Siostry Benebikira /Córki Dziewicy/ (BB)
Benebikira Sisters (Daughters of Mary)
Suore Benebikira (Figlie della Vergine)
Hermanas Benebikira (Hijas de la Virgen)
Irmãs Benebikira (Filhas da Virgem)
Sœurs Benebikira (Filles de la Vierge)
Benebikira-Schwestern (Töchter der Unbefleckten Jungfrau)
Data i miejsce założenia:
1919 rok - Rwanda
Założyciele:
bp Jean-Joseph Hirth
m. Ignace de Loyola
Liczba sióstr na świecie: ok. 400
Siostry Benebikira obecne są w krajach: Rwanda, Uganda, Kenia, RD Kongo, Włochy.
Dom generalny: Rwanda (Butare)
Habit aktualny:
Szary dwuczęściowy habit z guzikami, na głowie biały welon, na piersi zawieszony medalik. |
Duchowość:
Pochodząca z rodzimego języka Rwandy nazwa Benebikira oznacza Córki Dziewicy. Charyzmatem zgromadzenia jest ewangelizować poprzez przykład. Siostry czynią to w ramach różnych posług spełnianych z radością i miłością.
Duchowość zgromadzenia wzoruje się na duchowości jezuickiej, łączy kontemplację z działaniem, charakteryzuje się też dostrzeganiem Boga we wszystkich rzeczach. Cechą szczególną jest sposób wyrażania katolickiej wiary sióstr, który jest silnie zakorzeniony w kulturze rwandyjskiej. Ponadto motywowane wiarą starają się jednoczyć ludzi ze sobą i swoim życiem nieść nadzieję, sprawiedliwość, miłość i pokój, co ma szczególne znaczenie dla rwandyjskiego społeczeństwa w kontekście ludobójstwa dokonanego w tym kraju w 1994 roku.
Działalność:
Edukacja i wychowanie, zwłaszcza dziewcząt, jest podstawowym zadaniem zgromadzenia. Siostry pracują w licznych szkołach publicznych różnego typu, prowadzą też własne. Zapewniają możliwość zakwaterowania młodym dziewczętom przybywającym ze wsi do miast do pracy lub nauki. Siostry opiekują się również chorymi i ubogimi w szpitalach i ośrodkach zdrowia, posługują w parafiach oraz różnych organizacjach kościelnych, prowadzą także dom pielgrzyma.
Historia:
Zgromadzenie Sióstr Benebikira zaczęło tworzyć się w 1913 roku w Rwandzie wraz z rozpoczęciem formacji niewielkiej grupy młodych, miejscowych kobiet. Jego założyciel, francuski misjonarz bp Jean-Joseph Hirth MAfr chciał stworzyć wspólnotę zakonną, której katolicka wiara i poświęcenie Bogu byłyby wyrażone poprzez rodzimą, rwandyjską kulturę. Oficjalną datą założenia jest rok 1919, kiedy to pierwsza grupa sióstr złożyła swoje śluby zakonne, a wspólnota została uznana za pobożne stowarzyszenie. Pierwszy dom powstał w diecezji Kivu w Save, w małej wiosce, w której zbudowano pierwszą w Rwandzie katolicką świątynię.
Formację i kierownictwo nad młodym zgromadzeniem objęły Misjonarki Afryki, najpierw w osobie m. Ignace de Loyola, która stałą się współzałożycielką. Siostry sprawowały je aż do 1953 roku, kiedy wybrano pierwszą przełożoną generalną i zarząd, tym samym wspólnota, stała się w pełni samodzielna.
Siostry Benebikira w 1935 roku uzyskały status zgromadzenia na prawie diecezjalnym, a w 2008 roku na prawie papieskim.
Strony www:
http://benebikira.net
Filmy: