10 sierpnia 2016

ss. Najświętszej Maryi Wniebowziętej


Towarzystwo Najświętszej Maryi Wniebowziętej
Compagnia di Maria Santissima Assunta (Assuntine)
Compañía de María Santísima Asunta
Companhia de Maria Santissima Assunta

Inna nazwa: Asumptynki

Data i miejsce założenia:
1961 rok - Włochy

Założyciel:
o. Girolamo Maria Morreale SJLiczba sióstr na świecie: brak danych
Siostry Najświętszej Maryi Wniebowziętej obecne są w krajach: Włochy, Kolumbia.
Dom generalny: Włochy (Caltanissetta)


Habit aktualny:
Zgromadzenie bezhabitowe.

Duchowość:
Zgromadzenie ma duchowość maryjną, w centrum której stoi tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej.
Najświętsza Maryja Panna wzięta do nieba z duszą i ciałem jest wezwaniem do nadziei. Wniebowzięcie jest owocem Jej zjednoczenia z Chrystusem, dlatego Jej los będzie również losem tych, którzy należą do Chrystusa. To daje siostrom nadzieję, że z dobroci Boga i one będą żyć w niebie. Nadzieja życia wiecznego daje siłę do znoszenia tu na ziemi trudności, której ludzie niewierzący są pozbawieni. Wniebowzięcie jest więc dla człowieka przesłaniem chrześcijańskiej nadziei, jest przesłaniem o Zmartwychwstaniu. Zgromadzenie czerpie także z duchowości ignacjańskiej. Codzienność sióstr składa się z modlitwy, pracy i apostolatu oraz studium teologii.
Towarzystwo Najświętszej Maryi Wniebowziętej składa się z dwóch gałęzi: sióstr zakonnych żyjących we wspólnocie oraz świeckich kobiet konsekrowanych żyjących w pojedynkę.

Działalność:
Asumptynki współpracują z Kościołem w dziele ewangelizacji świata poprzez apostolstwo edukacyjne w szkołach, studiowanie i nauczanie teologii, katechizację w parafiach, prowadzenie domu rekolekcyjnego, a także pomoc materialną, moralną i duchową ubogich dzieci, samotnych matek, wdów i ofiar przemocy.

Historia:
Założyciel zgromadzenia o. Girolamo Maria Morreale SJ całe swoje życie był oddany Matce Bożej. Nauczyła go tego jego matka, kobieta głębokiej wiary i wielkiej pobożności. Najważniejsze wydarzenia z jego życia zawsze miały miejsce w maryjne święta: jego narodziny, pierwsza Komunia Święta, wstąpienie do Zakonu Jezuitów, profesja zakonna. W zakonie pogłębiał teologię maryjną, całą swoją energię poświęcił szerzeniu nabożeństwa do Matki Bożej, każdego dnia odmawiał wszystkie tajemnice różańca.
Szczególnie radosny był dla o. Morreale dzień ogłoszenia dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny w 1950 roku. Dzień wcześniej w czasie głębokiej modlitwy usłyszał wewnętrzny głos: Załóż zgromadzenie zakonne na cześć mojego Wniebowzięcia. Po tych słowach uczuł wielką radość i głęboki spokój, co dało mu świadectwo, że jest to wolą Bożą.
Życzenie niebios stało się rzeczywistością w 1961 roku w Caltanissetta na Sycylii, gdy pierwsze cztery siostry, nazwane później Asumptynkami, rozpoczęły życie wspólnotowe. Dwa lata później siostry złożyły śluby zakonne.
Towarzystwo Najświętszej Maryi Wniebowziętej od 1990 roku jest zgromadzeniem na prawie diecezjalnym. Dziś siostry żyją w trzech domach: dwóch we Włoszech, w Caltanissetta oraz w Sciacca oraz w jednym w Kolumbii w Medellin.

Strony www:
http://cmariassunta.blogspot.com