20 października 2016

Misjonarki Guadalupanki Chrystusa Króla


Zgromadzenie Misjonarek Guadalupanek Chrystusa Króla (MGCR)
Congregation of the Guadalupan Missionary Sisters of Christ the King
Congregazione delle Missionarie Guadalupane di Cristo Re
Congregación de las Misioneras Guadalupanas de Cristo Rey (Guadalupanas Benedictinas)

Inna nazwa: Benedyktynki Guadalupanki

Data i miejsce założenia:
1930 rok - Meksyk

Założycielka:
m. Josefina Maria Valencia y RodriguezLiczba sióstr na świecie: 188   * dane z 2008 roku
Misjonarki Guadalupanki Chrystusa Króla obecne są w krajach: Meksyk, Gwatemala, Nikaragua, USA.
Dom generalny: Meksyk (Mexico)

Habit aktualny:

Strój uroczysty: Czarny habit z białym kołnierzykiem, na głowie czarny welon z białą wypustką, na piersi zawieszony znak zgromadzenia


Na co dzień siostry nie chodzą w habitach, noszą jedynie zawieszony na piersi znak zgromadzenia.


Habit historyczny:
Duchowość:
Charyzmatem zgromadzenia jest współpraca w budowaniu Królestwa Bożego na ziemi za przykładem Najświętszej Dziewicy z Guadalupe i w duchu św. Benedykta.
Benedyktyńska duchowość zgromadzenia przejawia się w szczerym szukaniu Boga we wszystkim, celebracji liturgicznej, w praktyce Lectio Divina, oraz w nacisku na życie wspólnotowe.
Siostry starają się odpowiadać na smutki i cierpienia bliźnich, szczególnie ludzi ubogich, niosąc im miłość, współczucie, pomoc i obronę. Chcą być świadkami miłości Boga. Wpatrzone w Matkę Bożą z Guadalupe uwrażliwiają innych na wartość i szacunek dla życia ludzkiego.


Działalność:
Aktualna działalność apostolska obejmuje trzy dziedziny. W duchu benedyktyńskiej gościnności siostry przyjmują w swoje progi osoby chcące spędzić czas na modlitwie i refleksji, widząc w każdym odwiedzającym samego Chrystusa. Ponadto zgromadzenie prowadzi kilka szkół oraz angażuje się w duszpasterstwo wśród najuboższych na najbardziej odległych obszarach kraju.

Historia:
Misjonarki Guadalupanki Chrystusa Króla są zgromadzeniem na prawie papieskim założonym w Meksyku w 1930 roku. Jego założycielką jest m. Josefina Maria Valencia y Rodriguez.
Wspólnota powstała w okresie krwawych prześladowań katolików w kraju. Właśnie w tym kontekście dziejowym Meksyku m. Josefina odpowiedziała na wezwanie Boga do założenia zgromadzenia, którego głównym celem byłoby budowanie Królestwa Chrystusowego na ziemi, szczególnie poprzez ewangelizację ludzi najbiedniejszych.
Od 1950 roku wspólnota została przyjęta do rodziny zgromadzeń benedyktyńskich.


Strony www:
http://guadalupanasbenedictinas.org