8 lipca 2012

Oblatki z Nazaretu


Siostry Oblatki z Nazaretu (ODN)
Suore Oblate di Nazareth
Irmãs Oblatas de Nazaré
Hermanas Oblatas de Nazaret
Oblates of Nazareth Sisters
Soeurs des Oblates de Nazareth


Data i miejsce założenia:
1954 rok - Włochy

Założyciel:
bp Alberico Semeraro


Liczby: brak danych
Oblatki z Nazaretu obecne są w krajach: Włochy, Brazylia, Nigeria, Indie.
Dom generalny: Włochy (Alberobello)


Habit aktualny:

Niebieski habit przepasany skórzanym paskiem, na głowie ciemno-niebieski prosty welon z białą wypustką, na piersi krzyż. Na codzień możliwy habit biały.
Oblatki z Nazaretu z nowicjuszkami i postulantkami

 Habit historyczny:Duchowość:
Charyzmatem Oblatek z Nazaretu jest życie w ścisłym zjednoczeniu z Chrystusem, pragnąc być posłusznym narzędziem Jego miłości w różnych formach posługi, do której siostry zostaną wezwane. Nazwa zgromadzenia odzwierciedla jego duchowość. Jako oblatki - czyli ofiarowane – wezwane są złożenia Bogu daru z siebie, oddają mu całe swoje życie. Czynią to w duchu Świętej Rodziny z Nazaretu poprzez zwyczajną, prostą, skromną posługę i życie ukryte.
Pokora i posłuszeństwo to dwie najbliższe duchowości zgromadzenia cnoty. Siostry uczą się ich od Jezusa z Nazaretu; starają się żyć tak jak On. W Maryi widzą wzór doskonałego z Nim zjednoczenia wyrażonego w Jej posłusznym fiat. Maryja przyjmuje wolę Bożą z wielką pokorą, bez rozdrabniania; pracuje i milczy, słucha Słowa Bożego, nieustannie się modli. W św. Józefie oblatki dostrzegają przykład serca pełnego dobroci, prostego, szczerego i czystego, gotowego do pomocy. Święty uczy siostry jak, poprzez akceptację Bożych planów a wyrzeczenie się własnych, osiągnąć Boży pokój w duszy.
Oprócz posłuszeństwa woli Bożej wyrażonej w decyzjach przełożonej, matki generalnej, biskupów i papieża, każda siostra jednoczy się z Bogiem poprzez modlitwę, pośród której szczególne miejsce zajmuje modlitwa różańcowa. Charakterystyczną cechą duchowości wspólnoty jest także zaufanie Bożej Opatrzności.Działalność:
Głównym apostolstwem zgromadzenia jest edukacja dzieci i młodzieży m.in. w prowadzonych przez oblatki szkołach, opieka nad ludźmi starszymi oraz praca duszpasterska w parafiach.


Historia:
Założyciel zgromadzenia bp Alberico Semeraro był ordynariuszem włoskiej diecezji Oria w trudnych latach, w których Kościół musiał stawić czoła różnego rodzaju problemom pozostawionym przez II Wojnę Światową. Myśl o nowej wspólnocie zakonnej zrodziła się podczas modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej, do której bp Semeraro żywił głęboką miłość. Zgromadzenie miało pomagać diecezjalnemu duchowieństwu i zaspokajać pilne potrzeby duszpasterskie miejscowego kościoła w duchu służby i za przykładem Świętej Rodziny z Nazaretu, będąc "w świecie, ale nie z tego świata". W 1954 roku biskup wydał dekret zatwierdzający wspólnotę, a pierwsze siedem kandydatek do nowego zgromadzenia rozpoczęło formację zakonną, zakończoną pierwszymi ślubami dwa lata później. W formacji kandydatek pomagały siostry Anielanki św. Pawła. Oblatki z Nazaretu rozpoczęły swoją posługę od pracy w domu biskupim oraz od nauczania młodzieży.

Strony www:
Włochy/Nigeria: http://mothersemira.com/
Brazylia: www.oblatasdenazare.blogspot.com/

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia.
.
.
.