Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego
(SSCJ lub SŁNSJ)
Congregatio Servularum Sacratissimi Cordis Iesu
Congregation of the Sisters Servants of the Most Sacred Heart of Jesus
Congregazione delle Ancelle del Sacro Cuore di Gesù
Congregación de las Siervas del Sagrado Corazón de Jesús
Congregação das Servas do Sagrado Coração de Jesus
Congrégation des Servantes du Sacré-Coeur de Jésus
Kongregation der Dienerinnen des heiligsten Herzens Jesu
Data i miejsce założenia:
1894 rok - Polska
Założyciele:
św. Józef Sebastian Pelczar
bł. Klara Ludwika Szczęsna
Liczba sióstr na świecie: 533 (w tym 11 nowicjuszek); w Polsce ok. 390
* dane z 2008 roku
Sercanki obecne są w krajach: Polska, Ukraina, Francja, Włochy, USA, Jamajka, Boliwia, Argentyna.
Dom generalny: Polska (Kraków)
Dom generalny: Polska (Kraków)
Habit aktualny:
W okresie letnim habit szary. |
Francja: uproszczony welon z białym czepkiem.
Boliwia, Argentyna, Jamajka: Biały habit i welon.
Habit historyczny:
Głównym celem zgromadzenia jest uwielbienie Boga w tajemnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa i szerzenie Królestwa miłości Serca Bożego w życiu codziennym. Siostry starają się, by miłość Boża była poznana i odwzajemniona. Codziennie pozdrawiają się słowami: Chwała Najświętszemu Sercu Jezusowemu - Chwała na wieki.
Kult Najświętszego Serca Jezusowego skłania siostry do upodobnienia swego słabego, ludzkiego serca do gorejącego miłością Serca Zbawiciela. Wymaga też całkowitego oddania się do dyspozycji Bogu i Kościołowi w duchu służby, zgodnie ze słowami Pana Jezusa: Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem (Mt 11, 29).
Będąc wspólnotą franciszkańską Sercanki realizują swe powołanie w oparciu o regułę i ideały św. Franciszka z Asyżu.
Działalność:
Zgromadzenie prowadzi przedszkola, internaty dla studentek, dom samotnej matki, dom pomocy społecznej i ośrodek wsparcia dla osób starszych. Ponadto siostry opiekują się chorymi w szpitalach i domach prywatnych, posługują w instytucjach kościelnych oraz parafiach jako katechetki, zakrystianki, organistki, kancelistki, podejmują się pracy charytatywnej wśród ubogich.
Historia:
Ludwika Szczęsna życie zakonne zaczynała w Zgromadzeniu Sług Jezusa, gdzie przyjęła imię zakonne Honorata. Wstąpiła do niego w 1886 roku po rekolekcjach odbytych u Kapucynów w Zakroczymiu i spowiedzi odbytej u bł. Honorata Koźmińskiego, który skierował ją do tej właśnie wspólnoty.
Była jedną z pierwszych członkiń tego nowopowstałego zgromadzenia, które z powodu prześladowań zakonów przez władze zaboru rosyjskiego miało charakter bezhabitowy. Zostało ono założone w celu objęcia opieką liczną w owych czasach grupę społeczną, jaką stanowiły służące.
W 1894 roku grupa kandydatek, których było już wówczas 12, wraz z Ludwiką, która przyjęła nowe imię zakonne Klara, uczyniły akt ofiarowania się Bożemu Sercu, dając początek Zgromadzeniu Służebnic Najświętszego Serca Jezusa. Konstytucje oparte były na Trzeciej Regule św. Franciszka z Asyżu. Sam ks. Pelczar był tercjarzem franciszkańskim, a i Sługi Jezusa, do których należała Ludwika było wspólnotą franciszkańską. Oprócz opieki nad służącymi siostry zajęły się także posługą pielęgniarską wśród chorych w szpitalach i domach prywatnych, pracą w instytucjach kościelnych, prowadzeniem ochronek i szkół gospodarczych, organizowaniem kursów kroju i szycia oraz katechizacją na wsiach.
Strony www:
Polska: www.sercanki.org.pl (powołania)
USA: www.sacredheartsisters.org
Jamajka: https://sites.google.com/site/siostrysercankinajamajce
Boliwia: http://bolivia.sercanki.org.pl
www.sscjbolivia.blogspot.com
Filmy: