11 października 2012

Służebnice Niepokalanego Poczęcia


Służebnice Niepokalanego Poczęcia (SIC)
Siervas de la Inmaculada Concepción
Servas da Imaculada Conceição
Servants of the Immaculate Conception
Ancelle dell'Immacolata Concezione
Servantes de l'Immaculée Conception
Dienerinnen der Unbefleckten Empfängnis


Data i miejsce założenia:
1945 rok - Meksyk

Założyciel:
bp José Abraham Martínez Betancourt


Liczby: brak danych
Służebnice Niepokalanego Poczęcia obecne są w krajach: Meksyk
Dom generalny: Meksyk (Tacámbaro)


Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe. Obecnie zamiast habitów siostry noszą jednolity świecki strój z zawieszonym na piersi medalikiem oraz możliwym przypiętym po lewej stronie znakiem zgromadzenia. Jedynie nowicjuszki noszą białe welony.nowicjuszki

Habit historyczny:Duchowość:
Charyzmatem zgromadzenia jest poświęcenie się Bogu, idąc śladami Pana Jezusa Chrystusa Sługi i Mistrza za przykładem Maryi pokornej Służebnicy Pańskiej. Założyciel zaszczepił siostrom duchowość, której fundamentem jest silne przekonanie o byciu dzieckiem Bożym i członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa. Świadomość ta przekłada się na życie wspólnotowe zgromadzenia. Będąc córkami jednego Ojca w Niebie służebnice traktują się wzajemnie jak prawdziwe siostry. Dar synostwa Bożego i braterstwa w Chrystusie wzbudza postawę całkowitego zaufania Bogu. Siostry wiedzą, że w Nim i w Najświętszej Maryi Pannie jest ich schronienie pośród przeciwności i trudności życia. Duchowość wspólnoty cechuje się także przekonaniem o obecności Ducha Świętego i otwartością na Jego natchnienia. Założyciel zalecał siostrom ducha ubóstwa i radości, postawę prostoty, pokory, a nade wszystko dobroci. Siostry starają się dążyć do dobra we wszystkim co robią, odwzajemniając przez to dobroć i miłość Bożą rozlaną w swoich sercach.Działalność:
Zgodnie ze swoim celem określonym przez założyciela zgromadzenie oddaje się ewangelizacyjnej misji Kościoła poprzez edukację dzieci i młodzieży oraz pracę parafialną. Służebnice prowadzą 20 szkół, w tym dwie z internatem, służąc z radością, prostotą, pokorą i bezinteresownością szczególnie w środowiskach, gdzie ubóstwo jest najbardziej odczuwalne.

Historia:
Służebnice Niepokalanego Poczęcia są wspólnotą powstałą w Meksyku w diecezji Tacámbaro w stanie Michoacán. Założył ją miejscowy ordynariusz bp José Abraham Martínez Betancourt. Inspiracją do powołania do życia nowego zgromadzenia był pierwszy synod diecezjalny, który odbył się w 1943 roku. Wypłynęła na nim pilna potrzeba katechizacji oraz edukacji katolickiej w diecezji. Dwa lata później bp Betancourt założył nową wspólnotę zakonną, której siostry miały poświęcić swoje życie ewangelizacji poprzez edukację i posługę parafialną. Zgromadzenie obecne jest tylko w Meksyku posługując w ośmiu diecezjach.

Strony www:
www.siervasdelainmaculadaconcepcion.org

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia.
.
.
.