8 września 2013

Służebnice Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej


Służebnice Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej
Esclavas del Santísimo Sacramento y de la Inmaculada
Escravas do Santíssimo Sacramento e da Imaculada
Servants of the Most Holy Sacrament and of the Immaculate
Esclaves du Saint-Sacrement et de l'Immaculée
Schiave del Santissimo Sacramento e dell'Immacolata


Data i miejsce założenia:
1943 rok - Hiszpania

Założycielka:
m. M. Rosario del Espíritu Santo - Lucas Burgos
o. José Antonio de Aldama SJ


Liczby: brak danych
Służebnice Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej obecne są w krajach: Hiszpania, Gwatemala, Puerto Rico, Peru.
Dom generalny: Hiszpania (Cordoba)


Habit aktualny:

Biały habit ze szkaplerzem, na głowie biały czepek otaczający twarz, długi biały welon, na piersi medalion z symbolem Najświętszego Sakramentu, przy boku biały różaniec.Duchowość:
Zgromadzenie zostało założone, aby dawać światu świadectwo wiary w realną obecność Boga w Eucharystii. Służebnice Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej są wspólnotą kontemplacyjną. Mniszki żyją za klauzurą, w klimacie ciszy i skupienia niezbędnym do oddania się modlitwie i zjednoczenia z Bogiem.
Ideałem sióstr jest naśladowanie życia Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Na większą chwałę Boga ofiarują swoje życie na całkowitą ofiarę Miłości, która jednoczy się z Ofiarą Ołtarza, czemu przyświeca hasło zgromadzenia: Miłość – Ofiara.
Centrum kontemplacyjnego powołania mniszek jest adoracja, uwielbienie i zadośćuczynienie Najświętszemu Sakramentowi Ołtarza. Słowa skierowane przez Pana Jezusa do Apostołów w czasie modlitwy w Ogrójcu: Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? (Mt 26, 40) odczytują jako wezwanie do godziny wynagrodzenia. W swoich kościołach adorują Pana nieprzerwanie dzień i noc. Każda siostra spędza dwie godziny na adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Jedną podczas dnia, drugą w nocy. I to właśnie ta nocna adoracja odprawiana jest w duchu zadośćuczynienia.
Na co dzień siostry starają się przeżywać swoje powołanie jako służebnice Niepokalanej Matki i wczuwać się w uczucia Dziewiczego Serca Maryi, która sama siebie nazwała Służebnicą Pańską.
Oprócz adoracji i Mszy Świętej mniszki codziennie modlą się m.in. Liturgią Godzin uwielbiając Serce Jezusowe, odmawiają cały różaniec, trzy razy dziennie uroczyście śpiewają modlitwę Anioł Pański.


Działalność:
Apostolstwem sióstr jest modlitwa wstawiennicza. Służebnice otwierają swoje serca na wszystkie potrzeby Kościoła, aby w ten sposób rozprzestrzeniać miłość. Ponadto siostry wykonują prace ręczne służące Bożemu kultowi: szyją m.in. ornaty, alby, stuły, obrusy ołtarzowe wykonują paramenty liturgiczne. Na ile pozwala im na to klauzura propagują także praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu.


Historia:
Matka Maria Rosario od Ducha Świętego - Lucas Burgos już od czasu swojej Pierwszej Komunii Świętej w dzieciństwie miała żywe nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, szybko też odkryła w sobie powołanie zakonne. Wstąpiła do kontemplacyjnego klasztoru Sióstr Św. Rodziny z Bordeaux, jednak po kilku latach postanawia go opuścić.
Marząc nadal o poświęceniu się wieczystej adoracji eucharystycznej trwającej dzień i noc rozpoczęła tworzenie nowej wspólnoty kontemplacyjnej poświęconej temu zadaniu. 24 grudnia 1943 roku w Maladze pierwsze cztery siostry Mszą Świętą o północy zainicjowały nowe zgromadzenie, w następnym roku Służebnice Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej otrzymały status pobożnego stowarzyszenia. Na życzenie arcybiskupa Grenady w 1947 roku cała wspólnota przeniosła się do tego miasta, gdzie powstał dom macierzysty zgromadzenia.
Współzałożycielem zgromadzenia jest o. José Antonio de Aldama SJ. Jego udział w formowaniu się zgromadzenia początkowo mógł wydawać się przypadkowy. Matka Rosario ceniąc jezuitów zwróciła się do nich z prośbą o duchową opiekę nad młodą wspólnotą. Prowincjał powierzył to zadanie właśnie o. José. Chryzmat sióstr szybko zachwycił zakonnika, całym sercem wspierał jego rozwój, pomagał siostrom przetrwać wiele trudności, napisał dla zgromadzenia konstytucje i duchowe dyrektywy.
Dziś mniszki modlą się w 12 klasztorach w Hiszpanii, 2 w Gwatemali oraz po jednym w Puerto Rico i Peru.


Strony www:
www.esclavasdelsantisimo.org

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia.

Filmy:
www.esclavasdelsantisimo.org/vocaciones.htm