22 listopada 2015

Karmelici Maryi Niepokalanej


Zgromadzenie Karmelitów Maryi Niepokalanej (CMI)
Congregatio Fratrum Carmelitarum Beatae Virginis Mariae Immaculatae
Congregation of the Carmelites of Mary Immaculate
Congregazione dei Carmelitani di Maria Immacolata
Congregación de los Carmelitas de María Inmaculada
Congregação dos Carmelitas de Maria Imaculada
Congrégation des Carmes de Marie Immaculée
Kongregation der Karmeliten von der Unbefleckten Jungfrau Maria

Zgromadzenie obrządku syro-malabarskiego składające się z kapłanów i braci.

Data i miejsce założenia:
1831 rok - Indie

Założyciele:
o. Thomas Palackal
o. Thomas Porukara
św. Cyriak Eliasz ChavaraLiczba zakonników na świecie: 2896 (w tym: 9 biskupów, 1730 kapłanów,
1 diakon stały, 26 braci, 525 kleryków, 125 nowicjuszy, 480 aspirantów) 
* dane z 2013 roku

Karmelici Maryi Niepokalanej obecni są w krajach: Indie, Włochy, Austria, Niemcy, Szwecja, Holandia, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, USA, Kanada, Brazylia, Ekwador, Peru, Argentyna, Ghana, Kamerun, Etiopia, Somalia, Kenia, Tanzania, Namibia, RPA, Madagaskar, Izrael, ZEA, Filipiny, Papua Nowa Gwinea, Australia, Nowa Zelandia.
Dom generalny: Indie (Kakkanad, Chavara Hills)

Habit aktualny:

Biała sutanna przepasana białym pasem wiązanym po lewej stronie.W Europie, Ameryce Pn. i Płd.: strój duchowieństwa diecezjalnego.


Duchowość:
Zgromadzenie łączy w sobie tradycje duchowe Indii i Kościoła Syro-Malabarskiego z duchowością karmelitańską.
Tradycje syro-malabarskie odwołują się do silnego doświadczenia duchowego św. Tomasza Apostoła, który przyniósł wiarę chrześcijańską do Indii. Doświadczenie to było spotkaniem ze zmartwychwstałym Jezusem, które zaowocowało głoszeniem innym ludziom z silną wiarą, że to Pan mój i Bóg mój (J 20, 26-28).
Ponadto zgromadzenie opiera się na duchowości karmelitańskiej, której kontemplacyjny charakter zakonnicy łączą z działalnością apostolską, podczas której dzielą się z innymi owocami swojej kontemplacji. Przykład czerpią z osoby proroka Eliasza - pełnego gorliwości o Bożą chwałę, ze św. Teresy z Avila oraz św. Jana od Krzyża.
Hasłem Karmelitów Maryi Niepokalanej są słowa: Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga Zastępów (1 Krl 19, 10).Działalność:
Wspólnota podejmuje się bardzo różnorodnej działalności apostolskiej. Zakonnicy kształcą przyszłych kapłanów w seminariach duchownych, prowadzą parafie, różne duszpasterstwa, domy rekolekcyjne, ośrodki odnowy duchowej, schroniska dla bezdomnych, kuchnie dla ubogich, szkoły i przedszkola, domy pomocy dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo oraz starszych, pomagają kształcić się ubogiej młodzieży, są kapelanami w szpitalach, angażują się w działalność misyjną oraz ekumeniczną. 


Historia:
Narodziny zgromadzenia wiążą się z osobami dwóch indyjskich gorliwych kapłanów Thomas’a Palackala i Thomasa Porukara. Zapragnęli oni życia w większym odosobnieniu i na modlitwie. Miejscowy biskup poradził im założyć dom zakonny. Powstał on w 1831 roku w Mannanam, w stanie Kerala w Indiach. Niedługo dołączyli do nich inni księża i klerycy, wśród nich Cyriak (Kuriakose) Chavara.
Wspólnota została kanonicznie erygowana w 1855 roku pod nazwą: Zgromadzenie Sług Maryi Niepokalanej z Góry Karmel. Przyjęto duchowość karmelitańską, a pierwszym przełożonym generalnym został św. Cyriak Chavara – ostatni żyjący z grupy założycieli, który przyjął imię Eliasz i uznawany jest dziś za jednego z założycieli. Nazwa zgromadzenia została zmieniona na obecną w 1958 roku.
Karmelici Maryi Niepokalanej nie prowadzili życia kontemplacyjnego w całkowitym odosobnieniu. Od początku angażowali się w różne formy działalności. Pierwszą było kształcenie przyszłych kapłanów, ponadto głosili rekolekcje, zajmowali się edukacją młodzieży, upowszechniali literaturę chrześcijańską, nawracali pogan na wiarę chrześcijańską, podejmowali się różnych uczynków miłosierdzia, inicjowali wiele dzieł charytatywnych.Strony www:
Indie: http://cmiglobal.blogspot.com
- prow. Bellampalli: www.cmibellampalli.in
- prow. Bhavnagar: http://cmibvn.com
- prow. Bhopal: http://cmibhopal.com
- prow. Bijnor: www.cmibijnor.org
- prow. Coimbatore: www.preshitha.com
- prow. Jagdalpur: www.cmijag.in
- prow. Kochi: www.shprovince.org
- prow. Kottayam: www.cmiktm.com
- prow. Mysore: www.cmimysore.in
- prow. Rajkot: www.cmirajkot.com
- prow. Thrissur: http://devamatha.in
- prow. Thiruvananthapuram: www.cmitvm.info
USA: www.cmiusa.org
Niemcy: http://cmigermany.de
Kenia: https://cmikenya.wordpress.com