29 sierpnia 2013

Misjonarze Rodziny i Młodzieży


Misjonarze Rodziny i Młodzieży (MFJ)
Misioneros de Familia y Juventud
Missionaries of the Family and Youth
Missionari della Famiglia e della Gioventù
Missionnaires de la Famille et de la Jeunesse

stowarzyszenie życia apostolskiego

Data i miejsce założenia:
1996 rok - Meksyk

Założyciel:
o. Agustín Rojano NavaLiczby: 24 członków na świecie (w tym: 7 kapłanów, 2 braci, 15 kleryków i braci w okresie formacji)
Misjonarze Rodziny i Młodzieży obecni są w krajach: Meksyk
Dom generalny: Meksyk (Apodaca)

Habit aktualny:

Czarna sutanna przepasana czerwonym pasem z równoramiennym krzyżem w kolorach tęczy i białą gołębicą pośrodku.


Duchowość:
Misjonarze Rodziny i Młodzieży są stowarzyszeniem życia apostolskiego skupiającym kapłanów i braci konsekrowanych przez Boga, zjednoczonych przez Ducha Świętego we wspólnocie wiary, miłości, życia i ewangelizacji. Na wzór Apostołów misjonarze praktykują posłuszeństwo, ubóstwo i czystość. Zainspirowani tajemnicą Wcielenia czują się posłani przez Chrystusa, aby formować „nowych ludzi” i budować nowy świat, będący Bożym Królestwem, co czynią pod opieką i orędownictwem Matki Bożej.
Członkowie żyją w duchu Ośmiu Błogosławieństw. Swoją duchowość wzmacniają poprzez słuchanie Słowa Bożego, osobistą i wspólnotową modlitwę, odmawianie Liturgii Godzin, sakramenty – przede wszystkim Eucharystię i Spowiedź Świętą. Boga odnajdują także w braterskiej wspólnocie i wspólnej misji apostolskiej.


Działalność:
Zgodnie z charyzmatem założyciela apostolstwo misjonarzy kierowane jest przede wszystkim do młodzieży oraz rodzin. Obejmuje ono szeroką ewangelizację młodzieży, głównie w ramach katolickiego ruchu młodzieżowego, z którego gromadzenie się wywodzi. To także ewangelizacja rodzin, wspieranie rodzin przeżywających kryzysy, pomoc osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych w powrocie do Boga.Historia:
Korzenie zgromadzenia sięgają 1980 roku, gdy salezjanin o. Agustin Rojano Nava proboszcz parafii Maryi Wspomożycielki w Guadalupe w Meksyku oraz ósemka młodych ludzi, zapragnęli stać się „sojusznikami Boga”, „nowymi ludźmi”, którzy budowaliby nowy świat, będący Królestwem Bożym. Widzieli pilną potrzebę świadczenia o Bogu w świecie, w którym szerzyła się niewiara. Chcieli pomagać rówieśnikom odkrywać, poznawać i kochać Boga, który jest Miłością. Ruch ten rozszerzył się na tysiące młodych ludzi. Pięć lat później grupa młodych z ruchu mająca już głębokie doświadczenie spotkania z Bogiem, dostrzegła potrzebę ewangelizacji swoich rodziców, dzięki czemu formowałyby się prawdziwie chrześcijańskie rodziny. W taki sposób ukształtował się charyzmat obejmujący zapałem ewangelizacyjnym obok młodzieży także i rodziny.
W 1986 roku do o. Augustina zgłosił się młody mężczyzna z ruchu, przedstawiając mu myśl o założeniu nowej wspólnoty życia konsekrowanego, która realizowałby charyzmat ruchu. Był to początek formowania się zgromadzenia Misjonarzy Rodzin i Młodzieży. Za aprobatą aba Montrerrey powstało ono oficjalnie w 1996 roku. Dom główny wspólnoty znajduje się w Apodaca koło Monterrey.

Strony www:
www.misionerosfj.com