Siostry Misjonarki Oblatki Najświętszego Serca i Maryi Niepokalanej (MO)
Missionary Oblate Sisters of the Sacred Heart and of Mary Immaculate (Missionary Oblate Sisters St. Boniface)
Suore Missionarie Oblate Oblate del Sacro Cuore e di Maria Immacolata (Missionarie Oblate di St. Boniface)
Hermanas Misioneras Oblatas del Sagrado Corazón y de María Inmaculada (Misioneras Oblatas de St. Boniface)
Irmãs Missionárias Oblatas do Sagrado Coração e de Maria Imaculada (Missionárias Oblatas de St. Boniface)
Sœurs Missionnaires Oblates du Sacré Cœur et de Marie Immaculée (Missionnaires Oblates de St-Boniface)
Inna nazwa: Misjonarki Oblatki z St. Boniface
Data i miejsce założenia:
1904 rok - Kanada
Założyciele:
abp Adélard Langevin OMI
m. Alma Laurendeau
m. Ida Lafricain
Liczba sióstr na świecie: 82 * dane z 2009 roku
Misjonarki Oblatki obecne są w krajach: Kanada, RD Kongo, Tajlandia.
Dom generalny: Kanada (Winnipeg)
Habit aktualny:
Zgromadzenie założone jako habitowe.
W okresie posoborowym siostry zrezygnowały z habitów.
Habit historyczny:
Siostry Misjonarki Oblatki Najświętszego Serca i Maryi Niepokalanej wezwane są do głoszenia Dobrej Nowiny szczególnie poprzez chrześcijańską edukację. Swoje powołanie rozumieją jako całkowity dar z siebie i z własnego serca dla Boga. Starają się więc, by całe ich życie było wyrazem poświęcenia się Bogu. Wszystko, czym są, co robią, ma świadczyć o autentyczności zaangażowania i życia wartościami Królestwa Bożego, na których skupia się ich życie.
Założyciel zgromadzenia uwrażliwiał siostry, aby nawet na chwile nie zapominały, że są osobami oddanymi służbie Bogu i właśnie z tego powodu Kościół powierza im udział w swojej misji. Mają więc być misjonarkami-wychowawczyniami w każdym znaczeniu tego słowa. W miłosnym zjednoczeniu z Chrystusem, który przyszedł, aby czynić wolę Ojca, siostry pragną rozpoznawać i spełnić tę wolę w duchu wiary.
Założyciel zgromadzenia uwrażliwiał siostry, aby nawet na chwile nie zapominały, że są osobami oddanymi służbie Bogu i właśnie z tego powodu Kościół powierza im udział w swojej misji. Mają więc być misjonarkami-wychowawczyniami w każdym znaczeniu tego słowa. W miłosnym zjednoczeniu z Chrystusem, który przyszedł, aby czynić wolę Ojca, siostry pragną rozpoznawać i spełnić tę wolę w duchu wiary.
Duchowość zgromadzenia charakteryzuje się pięcioma cechami: to duch wiary – siostry wierzą w bliskość kochającego Boga, obecnego w każdym czasie i czuwającego nad nimi; prostota – wiodąc prosty styl życia, w duchu prostoty pragną wykonać wolę Bożą; otwartość, która rodzi postawę gościnności i dzielenia się z innymi; miłość – siostry dążą do wzrastania w miłości Boga i bliźniego całą swoją osobą: sercem, wolą i charakterem. Pielęgnują także miłość do Kościoła oraz ducha misyjnego. Ostatnia cecha to przemiana w Chrystusie, z której wypływa rodzaj podejmowanej posługi apostolskiej. Poprzez przemianę społeczności, w których siostry posługują starają się oddać Bogu należne Mu miejsce w sercach ludzi, jak i w całych społeczeństwach, czyniąc ludzi bardziej kochającymi i posłusznymi Bogu. Tak więc modlitwa sióstr i ich praca staje się aktem zadośćuczynienia.
Wszystko, czego się podejmują, czynią - w myśl hasła zgromadzenia - z Maryją Matką Jezusa.
Wszystko, czego się podejmują, czynią - w myśl hasła zgromadzenia - z Maryją Matką Jezusa.
Działalność:
Narodziny zgromadzenia Misjonarek Oblatek były odpowiedzią na sytuację, w jakiej znaleźli się kanadyjscy katolicy na przełomie XIX i XX wieku. Świeckie ustawy zniosły katolickie szkoły, jak również wiele praw francuskojęzycznych Kanadyjczyków. Abp Adélard Langevin OMI ordynariusz diecezji St. Boniface widząc, że wiara, szczególnie dzieci, była zagrożona, postanowił walczyć o sprawiedliwość i przywrócenie możliwości funkcjonowania prywatnych szkół katolickich. Bezskutecznie szukał zgromadzenia gotowego podjąć się edukacji w jego diecezji. Postanowił więc sam ustanowić nową wspólnotę zakonną.
W 1902 roku otworzył pensjonat dla nauczycielek i uczennic mając nadzieję, że będzie to początek nowego zgromadzenia żeńskiego. Największa sala została wkrótce przekształcona w miejsce modlitwy z Najświętszym Sakramentem. Po pierwszych nieudanych próbach w końcu udało mu się zaangażować w swoje plany dwie kobiety. Były to: nauczycielka Alma Laurendeau oraz pracownica parafialna Ida Lafricain. Stały się one fundamentem rodzącej się wspólnoty, której celem miała być praca dla większej chwały Bożej i zbawienia dusz, zwłaszcza dzieci, początkowo poprzez nauczanie religii i języka francuskiego w szkołach. Tak więc w 1904 roku w St. Boniface zgromadzenie Misjonarek Oblatek Najświętszego Serca i Maryi Niepokalanej zostało oficjalnie założone. Ustanowiono kanoniczny nowicjat; kandydatek było sześć. W 1911 wspólnota liczyła już 40 sióstr.
W 1906 roku zgromadzenie otwarło pierwszą szkołę. Zgodnie z duchem misyjnym wspólnoty, siostry odpowiedziały na potrzebę nauczycieli w odległych obszarach prowincji, wspomagając pracujących tam misjonarzy. Zajęły się tam opieką tubylczych dzieci. Z czasem powstawały nowe szkoły zgromadzenia, siostry otwarły dom rekolekcyjny, pracowały także w szkołach parafialnych, pomagały w pracy parafialnej, katechizowały, zajęły się działalnością charytatywną, wykorzystując każdą okazję, aby pomóc dzieciom wzrastać w poznaniu i miłości Boga, kształtując Kościołowi i światu nowe pokolenia wypełnione wiarą. Zgromadzenie rozpoczęło także pracę na misjach, najpierw w Brazylii, następnie na Haiti, w Afryce w Czadzie i Kamerunie, m.in. ucząc miejscowe kobiety czytać i pisać, zasad higieny, opieki nad dziećmi itp.
nowicjat 1908-1909 |
Strony www:
www.missionaryoblatesisters.ca