9 września 2016

ss. Najświętszego Serca Jezusa z Bangkoku


Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusa z Bangkoku (SHB)
Congregation of the Sisters of the Sacred Heart of Jesus of Bangkok
Congregazione delle Suore del Sacro Cuore di Gesù di Bangkok
Congregación de las Hermanas del Sagrado Corazón de Jesús de Bangkok
Congregação das Irmãs do Sagrado Coração de Jesus de Bangkok
Congrégation des Sœurs du Sacré-Cœur de Jésus de Bangkok
Kongregation der Schwestern vom Heiligsten Herzens Jesu von Bangkok
คณะภคินีพระหฤทัยของพระเยซูเจ้าแห่งกรุงเทพฯ


Data i miejsce założenia:
1900 rok - Tajlandia

Założyciel:
o. Pio - Aloys Alphonse D’Hondt MEPLiczba sióstr na świecie: 174
Siostry Najświętszego Serca Jezusa z Bangkoku obecne są w krajach: Tajlandia.
Dom generalny: Tajlandia (Bangkok)


Habit aktualny:

Biały habit, na głowie biały czepek i welon, pod szyją przypięta brożka z krzyżykiem.
Na co dzień używany również habit w kolorze granatowym.Habit historyczny:

Strój używany do 1956 roku: habit i welon w kolorze czarnym.


 -----------------------------------------------

Strój używany od 1956 roku.Duchowość:
Charyzmatem zgromadzenia jest służyć ludowi Bożemu jako współpracownice kapłanów w pracy ewangelizacyjnej i w innych pracach podejmowanych w parafiach w duchu Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Najświętsze Serce Jezusa jest dla sióstr źródłem mocy i wzorem do naśladowania w życiu. Starają się naśladować Je szczególnie w miłości i łagodności, gotowe zaakceptować wszystko, czego Bóg żąda, oddając Mu to jako ofiarę dla zbawienia ludzkości. Ponadto siostry starają się szerzyć miłość i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Powierzoną pracę wykonują z całą starannością traktując ją jako środek do szerzenia Królestwa Bożego. Wzorują się w tym na przykładzie Maryi i św. Józefa z Nazaretu. Praca jest ważną częścią misji zgromadzenia. Każda posługa, nawet ta najzwyklejsza i niezauważalna, podejmowana jest ze względu na miłość Jezusa Chrystusa.


Działalność:
Siostry pracują w parafiach, jako katechetki, prowadzą szkoły wychowując młode pokolenie w duchu chrześcijańskim, podejmują się również pracy charytatywnej i socjalnej wobec potrzebujących.Historia:
Założycielem zgromadzenia jest belgijski kapłan ze Stowarzyszenia Misji Zagranicznych z Paryża Aloys Alphonse D’Hondt znany także jako ojciec Pio.
Pod koniec XIX wieku był proboszczem parafii Samsen w Bangkoku w Tajlandii. Chciał on założyć szkołę dla dzieci, która oprócz uczenia czytania i pisania oraz podstawowej wiedzy, uczyłaby też wiary uczniów katolickich, jak i niekatolickich. Ponadto dostrzegał coraz pilniejszą potrzebę obecności osób, które współpracowałyby z kapłanami w parafiach, w posługach innych niż typowo kapłańskie. Do tego sami misjonarze, którzy pochodzili z Europy, mieli trudności z przystosowaniem się do lokalnych warunków klimatycznych oraz pożywienia, które przyczyniały się do ich złego stanu zdrowia i przedwczesnych zgonów.

Wszystko to sprawiło, że o. Pio zorganizował grupę pobożnych kobiet i nazwał je Siostrami Miłośniczkami Krzyża. Ich celem było prowadzić święte życie i pomagać w parafiach, szczególnie w katechizacji i nauczaniu w szkołach parafialnych. Niedługo później przekształcił ją w zgromadzenie zakonne Sióstr Najświętszego Serca Jezusa. Formację i kierownictwo nad wspólnotą powierzył Siostrom św. Pawła z Chartres. Siostry Najświętszego Serca Jezusa zostały oficjalnie założone w 1900 roku, gdy dwie z sióstr św. Pawła rozpoczęły kształtowanie młodej wspólnoty. Ojciec Pio otoczył ją natomiast opieką duchową.
Siostry św. Pawła kierowały zgromadzeniem aż do 1951 roku, gdy stało się ono w pełni samodzielne. Dziś Siostry Najświętszego Serca Jezusa są wspólnotą zakonną na prawie diecezjalnym. 174 zakonnice żyją i pracują w 15 domach w czterech diecezjach Tajlandii.Strony www:
www.shb.or.th (wersja angielska)

Filmy: