5 maja 2015

Kajetanki


Ubogie Córki św. Kajetana (PFSG)
Povere Figlie di San Gaetano (Suore di San Gaetano; Suore Gaetanine)
Poor Daughters of Saint Cajetan (Sisters of Saint Cajetan)
Pobres Hijas de San Cayetano (Hermanas de San Cayetano)
Pobres Filhas de São Caetano (Irmãs de São Caetano)
Pauvres Filles de Saint-Gaétan (Sœurs de Saint-Gaétan)
Armen Töchter vom hl. Kajetan (Schwestern vom hl. Kajetan)


Data i miejsce założenia:
1884 rok - Włochy

Założyciel:
bł. Giovanni Maria BoccardoLiczba sióstr na świecie: 132  * dane z 2005 roku
Kajetanki obecne są w krajach: Włochy, Brazylia, Ekwador, Togo.
Dom generalny: Włochy (Turyn)

Habit aktualny:

Biały habit z białym kołnierzykiem, na głowie biały welon, na piersi zawieszony krzyżyk. Możliwy również strój w kolorze szarym lub beżowym.

W Brazylii i Ekwadorze strój biały lub najczęściej używany szary habit i biały welon.


Habit historyczny:Duchowość:
Ubogie Córki św. Kajetana oddane są Bogu i posłane do ubogich, opuszczonych i potrzebujących, aby poprzez służbę im świadczoną, mogli odczuć miłość i bliskość Boga, którymi darzy On swoje stworzenia.
Kajetanki chcą naśladować ubóstwo Chrystusa, powierzając się Opatrzności Bożej, która nawet ptaki w powietrzu i lilie polne żywi i przyodziewa (Mt 6, 26-29). Siostry żyją więc życiem ubogim z ubogimi pod patronatem św. Kajetana z Thieny, którego służba chorym jak i duch ubóstwa i zaufania Bożej opiece jest dla zakonnic wzorem postępowania. Hasłem zgromadzenia są słowa: Fiat voluntas Dei – Bądź wola Boża.

Działalność:
Kajetanki poświęcają się dzieciom, młodzieży, ludziom chorym i starszym. Prowadzą przedszkole, pomagają dzieciom opuszczonym. Posiadają domy pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku, otaczają opieką również chorych i starszych kapłanów. Angażują się w duszpasterstwo parafialne w ramach katechizacji, animacji liturgicznej i animacji różnych grup młodzieżowych. Zgromadzenie prowadzi także dom rekolekcyjny.


Historia:
Historia zgromadzenia zaczyna się w 1884 roku od szalejącej na północy Włoch epidemii cholery. Proboszcz w małym miasteczku Pancalieri, bł. Giovanni Maria Boccardo, wraz z grupą kobiet ofiarnie ratowali chorych. Po ustaniu epidemii wzrosła liczba ludzi potrzebujących i samotnych. Kapłan otoczył pomocą przede wszystkim pozbawione opieki dzieci, zajął się również problemem coraz liczniejszych ubogich pozostających w szpitalu.
Kilka młodych kobiet było gotowych całkowicie poświęcić się tej posłudze. Wśród nich była Carlotta Fontana, pierwsza przełożona przyszłego zgromadzenia, która przyjęła imię Maria Gaetana od Najświętszego Sakramentu. Dołączyła do niej jej przyjaciółka, niedługo kolejne kobiety. One stały się pierwszymi siostrami nowej wspólnoty zakonnej, która narodziła się jeszcze w tym samym roku, czyli 1884.
Giovanni Maria Boccardo chciał, aby siostry zajęły się zaspokajaniem potrzeb materialnych i duchowych ludzi, aby w ten sposób doprowadzić ich do poznania Boga. Za wzór życia duchowego dał siostrom św. Kajetana z Thieny, którego przykład inspirował samego założyciela w jego posłudze kapłańskiej i samarytańskiej.

Strony www:
Włochy: www.suoresangaetano.it
Brazylia: http://pobresfilhasdesaocaetano.blogspot.com