15 grudnia 2013

Kombonianie


Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego (MCCJ)
Missionarii Comboniani Cordis Iesu
Missionari Comboniani del Cuore di Gesù
Comboni Missionaries of the Heart of Jesus
Misioneros Combonianos del Corazón de Jesús
Missionários Combonianos do Coração de Jesus
Missionnaires Comboniens du Cœur de Jésus
Comboni-Missionare vom Herzen Jesu

Zgromadzenie złożone z księży i braci.

Data i miejsce założenia:
1867 rok - Włochy

Założyciel:
św. Daniel ComboniLiczby: 1402 zakonników na świecie (w tym 1154 kapłanów, 248 braci);
w Polsce: 8  *dane z 2012 roku
Misjonarze Kombonianie obecni są w krajach: Włochy, Polska, Austria, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, USA, Kanada, Meksyk, Gwatemala, Salwador, Nikaragua, Kostaryka, Kolumbia, Ekwador, Peru, Brazylia, Chile, Egipt, Erytrea, Etiopia, Sudan Pn., Sudan Płd., Czad, Ghana, Togo, Benin, RŚA, Kongo-Rep.Dem., Kenia, Uganda, Malawi, Zambia, RPA, Mozambik, Tajwan, Filipiny.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Czarna sutanna duchowieństwa diecezjalnego.

Na misjach sutanna biała. Na piersi możliwy krzyżyk.

W niektórych krajach możliwa sutanna przepasana pasem.
Na zdjęciu: Kombonianie w Kongo.
 
W Meksyku - sutanna przepasana białym pasem;
na zakończeniu pasa wyszyty znak zgromadzenia

Duchowość:
Powołaniem zgromadzenia jest wyłącznie praca misyjna i opiera się ono na charyzmacie św. Daniela Comboni. U jego podstaw leżało przekonanie, że Bóg jako Dobry i Miłosierny Pasterz oddał swoje życie również za biednych i opuszczonych niewolników Afryki. Daniel był przekonany, że Krew i Woda wypływające z przebitego Serca Chrystusa, wytrysnęły również i w tym celu, ażeby Afrykańczyków uczynić dziećmi Bożymi.
Chciał zbawić Afrykę przez Afrykę, dlatego Kombonianie posłani są przede wszystkim do ludów i narodów mało lub w ogóle jeszcze nie ewangelizowanych, aby uczynić je dojrzałymi w wierze i aby same mogły ewangelizować swoich braci oraz głosić Dobrą Nowinę także wśród innych narodów. I choć Kombonianie ewangelizują nie tylko w Afryce, ale także na innych kontynentach, to wszędzie stosują się do tej samej zasady zawartej w pragnieniu Comboniego.
Tym, co motywuje zakonników do pracy misyjnej jest Najświętsze Serce Jezusa, którego miłość do każdego człowieka zaprowadziła Pana na krzyż. Dlatego Kombonianie nieustannie wpatrują się w Jezusa Ukrzyżowanego kształtując w sobie ducha męczeństwa, dla którego szczęściem jest móc poświęcić wszystko i umrzeć dla Niego i z Nim. We wszystkich trudnościach zewnętrznych, jak i wewnętrznych dostrzegają więc rękę Boga, która zaprasza ich do zjednoczenia z Jezusem na krzyżu. To daje siłę, by pracować bez wytchnienia dla Afrykańczyków i wszystkich ludów, do których są posłani.Działalność:
Misjonarze Kombonianie pracują w Afryce, Azji i Ameryce Płd., gdzie prowadzą pierwszą ewangelizację starając się wychować i wykształcić miejscowych księży, katechetów i świeckich współpracowników odpowiedzialnych za swoje lokalne wspólnoty. Oprócz bezpośredniego głoszenia Ewangelii działalność misyjna Kombonianów obejmuje także prowadzenie szkół i ośrodków zdrowia, pracę w środkach masowego przekazu czy szerzenie znajomości zasad rolnictwa.
W krajach, gdzie chrześcijaństwo jest już zakorzenione Komobnianie mają swoje domy formacyjne oraz prowadzą animację misyjną, czyli uwrażliwiają innych na problemy misji.

Kombonianie w USA - 1958 rok

Historia:
Powołanie misyjne Daniela Comboni zrodziło się w czasach szkolnych. Uczył się on w szkole dla zdolnych, ale biednych dzieci prowadzonej przez instytut o charakterze misyjnym, do którego przybywali nieraz misjonarze z Afryki na odpoczynek. Daniel był zafascynowany ich opowiadaniami i powziął decyzję poświęcenia się Bogu i ludom Afryki, które nie znały jeszcze Boga.
Po święceniach kapłańskich prowadził animację misyjną we Włoszech i innych krajach Europy. W 1867 roku założył w Weronie Instytut Misyjny dla Czarnego Lądu; był to początek Misjonarzy Kombonianów. Comboni przyjął metodę misyjną, którą nazywał: Zbawić Afrykę przez Afrykę, to znaczy jak najszybciej uformować rodzimych mieszkańców Afryki, aby sami ewangelizowali swój kontynent. 10 lat później sam wyjechał do Afryki, gdzie został biskupem.
W 1885 roku instytut został przekształcony w zgromadzenie zakonne, którego pierwotna nazwa brzmiała: Synowie Najświętszego Serca Jezusowego. Z biegiem lat zmieniono nazwę na współczesną Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego.

Strony www:
Międzynarodowa: www.comboni.org
Europa: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia,
Ameryka Pn.: USA, Kanada,
Ameryka Centralna: www.combonicentroamerica.org
Ameryka Łacińska: Meksyk, Kolumbia, Brazylia, Peru,
Afryka: Egipt, Etiopia, Sudan Płd., Togo, Ghana, Benin, Kenia, Uganda, RPA,