28 grudnia 2016

ss. Diecezjalne Matki Bożej Anielskiej


Siostry Diecezjalne Matki Bożej Anielskiej
Diocesan Sisters of Our Lady of the Angels
Suore Diocesane di Nostra Signora degli Angeli
Hermanas Diocesanas de Nuestra Señora de los Ángeles
Irmãs Diocesanas de Nossa Senhora dos Anjos
Sœurs Diocésaines de Notre-Dame des Anges
Diözesan-Schwestern Unserer Lieben Frau von den Engeln

Data i miejsce założenia:
1976 rok - Meksyk

Założyciel:
bp José Fernández ArteagaLiczba sióstr na świecie: 41 (w tym 33 profeski wieczyste i 8 czasowych) 
* dane z 2010 roku

Siostry Diecezjalne Matki Bożej Anielskiej obecne są w krajach: Meksyk.
Dom generalny: Meksyk (Apatzingán)

Habit aktualny:

Brązowy habit ze szkaplerzem wyciętym w szpic, na głowie biały welon z brązowym paskiem, na piersi zawieszony krzyż.


Na co dzień używany brązowy bezrękawnik, biała bluzka, z welonem lub bez welonu.


Duchowość:
Charyzmatem Sióstr Diecezjalnych Matki Bożej Anielskiej jest służba Kościołowi, w posłuszeństwie miejscowemu biskupowi, we wszystkim, co zgadza się z zakonnym powołaniem. Oznacza to, że siostry są powołane do ścisłej współpracy z miejscowym biskupem w pracy duszpasterskiej w diecezji.
Ważne miejsce w duchowości zajmuje więc tajemnica Kościoła, który gromadzi ludzi we wspólnotę zjednoczoną przez wiarę. Na czele lokalnej Jego części stoi osoba biskupa. Hasłem zgromadzenia są słowa: Tam, gdzie jest biskup, tam jest Kościół.
Siostry kształtują w sobie ducha całkowitego i bezwarunkowego oddania się Bogu, aby bez zastrzeżeń akceptować Jego wolę i być gotowymi poświęcić siebie dla innych, nawet za cenę własnego życia.
Patronką i Orędowniczką zgromadzenia jest Maryja w tytule Matki Bożej Anielskiej. Od Niej siostry uczą się prostoty, dyspozycyjności i gotowości do wypełniania woli Bożej. Jej zawierzają swoje życie, swoje poświęcenie i pełnioną misję.Działalność:
Współpraca sióstr z biskupem polega na pełnieniu powierzonych im przez niego zadań. Aktualnie siostry posługują w kilku diecezjach w domach biskupich, kuriach diecezjalnych, prowadzą kuchnie w seminariach duchownych, pracują w bibliotece katolickiej, zajmują się dystrybucją książek i artykułów religijnych. Włączają się ponadto w pracę parafialną.


Historia:
Historia zgromadzenia rozpoczyna się w stolicy meksykańskiej diecezji Apatzingán, niedługo po tym, jak rządy nad nią objął bp José Fernández Arteaga. Szukając zgromadzenia żeńskiego, które zaspokoiłoby potrzeby duszpasterskie diecezji, został zainspirowany przez Ducha Świętego, aby założyć nową rodzinę zakonną, która bezpośrednio współpracowałaby z biskupem w pracy duszpasterskiej dla Kościoła lokalnego.
Kandydatki do nowego zgromadzenia znalazł w grupie młodych kobiet, które nieco wcześniej prowadziły życie zakonne, jednak ich wspólnota została rozwiązana przez władze kościelne. Dwanaście z nich pragnęło nadal kontynuować życie konsekrowane. Zgodziły się na propozycję biskupa na uformowanie nowej wspólnoty, która zaczęła swoje istnienie w 1976 roku.
Po rocznej formacji siostry złożyły pierwsze śluby jako Siostry Diecezjalne Matki Bożej Anielskiej. Do Maryi w tym tytule założyciel miał duże nabożeństwo, powierzył więc Jej wstawiennictwu młode zgromadzenie. Pierwszymi pracami apostolskimi sióstr były: posługa w domu biskupim, kurii diecezjalnej oraz w kuchni seminarium duchownego.


Dom generalny:
Hermanas Diocesanas de Nuestra Señora de los Ángeles
Calle Vicente Guerrero No. 18
Colonia Varillero
Código Postal 60600
Apatzingán de la Constitución, Michoacán.
México
email: hhdiocesanas@yahoo.com.mx