20 listopada 2016

ss. Mariańskie


Wspólnota Sióstr Apostolskich Oratorium Mariańskiego
Community of the Apostolic Sisters of the Marian Oratory
Comunità delle Suore Apostoliche dell'Oratorio Mariano
Comunidad de Hermanas Apostólicas del Oratorio Mariano

Data i miejsce założenia:
1979 rok - Chile

Założyciel:
o. Sergio Mena GonzálezLiczba sióstr na świecie: brak danych
Siostry Mariańskie obecne są w krajach: Chile, Argentyna, Brazylia, Kolumbia.
Dom generalny: Chile

Habit aktualny:

Strój używany od 2016 roku:
Szary habit z białym kołnierzykiem o ragach zaokrąglonych, czerwony szkaplerz, na głowie biały czepek i szary welon, na piersi zawieszony krzyżyk połączony z wizerunkiem Matki Bożej, przy boku różaniec.Habit historyczny:

Do 2016 roku cały strój w kolorze szarym.Duchowość:
Misją Oratorium Mariańskiego jest przyczyniać się do odnowy duchowej wiernych, do przemiany ich w prawdziwych chrześcijan.
W centrum duchowości wspólnoty stoi Najświętsza Maryja Panna, która jest prawdziwie Matką Kościoła, czyli Ludu Bożego, bo to ona jednoczy ludzi z Chrystusem Zbawicielem. Nie można mówić o Kościele, jeśli nie ukaże się osoby Maryi. Dlatego w Jej kulcie zakonnice widzą niezawodny środek odnowy Kościoła.
Siostry Mariańskie starają się, by Matka Boża była obecna w sercu każdej z nich. Miłość do Maryi rodzi w nich postawę zaufania względem Niej, prowadzi do uznania Jej doskonałości, skłania do radosnego naśladowania Jej cnót. Przede wszystkim jednak Maryja pomaga siostrom pełnić Bożą Wolę.Działalność:
Zgromadzenie zajmuje się formacją dziewcząt i kobiet w ramach Oratorium Mariańskiego, którego siostry są członkiniami, m.in. poprzez głoszenie konferencji i rekolekcji, kierownictwo duchowe, organizowane obozy letnie oraz pielgrzymki.


Historia:
Początki charyzmatu wiążą się z okresem studiów teologicznych, które założyciel zgromadzenia o. Sergio Mena González odbywał w Szwajcarii w II połowie lat 60-tych ubiegłego wieku. Spotkanie w tym okresie z o. Josephem Kentenichem, założycielem maryjnego Ruchu Szensztackiego, miało znaczący wpływ na duchowy kierunek przyszłego apostolatu o. Sergio. Po powrocie do swojego kraju, do Chile, zaczął tworzyć tam grupy o charakterze maryjnym dla młodzieży pragnącej większego zaangażowania w życie religijne. Tak powstało Oratorium Mariańskie.
Po kilku latach trzech młodych mężczyzn z oratorium rozpoczęło życie wspólne, dając w 1978 roku początek męskiej gałęzi życia konsekrowanego: Ojców Mariańskich.
Już w początkach istnienia Oratorium o. Sergio zaczął myśleć o utworzeniu wspólnoty sióstr, które poświęciłyby swoje życie służbie Oratorium zajmując się formacją dziewcząt. Pierwsze bezskuteczne próby utworzenia wspólnoty żeńskiej podjął jeszcze zanim powstała gałąź męska. Dopiero w 1979 roku udało się powołać do istnienia gałąź żeńską Sióstr Apostolskich. Kanonicznie została ona zatwierdzona przez arcybiskupa Puerto Montt.

Strony www:
www.oratoriomariano.cl/comunidades.php