21 października 2016

Córki Dobrego Pasterza i Maryi Niepokalanej


Córki Dobrego Pasterza i Maryi Niepokalanej
Daughters of the Good Shepherd and Mary Immaculate
Figlie del Buon Pastore e di Maria Immacolata
Hijas del Buen Pastor y de María Inmaculada (Institución Cháritas)
Filhas do Bom Pastor e de Maria Imaculada
Filles du Bon Pasteur et de Marie Immaculée


Data i miejsce założenia:
1942 rok - Hiszpania

Założycielka:
m. María de Dios - Carmen Molleda GarcésLiczba sióstr na świecie: brak danych
Córki Dobrego Pasterza i Maryi Niepokalanej obecne są w krajach: Hiszpania, Meksyk.
Dom generalny: każdy klasztor jest autonomiczny


Habit aktualny:

Czerwony habit ze szkaplerzem, na głowie biała toka i welon, przy boku różaniec.


Na co dzień używany także strój w kolorze białym.


Duchowość:
Córki Dobrego Pasterza i Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem kontemplacyjnym, którego głównym celem jest wieczysta adoracja i wynagradzanie Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, modlitwa w intencji panowania Jego miłości i miłosierdzia w świecie oraz w Kościele, a także za papieża i kapłanów.
Swoją misję w Kościele siostry rozumieją jako Ugaszenie pragnienia miłości Serca Jezusowego, który woła z Krzyża oraz z Eucharystii: Pragnę… Przejawia się to m.in. w życiu w zażyłości z Panem Jezusem Eucharystycznym z głęboką, pełną prostoty wiarą.
Oprócz adoracji ważne miejsce w duchowości wspólnoty zajmuje nabożeństwo do Matki Bożej oraz miłość do Kościoła, szczególnie do papieża i kapłanów.
Pomimo kontemplacyjnego powołania siostry nie żyją w odosobnieniu klauzury lecz podejmują się w pewnym zakresie apostolstwa, które zgodnie z charyzmatem założycielki ma mieć charakter dobroczynny.Działalność:
W Hiszpanii siostry prowadzą przedszkole dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących oraz opiekują się osobami w podeszłym wieku. W Meksyku włączają się w duszpasterstwo parafialne poprzez katechizacje, rekolekcje, duszpasterstwo powołaniowe.


Historia:
Założycielką zgromadzenia jest m. María de Dios - Carmen Molleda Garcés. Początkowo wstąpiła do Karmelu, czasowo musiała opuścić go z powodów zdrowotnych. Wtedy właśnie dojrzało w jej duszy powołanie do założenia nowej wspólnoty zakonnej poświęconej wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji szerzenia miłości i miłosierdzia w świecie oraz za papieża i kapłanów.
W 1942 roku w Avila w Hiszpanii przy pomocy miejscowego biskupa założyła zgromadzenie, które początkowo nazwane zostało Instytucja Cháritas, Aktualnie na świecie istnieją dwa klasztory zgromadzenia: w Avila w Hiszpanii oraz w Rioverde w Meksyku.


Strony www:
http://hbpmariainmaculada.com