17 marca 2018

Słudzy Najdroższej Krwi i Najświętszych Serc


Słudzy Najdroższej Krwi i Najświętszych Serc (SPSSC)
Servants of the Most Precious Blood and of the Sacred Hearts
Servi del Preziosissimo Sangue e del Sacri Cuori
Siervos de la Preciosísima Sangre y de los Sagrados Corazones
Servos do Preciosíssimo Sangue e dos Sagrados Corações
Serviteurs du Très Précieux Sang et des Sacrés-Cœurs


Data i miejsce założenia:
1985 rok - Brazylia

Założyciel:
ks. Francisco João Magalhães DaltoLiczba zakonników na świecie: 7 (w tym: 2 kapłanów, 3 braci, 1 nowicjusz, 1 postulant)  * dane z 2015 roku
Słudzy Najdroższej Krwi i Najświętszych Serc obecni są w krajach: Brazylia
Dom generalny: Brazylia (Teresina)


Habit aktualny:

Brązowy habit przepasany czarnym skórzanym paskiem, czary szkaplerz, czarny kaptur, na piersi zawieszony krzyż, przy boku różaniec.

Duchowość:
Wspólnota składa się z kapłanów i braci, których charyzmat określony jest już w samej nazwie: jest nim służba oraz poświęcenie się Krwi Pańskiej, Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
Serce Jezusa jest ciche i pokorne, jest widzialną manifestacją miłości Ojca. Skutki konsekracji Najświętszemu Sercu są związane z obietnicami danymi św. Małgorzacie Marii Alacoque. Przede wszystkim jest to doświadczenie miłości Boga, które nie opuszcza zakonników. W Bożym Sercu znajdują pokrzepienie i ukojenie dla swoich dusz  (Mt 11, 28-29).
Krew Chrystusa ma nieskończoną wartość, gdyż tylko dzięki Niej, ofiarowanej Boskiej sprawiedliwości na dopuszczenie grzechów, dokonało się zbawienie. Jest Ona dana ludziom w Sakramencie Spowiedzi, w którym poprzez posługę Kościoła, Jezus Chrystus przebacza ludzkie grzechy i obmywa dusze Swoją Najdroższą Krwią. Ta Krew jest także obecna realnie w Najświętszej Eucharystii pod postacią Wina. W Komunii Świętej również dostępują oni obmycia Krwią Pańską i odpuszczenia grzechów.
Wspólnota ma charakter kontemplacyjno-czynny. Intensywne życie modlitwy zarówno liturgiczne, jak i osobiste, łączy się z misją służenia Kościołowi. Ważne miejsce w życiu duchowym zajmuje praktyka adoracji Najświętszego Sakramentu i zadośćuczynienia Sercu Jezusa za świętokradztwa popełnione przeciwko Jego Ciału i Krwi w Sakramencie Ołtarza.
Działalność:
Aktualnie działalność apostolska wspólnoty skupia się na duszpasterstwie parafialnym, szczególnie skierowanym w stronę ubogich i wykluczonych.
Historia:
Zgromadzenie zostało powołane do istnienia w 1985 roku w Brazylii. Jego założycielem jest ks. Francisco João Magalhães Dalto, człowiek wielkiego oddania Przenajdroższej Krwi Jezusa, Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Przez lata pełnił funkcję wikariusza generalnego, a także kanclerza kurii diecezji Feira de Santana w stanie Bahia, oprócz tego poświęcał się służbie ubogim i wykluczonym. Właśnie w tej diecezji, w mieście Coração de Maria, narodziła się wspólnota Sług Najdroższej Krwi i Najświętszych Serc; obecnie bracia przenieśli się do miasta Teresina w stanie Piaui.
Aktualnie Słudzy mają w Kościele status publicznego stowarzyszenia wiernych.


Strony www:
http://servosdopreciosissimosangue.blogspot.com