4 czerwca 2016

Augustianki św. Moniki


Siostry Augustianki św. Moniki
Augustinian Sisters of St. Monica
Suore Agostiniane di Santa Monica
Hermanas Agustinas de Santa Mónica
Irmãs Agostinianas de Santa Mônica
Sœurs Augustines de Sainte-Monique
Augustinerinnen von St. Monica
Zusters Augustinessen van Sint Monica


Data i miejsce założenia:
1934 rok - Holandia

Założyciele:
o. Sebastianus van Nuenen OSA
m. Augustina van ReijsenLiczba sióstr na świecie: 52  * dane z 2016 roku
Augustianki św. Moniki obecne są w krajach: Holandia.
Dom generalny: Holandia (Utrecht)


Habit aktualny:

Czarny habit z kołnierzykiem z zieloną, czerwoną i żółtą obwódką,
na głowie czarny welon z zielonym paskiem, na piersi przypięta brożka
z wizerunkiem Matki Bożej trzymającej na rękach Dzieciątko Jezus.
W okresie letnim habit i welon w kolorze białym.


Habit historyczny:

W czasie modlitwy ubierano biały płaszcz chórowy oraz długi fioletowy welon.
Duchowość:
Życie codzienne oparte jest na regule św. Augustyna. Duchowość augustiańska stawia za wzór życia wspólnoty pierwszych chrześcijan opisane w Dziejach Apostolskich: wszyscy wierzący mieli jedno serce i jedną duszę w Bogu, wszystko było wspólne i każdemu było dawane według jego własnych potrzeb. Dlatego wspólnotowość i jedność we wspólnocie jest naczelną zasadą życia Augustianek. Natomiast tym, co jednoczy jest miłość: miłość do Chrystusa oraz miłość wzajemna.
Życie augustiańskie łączy ze sobą kontemplację z działaniem apostolskim. Polega to na przekazywaniu bliźnim odnalezionej dzięki kontemplacji Prawdy.


Działalność:
Główna działalność apostolska realizowana przez większość okresu istnienia zgromadzenia, którą była opieka nad kobietami z dziećmi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej oraz bezdomnymi, została przekazana innym organizacjom ze względu na coraz mniejszą liczbę i coraz wyższy wiek sióstr. Aktualnie siostry angażują się w pracę w parafiach, odwiedzają chorych w domach, posługują jako wolontariuszki w szpitalach, ofiarują żywność ubogim, modlą się w intencjach im powierzanych. Przyjmują również w gościnę osoby i grupy pragnące w ciszy i spokoju zaczerpnąć duchowych sił.Historia:
Zgromadzenie założyli o. Sebastianus van Nuenen OSA oraz m. Augustina van Reijsen. Powstało ono w 1934 roku w Utrechcie w Holandii. Ojciec Sebastianus od dłuższego czasu miał pragnienie powołania do istnienia wspólnoty zakonnej żeńskiej. Sam będąc augustianinem przekazał ten sposób duchowości siostrom, zasady życia oparte zostały więc na regule św. Augustyna, a wspólnota nazwana na cześć św. Moniki, matki św. Augustyna. Pierwszą członkinią oraz przełożoną została m. Augustina.
Cechą szczególną zgromadzenia miało być czynienie dobra drugiemu człowiekowi, szczególnie będącemu w sytuacji kryzysowej. Pierwszym dziełem był dom dla niechcianych dziewcząt i kobiet w ciąży lub z dziećmi, następnie powstało schronisko dla bezdomnych. Siostry zaczęły też nauczać w szkołach. W 1946 roku otwarto drugi dom w Hilversum; był to dom wypoczynkowy dla sióstr i podopiecznych.
Obecnie Augustianki św. Moniki żyją w trzech klasztorach w Holandii; dawniej zgromadzenie posiadało też jeden dom we Francji. Od długiego już czasu brak jest nowych powołań.


Strony www:
www.zustersaugustinessen.nl

Filmy: