14 sierpnia 2016

Misjonarze Apostołowie Słowa


Bractwo Misyjne „Apostołowie Słowa” (FMAP)
*Missionary Fraternity "Apostles of the Word" 
    (Missionaries Apostles of the Word)
*Fraternità Missionaria "Apostoli della Parola" 
    (Missionari Apostoli della Parola)
*Fraternidad Misionera “Apóstoles de la Palabra” 
    (Misioneros Apóstoles de la Palabra)
*Fraternidade Missionária „Apóstolos da Palavra” 
    (Missionários Apóstolos da Palavra)
*Fraternité Missionnaire "Apôtres du Verbe" 
    (Missionnaires Apôtres du Verbe)

Data i miejsce założenia:
1978 rok - Meksyk

Założyciel:
o. Flaviano Amatulli ValenteLiczba członków na świecie: brak danych
Misjonarze Apostołowie Słowa obecni są w krajach: Meksyk, Gwatemala, Honduras, Salwador, USA, Portugalia, Włochy (brak dokładniejszych danych)
Dom generalny: Meksyk (Iztapalapa, México)

Habit aktualny:

Biały habit przepasany białym pasem wiązanym po lewej stronie, na zakończeniu pasa wyszyty znak zgromadzenia
Duchowość:
Bractwo Misyjne „Apostołowie Słowa” to stowarzyszenie życia apostolskiego skupiające kapłanów, seminarzystów i braci składających przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Celem bractwa jest głoszenie orędzia Zbawienia wszelkimi możliwymi sposobami, szczególnie ludziom niemającym dostatecznej formacji duchowej. Szczególnym zadaniem Apostołów Słowa jest przeciwdziałanie wpływowi sekt, które przyciągają do siebie katolików, z powodu ich nierzadko powierzchownej wiary.
W tym celu członkowie bractwa oferują solidną formacją ludzi świeckich, aby ukształtować w nich głęboką i silną wiarę, zdolną bez obaw żyć w świecie pełnym najróżniejszych przekonań religijnych. Przede wszystkim czynią to wzbudzając zainteresowanie i miłość do Słowa Bożego zawartego w Biblii. Jej zgłębianie ma prowadzić ludzi do przyjęcia Chrystusa jako jedynego Zbawiciela, przyjęcia Chrystusa jako jedynego Pana życia oraz - dzięki łasce Ducha Świętego – do ożywienia sakramentów chrztu i bierzmowania, a tym samym rozpoczęcia nowego, świadomego katolickiego życia. Drugim środkiem do konfrontacji z sektami jest ożywienie zdrowej katolickiej apologetyki, choć przez wielu w Kościele uważanej z oznakę zacofania, potrzebnej jednak dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek.
Misjonarze Apostołowie Słowa nieustannie proszą Ducha Świętego o siłę do wypełniania swojego powołania, o wstawiennictwo zwracają się także do Niepokalanej Dziewicy Maryi z Guadalupe.
Formacja przyszłych kapłanów w bractwie rozpoczyna się dwuletnimi studiami filozoficznymi, następnie jest rok praktyki duszpasterskiej, roczny nowicjat, po czym odbywają studia teologiczne. Dopiero po czterech latach od wstąpienia składają przyrzeczenia.Działalność:
Działalność Apostołów Słowa dąży do wzmocnienia wiary katolików wobec naporu sekt poprzez szerzenie znajomości Słowa Bożego, katechizację, wizyty domowe, prelekcje, kursy biblijne, rekolekcje, konferencje, środki masowego przekazu, książki, płyty, prowadzenie rozgłośni radiowych.
Bractwo prowadzi działalność informacyjną o sektach, uczula na zagrożenia obecne w grupach tzw. Odnowy Charyzmatycznej, które - w połączeniu z powierzchownością w dziedzinie doktrynalnej, błędnie rozumianym ekumenizmem prowadzącym do przejmowania form duchowości ze wspólnot protestanckich, a zwłaszcza zielonoświątkowych - owocuje narodzinami licznych sekt wywodzących się właśnie z katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, co w Ameryce Łacińskiej jest zjawiskiem często spotykanym. W tym celu bractwo wspiera tradycyjną pobożność ludową, odmawianie Różańca Świętego, posłuszeństwo pasterzom Kościoła.Historia:
Założycielem bractwa jest pochodzący z Włoch o. Flaviano Amatulli Valente, gdzie wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów i niedługo po święceniach kapłańskich wyjechał na misje do Meksyku. Tam zetknął się z problemem wysypu sekt, które przyciągały do siebie wielu katolików o słabo uformowanej wierze.
W 1978 roku założył Ruch Kościelny „Misjonarzy Słowa”, który został zatwierdzony przez biskupa San Andrés Tuxtla, w stanie Veracruz w Meksyku. Ruch tworzyli ludzie świeccy, młodzież i dorośli, samotni i małżeństwa, którzy zobowiązywali się na jeden rok do współpracy z Kościołem na rzecz pogłębiania wiary innych świeckich, szerzenia oraz obrony wiary katolickiej wobec wpływu sekt, z możliwością przedłużenia zobowiązania na kolejne lata.
Dla tych, którzy pragną poświęcić tej posłudze całe swoje życie w ramach ruchu powstały dwa zgromadzenia: męskie - Bractwo Misyjne „Apostołowie Słowa” oraz żeńskie – Instytut Misyjny „Apostołki Słowa”

Strony www:
Meksyk: www.apostolesdelapalabra.org
Portugalia: www.apostolosdapalavra.pt
Włochy: www.apostolidellaparola.org

Filmy:https://www.youtube.com/watch?v=ftenFH9A9xk