20 września 2016

Dominikanki Misjonarki Rodzin


Siostry Dominikanki Misjonarki Rodzin (DMF)
Dominican Sisters Missionaries of the Families
Hermanas Dominicas Misioneras de Familias
Sœurs Dominicaines Missionnaires des Familles

Data i miejsce założenia:
1991 rok – RD Kongo

Liczba sióstr na świecie: brak danych
Dominikanki Misjonarki Rodzin obecne są w krajach: RD Kongo.
Dom generalny: RD Kongo (?)

Habit aktualny:

Biały habit przepasany czarnym skórzanym paskiem, biały szkaplerz z pelerynką o czarnym brzegu, na głowie biały welon z czarnym szerokim paskiem, na piersi zawieszony krzyżyk, przy boku różaniec.
Dopełnieniem stroju jest czarny płaszcz.
Siostry z nowicjuszką.


Charyzmat:
Wspólnota należy do rodziny zgromadzeń dominikańskich. Jest poświęcona apostolstwu rodzinnemu pełnionemu w różnorodnych formach. Charyzmat ten jest odpowiedzią na współczesną sytuację społeczną, w której proces globalizacji pociąga za sobą zachwianie systemu wartości, a środki masowego przekazu propagują nową etykę hedonistyczną, która ukierunkowana na osiągnięcie przyjemności także w relacjach międzyludzkich, staje się niejednokrotnie etyką antyrodzinną.
Dominikanki Misjonarki Rodzin posługują w parafiach, gdzie przygotowują młodych ludzi do założenia rodziny oraz przypominają prawdę, że rodzina składa się z męża i żony zjednoczonych w miłości, i że prawdziwa miłość małżeńska otwarta jest na przyjęcie dzieci, które traktowane są jako dar od Boga.


Historia:
Początki zgromadzenia sięgają 1979 roku. Dwie kongijskie zakonnice należące do Dominikanek z Granady: Emma Abuada i Lucy Ideyi, niedługo po ślubach zakonnych podjęły inicjatywę, aby rozpocząć doświadczenie nowej wspólnoty zakonnej. Wkrótce dołączyły do nich kolejne dwie siostry z tego samego zgromadzenia: Béatrice Mizeledi oraz Bernadette Mangboo.
Swoje pragnienie przedstawiły biskupowi diecezji Isiro-Niangara, który powierzył je duchowej opiece ojcom Dominikanom. Przez ponad 10 lat cztery siostry prowadziły w pokorze i prostocie życie modlitwy i pracy. W 1991 roku ordynariusz diecezji zatwierdził wspólnotę, dając początek Zgromadzeniu Córek św. Dominika z domem w miejscowości Magambe i charyzmatem głoszenia Ewangelii, a szczególnie duszpasterstwa wśród rodzin.
W 2012 roku dokonano zmiany nazwy zgromadzenia na obecną, jako bardziej odpowiadającą charyzmatowi sióstr. Obecnie Dominikanki Misjonarki Rodzin są instytutem zakonnym na prawie diecezjalnym.