26 grudnia 2016

Córki św. Anny


Zgromadzenie Córek św. Anny (FSA)
Filiarum a Sancta Anna
Congregation of the Daughters of Saint Anne
Congregazione delle Figlie di Sant'Anna
Congregación Hijas de Santa Ana
Congregação das Filhas de Santa Ana
Congrégation des Filles de Sainte Anne
Kongregation der Töchter der heiligen Anna


Data i miejsce założenia:
1866 rok - Włochy

Założycielka:
bł. Anna Rosa GattornoLiczba sióstr na świecie: 1404  * dane z 2008 roku
Córki św. Anny obecne są w krajach: Włochy, USA, Meksyk, Gwatemala, Peru, Boliwia, Brazylia, Argentyna, Chile, Egipt, Erytrea, Etiopia, Kenia, Angola, Izrael, Indie, Indonezja, Filipiny, Australia.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Szary habit z białym kołnierzykiem o rogach prostych, na głowie szary welon, na piersi po lewej stronie przypięty krzyżyk.


W Brazylii niektóre siostry nie noszą habitów.Habit historyczny:
Duchowość:
Charyzmatem Córek św. Anny jest dążenie do świętości śladami Jezusa Chrystusa w tajemnicy Jego ubóstwa oraz objawianie miłosierdzia Boga poprzez służbę bliźnim, szczególnie najuboższym. Służba ta pełniona jest z matczynym poświęceniem. Wzór macierzyńskiego ducha siostry odnajdują w osobie św. Anny, patronki matek.
Celem posługi apostolskiej zgromadzenia jest rozszerzanie Królestwa Bożego, aby było ono obecne w sercu każdego człowieka. Bo tylko obecność Trójcy Świętej w duszy człowieka może przywrócić mu godność i uwolnić od wszystkiego, co zniewala.
W zgromadzeniu istnieje możliwość życia we wspólnocie ściśle kontemplacyjnej, poświęconej wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.


Działalność:
Córki św. Anny ze swoją posługą starają się być obecne wszędzie tam, gdzie wołanie ubogich jest najbardziej donośne. Siostry poświęcają się edukacji i wychowaniu młodego pokolenia w szkołach, domach dziecka, ośrodkach dla niewidomych i niesłyszących, uczą kobiety zawodu, opiekują się osobami chorymi, angażują się w prace charytatywne oraz włączają się w działalność duszpasterską Kościoła.


Historia:
Bł. Anna Rosa Gattorno młodość przeżyła jako żona i matka trójki dzieci. Jeszcze z domu rodzinnego wyniosła wrażliwość na potrzebujących. Jej rodzice zawsze pomagali z wyraźną radością, nigdy nie odesłali żadnego ubogiego, który pukał do ich drzwi, bez pomocy materialnej, dobrego słowa i uśmiechu.
Po owdowieniu i śmierci dzieci całkowicie poświęciła się pomocy ludziom biednym i nieszczęśliwym, nieraz oddając im rzeczy jej samej niezbędne do życia. Stała się osobą znaną z pobożności i gorliwej pracy charytatywnej.
Swoim przykładem pociągała inne pobożne kobiety. Za zachętą papieża Piusa IX, którą uznała za przejaw Bożej woli, postanowiła wraz z nimi założyć nowe zgromadzenie zakonne. Zgromadzenia Córek św. Anny powstało w Piacenza w 1866 roku w dniu, w którym pierwsze postulantki przyjęły habity. Rok później 12 sióstr złożyło profesję zakonną.
Zgromadzenie narodziło się w absolutnym ubóstwie, ale było ożywione impulsem miłości. Poświęcone zostało ludziom ubogim i chorym; siostry nikomu nie odmawiały pomocy, odwiedzały potrzebujących w domach, służyły bezpłatnie chorym w szpitalach w dzień i w nocy. Aby się utrzymać oraz aby mieć za co pomagać ubogim i chorym siostry zbierały jałmużnę. Wspólnota rozwijała się bardzo dynamicznie. W 1892 roku, w chwili śmierci założycielki liczyła ok. 3500 sióstr żyjących w 368 klasztorach.


Strony www:
Włochy: www.cimefsa.org
USA: www.daughtersofsaintanne.org
Peru: http://hijasdesantana.blogspot.com