1 maja 2015

ss. św. Antoniego z Padwy


Zgromadzenie Sióstr św. Antoniego z Padwy
Congregatie van de Zusters van Sint-Antonius van Padua
Congregation of the Sisters of St. Anthony of Padua
Congregazione delle Suore di Sant'Antonio di Padova
Congregación de las Hermanas de San Antonio de Padua
Congregação das Irmãs de Santo Antônio de Pádua
Congrégation des Soeurs de Saint-Antoine de Padoue
Kongregation der Schwestern von St. Antonius von Padua


Data i miejsce założenia:
1862 rok - Belgia

Liczba sióstr na świecie: brak danych
Siostry św. Antoniego z Padwy obecne są w krajach: Belgia.
Dom generalny: Belgia (Sint-Pieters-Leeuw)

Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe. 
W okresie posoborowym siostry przestały chodzić w habitach. Noszą jedynie zawieszony na piersi krzyż.

Habit historyczny:W 1850 roku proboszcz z parafii w Sint-Pieters-Leeuw w Belgii podjął inicjatywę założenia szkoły katolickiej dla miejscowych dziewcząt. Kilka lat później znalazł kobietę chętną do podjęcia się pracy w szkole w osobie byłej zakonnicy Marii Timmermans, zwolnionej ze ślubów zakonnych. Miała ona już doświadczenie w pracy edukacyjnej w zgromadzeniu, jak i kierowaniu wspólnotą zakonną. Ona stała się tez przełożoną rodzącego się przy szkole w Sint-Pieters-Leeuw nowego zgromadzenia.
Po zagwarantowaniu stabilności materialnej wspólnoty została ona oficjalnie zatwierdzona w 1862 roku jako Siostry św. Antoniego z Padwy. Zakonnice przyjęły reguł św. Augustyna. Już dwa lata później otwarły drugi dom w niedalekim Liedekerke.
Główną dziedziną apostolstwa zgromadzenia była edukacja, choć od początku siostry opiekowały się również chorymi. W latach 1870-tych podjęły się pracy w domach dla sierot i osób starszych.
Największą liczbą powołań zgromadzenie cieszyło się na przełomie XIX i XX wieku, dzięki czemu zgromadzenie otwierało kolejne szkoły, internaty i przedszkola w różnych miejscowościach Belgii. W czasie II Wojny Światowej siostry pomagały Żydowskim dzieciom, a po wojnie zakonnicom-uciekinierkom z opanowanej przez komunizm Ukrainy. W tym okresie zgromadzenie otwarło też swoją pierwszą szkołę zawodową.
W 1967 roku do zgromadzenia zostały przyłączone Siostry Apostolinki z Mechelen, zwiększając tym samym liczebność Sióstr św. Antoniego. Okres posoborowy to czas braku nowych powołań. Coraz starsze zakonnice zamykały swoje dzieła jeden po drugim, a część z nich przekazały osobom świeckim.

Dom Generalny:
Zusters van Sint-Antonius van Padua
Jules Sermonstraat 17
1600 Sint-Pieters-Leeuw
België
tel: 02 3342196