8 listopada 2015

Oblatki św. Józefa


Zgromadzenie Oblatek św. Józefa (OSJ)
Congregazione delle Oblate di San Giuseppe
Congregation of the Oblate Sisters of St. Joseph
Congregación de las Hermanas Oblatas de San José
Congregação das Oblatas de São José
Congrégation des Sœurs Oblates de Saint-Joseph
Kongregation der Oblatinnen des heiligen Josef


Data i miejsce założenia:
1992 rok - Brazylia

Liczba sióstr na świecie: brak danych
Oblatki św. Józefa obecne są w krajach: Włochy, Meksyk, Brazylia, Peru, Nigeria, Filipiny.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Granatowy habit z białym kołnierzykiem, na głowie granatowy welon z białą wypustką, na piersi zawieszony medal z wizerunkiem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.
Duchowość:
Zgromadzenie jest żeńską gałęzią ojców Oblatów św. Józefa żyjącą charyzmatem ich założyciela, św. Józefa Marello. Charyzmat ten polega na niesieniu Chrystusa światu, naśladując św. Józefa z Nazaretu w jego oddaniu sprawom Jezusa.
Podobnie jak św. Józef Oblatki żyją w zażyłości z Bogiem, z wiarą, pokorą, skromnością, w ciężkiej pracy dla Pana Jezusa, spełniając zwykłe rzeczy z niezwykłą miłością. Jest to życie ukryte z Chrystusem w Bogu (Kol 3,3) i opiera się na prostocie i uległości wobec woli Bożej we wszystkim.
Duch zgromadzenia jest zarówno apostolski, jak i kontemplacyjny. Zgodnie z pragnieniem św. Józefa Mazarello siostry są mniszkami w klasztorze, a apostołkami poza nim.
Wśród Oblatek żywy jest kult Najświętszej Maryi Panny, której św. Józef był oblubieńcem. Siostry szczególnie uroczyście obchodzą uroczystości: Niepokalanego Poczęcia oraz Matki Bożej Bolesnej.
Ponadto siostry otaczają nabożeństwem również św. Teresę od Dzieciątka Jezus.


Działalność:
W działalność apostolskiej siostry współpracują z gałęzią męską zgromadzenia. Ich posługa obejmuje szerzenie nabożeństwa do św. Józefa, moralne i religijne wychowanie dzieci i młodzieży, nauczanie katechizmu, pracę duszpasterską z rodzinami, organizowanie rekolekcji, pomoc w pracy parafialnej, opiekę nad sierotami, ludźmi starszymi, pomoc ludziom ubogim i emigrantom. Siostry gotowe są podjąć się każdej posługi, jaką wskaże im Boża Opatrzność.Historia:
Powołanie do życia żeńskiej gałęzi Oblatów św. Józefa było marzeniem św. Józefa Marello. Jego nominacja na biskupa Acqui pokrzyżowała jednak te plany i pierwsze próby zorganizowania wspólnoty sióstr zakończyły się niepowodzeniem.
Marzenie to podjęli na nowo Ojcowie Oblaci w związku z beatyfikacją swojego założyciela, Józefa Marello. Zalążki zgromadzenia żeńskiego pojawiły się jednocześnie w Brazylii i na Filipinach, gdzie kilka kobiet zaczęło odczuwać pragnienie poświęcenia się Bogu w duchu ojca Marello. Pierwsza wspólnota Oblatek św. Józefa powstała w 1992 roku w mieście Londrina w Brazylii. Dom na Filipinach powstał dwa lata później.
Dziś Oblatki są młodą, prężnie rozwijająca się wspólnotą sióstr posługujących już w sześciu państwach na świecie. Od 2008 roku są publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym w diecezji rzymskiej.


Strony www:
http://oblatasdesaojose.blogspot.com