28 maja 2015

Bracia św. Stefana


Zgromadzenie Braci św. Stefana (BSS)
Congregation of Brothers of St. Stephen
Congregazione dei Fratelli di San Stefano
Congregación de los Hermanos de San Esteban
Congregação dos Irmãos de São Estêvão
Congrégation des Frères de Saint-Étienne
Kongregation der Brüder vom St. Stephan


Data i miejsce założenia:
1975 rok - Nigeria

Założyciel:
kard. Francis ArinzeLiczba zakonników na świecie: brak danych
Bracia św. Stefana obecni są w krajach: Nigeria
Dom generalny: Nigeria (Onitsha)


Habit aktualny:

 
Biała sutanna przepasana czarnym sznurem, na piersi zawieszony krzyż.Duchowość:
Głównym celem zgromadzenia jest chwała Boża i uświęcenie własne członków. Celem apostolskim jest szeroko rozumiana praca katechetyczna. Mottem braci są słowa z Ewangelii: Aby znali Ciebie (J 17, 3).
Bracia św. Stefana są wspólnotą laicką, tzn. nie przyjmują święceń kapłańskich. Składają trzy śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a swoje powołanie rozumieją jako wezwanie do służby.
Za Jezusem Chrystusem podążają śladami Maryi oraz żyjąc we wspólnocie, dzieląc się ze sobą wszystkim, co posiadają. Boga spotykają przede wszystkim w modlitwie osobistej i wspólnotowej oraz medytacji. Miłość i opiekę Bożą dostrzegają i doświadczają w zwyczajnych i niezwyczajnych wydarzeniach codziennego życia. Z Nim dzielą wszystkie swoje troski i radości.

Działalność:  
Charyzmat zgromadzenia realizowany jest poprzez zwykłą katechizację, jak również edukację dzieci i młodzieży w szkołach i poza nimi oraz formację katechetyczną dla seminarzystów, księży czy świeckich. Zakonnicy mogą szerzyć znajomość wiary także przez inne posługi właściwe zakonnemu stanowi życia.

Historia:
Zgromadzenie Braci św. Stefana założył w 1975 roku ówczesny ordynariusz nigeryjskiej diecezji Onitsha kard. Francis Arinze, późniejszy prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W Onitsha do dziś znajduje się dom macierzysty zgromadzenia.

Strony www:
www.bssgeneralate.com