24 kwietnia 2012

Mali Bracia św. Jana Chrzciciela

.
Zgromadzenie św. Jana Chrzciciela (CSJB)
Congregatio Sancti Iohannis Baptistae
Congregation of St John the Baptist (Little Brothers of St. John the Baptist)
Congregazione di San Giovanni Battista (Piccoli Fratelli di San Giovanni Battista)
Congregación de San Juan Bautista (Pequeños Hermanos de San Juan Bautista)
Congregação de São João Batista (Pequenos Irmãos de São João Batista)
Congrégation de Saint-Jean-Baptiste (Petits Frères de Saint-Jean-Baptiste)
Kongregation des Heiligen Johannes des Täufers

Zgromadzenie składa się z księży i braci.

Data i miejsce założenia:
1928 rok - Chiny

Założyciel:
o. Vincent Lebbe


Liczby: brak danych
Mali Bracia św. Jana Chrzciciela obecni są w krajach: Chiny, Hongkong, Tajwan, Wietnam, Filipiny, USA, Kanada.
Dom generalny: Tajwan (Taichung)


Habit aktualny:

Szary habit przepasany czarnym paskiem, czarny szkaplerz z kapturem, na piesi wyszyty czerwony krzyż
(nowicjusze bez krzyża)


Duchowość:
Wzorem życia i działalności dla Małych Braci jest św. Jan Chrzciciel. Jego nawoływanie do odejścia od grzechów i nawrócenia się do Boga oraz zapowiedź bliskości Królestwa Bożego jest punktem centralnym duchowości zgromadzenia. W swoim posługiwaniu bracia starają się przygotować drogę Panu, Jemu prostować ścieżki (Mt 3, 1-3).
Założyciel o. Vincent Lebbe nakreślił swojej wspólnocie tryb życia łączący życie kontemplacyjne i radykalną ascezę na wzór Jana Chrzciciela z intensywną formą życia misyjnego. Mali Bracia są więc zarówno misjonarzami, jak i mnichami, żyjącymi modlitwą w milczeniu, ubóstwie i wyrzeczeniu. Swojego założyciela naśladują w całkowitym poświęceniu, prawdziwej miłości i stałej radości. Członkowie nazywają siebie nawzajem „braćmi” niezależnie od posiadanych święceń kapłańskich, przełożony nazywany jest we wspólnotach „ojcem sługą”. Zakonnicy starają się żyć w duchu Ośmiu Błogosławieństw wygłoszonych podczas Kazania na Górze.


Działalność:
Zgromadzenie zostało powołane w celu apostolstwa wśród ludności narodowości chińskiej. Wierni swojemu charyzmatowi Mali Bracia poświęcają się ewangelizacji Chińczyków zarówno w Chinach jak i rozsianych na emigracji poprzez działalność duszpasterską, edukacyjną i społeczną. Zgromadzenie prowadzi parafie, chińskie ośrodki misyjne poza granicami Chin, w tym także na kontynencie amerykańskim, prowadzi również szkoły.


Historia:
Ojciec Vincent Lebbe belgijski kapłan należący do Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo przybył do Chin w 1901 roku. Wkrótce zaczął przekonywać hierarchów kościelnych o potrzebie wyświęcania na biskupów rodzimych kapłanów wierząc, że w ten sposób wiara katolicka szybciej zakorzeni się w narodzie chińskim. Mimo, że został zmuszony do powrotu do Europy, jednak ostatecznie udało mu się przekonać Stolicę Apostolską i w 1926 roku Ojciec Święty Pius XI konsekrował pierwszą grupę sześciu chińskich biskupów. Jeden z nich zaprosił ojca Lebbe do swojej diecezji do Chin, dzięki czemu kapłan mógł powrócić do pracy misyjnej wśród Chińczyków, których tak bardzo ukochał. W 1928 roku w mieście Anguo założył zgromadzenie Małych Braci św. Jana Chrzciciela wraz z gałęzią żeńską, poświęcone właśnie apostolstwu głównie misyjnemu i edukacyjnemu wśród ludności chińskiej. Braciom wskazał surowy i ascetyczny tryb życia, który potwierdzał własnym przykładem. W 1933 roku postanowił opuścić swoje dotychczasowe zgromadzenie i stanął na czele założonej przez siebie wspólnoty. Po przejęciu władzy w Chinach przez komunistów dom główny został przeniesiony do Hongkongu, a w 1954 roku do Taichung na Tajwanie. Aktualnie Zgromadzenie św. Jana Chrzciciela jest instytutem na prawie diecezjalnym.

Strony www:
http://www.rccsjb.org/

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia.

Filmy:


.
.

.