18 listopada 2015

Benedyktynki Opatrzności


Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Opatrzności (SBP)
Congregazione delle Suore Benedettine della Provvidenza
Congregation of the Benedictine Sisters of Providence
Congregación de las Hermanas Benedictinas de la Providencia
Congregação das Irmãs Beneditinas da Providência
Congrégation des Sœurs Bénédictines de la Providence
Kongregation der Benediktinerinnen von der Vorsehung


Data i miejsce założenia:
1838 rok - Włochy

Założycielka:
św. Benedykta Cambiagio FrassinelloLiczba sióstr na świecie: ok. 113
Benedyktynki Opatrzności obecne są w krajach: Włochy, Hiszpania, Brazylia, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burundi.
Dom generalny: Włochy (Genua)

Habit aktualny:


Włochy, Hiszpania: Czarny habit wycięty w szpic z białym kołnierzem, na głowie czarny welon z białą wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk.

Brazylia i Afryka: Biały habit i welon.
Peru: Szary habit z białym kołnierzykiem, na głowie biały welon,
na piersi zawieszony krzyżyk.

Habit historyczny:
Duchowość:
Benedyktynki Opatrzności mają na celu chwałę Bożą oraz własne uświęcenie poprzez wierne naśladowanie Jezusa Chrystusa na drodze czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, w życiu siostrzanym we wspólnocie, za przykładem swojej założycielki św. Benedykty Cambiagio Frassinello.
Zgromadzenie cechuje się duchem apostolskim ukierunkowanym na zbawienie innych oraz stylem życia w duchu Ośmiu Błogosławieństw. Ponadto bardzo ważną częścią duchowości jest całkowite, miłosne powierzenie się Bożej Opatrzności, co umożliwia siostrom stawanie się być posłusznymi narzędziami troskliwej miłości Boga.Działalność:
Charyzmat zgromadzenia określa rodzaj działalności apostolskiej, którą jest edukacja i wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza tej pozbawionej środków materialnych, co realizowane jest m.in. w prowadzonych przez siostry szkołach. Ponadto Benedyktynki zachęcają rodziny, aby stawały się rodzinami chrześcijańskimi, pomagają także ludziom ubogim i cierpiącym.


Historia:
Św. Benedetta Cambiagio otrzymała od rodziny wychowanie głęboko zakorzenione w wierze katolickiej. Sprawiło to, że wcześnie zapragnęła całkowicie poświęcić się Bogu w klasztorze, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem rodziców. Posłuszna im, w 1816 roku, wyszła za mąż za Giovanniego Battistę Frassinello, człowieka bardzo pobożnego.
Po dwóch latach małżonkowie postanowili żyć w czystości, jak brat z siostrą, by całkowicie poświęcić się służbie Bogu i bliźnim, co potwierdzili złożonym ślubem przed biskupem. W 1825 roku, za zgodą kierownika duchowego, Benedetta wstąpiła do klasztoru Urszulanek w Capriolo, a jej mąż do Zakonu Ojców Somaskich. Jednak już rok później, z powodów zdrowotnych musiała opuścić klasztor, zajęła się wówczas edukacją ubogiej młodzieży w Pawii. Pomagał jej w tym mąż, który również powrócił z zakonu. Oboje ponownie złożyli ślub czystości.
W 1838 roku, w skutek pomówień, zmuszona opuścić Pawię, wraz z mężem i współpracownicami osiedliła się w Ronco Scrivia, gdzie założyła szkołę dla dziewcząt, zwaną Domem Opatrzności. Jeszcze w tym samym roku założyła tam nowe zgromadzenie poświęcone katolickiej edukacji, dla którego napisała konstytucje.
Początkowo wspólnota nosiła nazwę Sióstr Matki Bożej od Opatrzności. Późniejsza nazwa Benedyktynki wzięła się od imienia założycielki, natomiast nie pochodzi od św. Benedykta z Nursji; zgromadzenie nie jest więc oparte o jego regułę zakonną i nie należy do wspólnot benedyktyńskich.


Strony www:
Włochy: www.benedettineprovvidenza.net
Brazylia: www.irmasbeneditinas.com