 sióstr. Po Soborze Watykańskim II liczba sióstr zaczęła szybko spadać do ok. 840 obecnie.
Strony www:
Kanada: www.ssacong.org
USA: www.sistersofsaintanne.org
Haiti: www.ssacong.org/haiti
Filmy: