11 sierpnia 2015

Misjonarze z Yarumal


Instytut Misji Zagranicznych z Yarumal (MXY lub IMEY)
Instituto de Misiones Extranjeras de Yarumal (Misioneros Javerianos de Yarumal)
Instituto para as Missões Exteriores de Yarumal (Missionários Xaverianos de Yarumal)

Istituto per le Missioni Estere di Yaruma (Missionari Saveriani di Yarumal)
Institute for Foreign Missions of Yarumal (Xaverian Missionaries of Yarumal)
Institut des Missions Étrangères de Yarumal (Missionnaires Xavériens de Yarumal)
Institut für auswärtige Missionen von Yarumal (Xaverianer Missionare von Yarumal)

Inna nazwa: Misjonarze Ksawerianie z Yarumal
Stowarzyszenie życia apostolskiego złożone z księży i braci.

Data i miejsce założenia:
1927 rok - Kolumbia

Założyciel:
bp Miguel Ángel BuilesLiczba członków na świecie: 265   * dane z 2005 roku
Misjonarze z Yarumal obecni są w krajach: Kolumbia, Panama, Ekwador, Peru, Boliwia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Kenia, Angola, Tajlandia, Kambodża.
Dom generalny: Kolumbia (Medellin)

Habit aktualny:
Strój duchowieństwa diecezjalnego.

Habit historyczny:

Czarna sutanna przepasana czarnym pasem wiązanym po lewej stronie, na piersi zawieszony krzyż. Możliwa również sutanna biała.Charyzmat:
Misjonarze z Yarumal to stowarzyszenie życia apostolskiego złożone z księży i braci; nie składają oni ślubów zakonnych lecz obietnice ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. W pierwszej kolejności szukają Bożej chwały w myśl zawołania założyciela: Tylko Bogu cześć i chwała. Następnie własnego uświęcenia oraz zbawienia świata.
Są wspólnotą typowo misyjną. Zgodnie z poleceniem Pana: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię (Mk 16, 15) docierają do narodów i kultur, które jeszcze nie znają Jezusa Chrystusa. Będąc tam starają się odkrywać obecność Boga w kulturze, wierze i historii ludzi, wśród których żyją.
Ponadto misją ewangelizacyjną obejmują szczególnie ludzi najbiedniejszych. Swoją posługą starają się także budzić ducha misyjnego i wrażliwość na potrzeby misji w Kościołach lokalnych, z których pochodzą.

Historia:
Instytut założył bp Miguel Ángel Builes, ordynariusz diecezji Santa Rosa de Osos w Kolumbii. Z powodu jego zapału misyjnego i wielu inicjatyw podejmowanych w tej dziedzinie nazywany był biskupem-misjonarzem Kolumbii. Sakrę biskupią otrzymał w młodym wieku. W centrum jego duszpasterskiej troski znajdowały się te obszary Kolumbii, do których nie dotarła jeszcze Dobra Nowina o zbawieniu.
W celu ewangelizacji takich miejsc założył w 1927 roku w mieście Yarumal wspólnotę misjonarzy. Rozpoczęła ona istnienie od inauguracji seminarium duchownego dla przyszłych misjonarzy. Pierwsi kapłani zostali wyświęceni w 1938 roku i rozpoczęli pracę misyjną na północnym wybrzeżu kraju. Pierwszym życzeniem założyciela było, aby dotrzeć do najbardziej zaniedbanych duchowo i materialnie regionów Kolumbii. Kapłani pracowali na terenach odludnych i w biedniejszych diecezjach.
Bp Miguel Ángel Builes nie chciał jednak ograniczać działalności misjonarzy tylko do wybranego obszaru geograficznego czy grupy ludzi. Uważał, że skoro Bóg stał się człowiekiem, aby odkupić wszystkich, kolumbijski Kościół musi dzielić się swoją wiarą również z innymi regionami świata, należy więc dotrzeć do wszystkich ludzi, wszystkich ras i kultur. Jednak dopiero w latach 70-tych pierwsi członkowie Instytutu Misji Zagranicznych z Yarumal wyjechali poza granice swojego kraju pełnić misjonarską posługę.

Strony www:
www.misionerosdeyarumal.org

Filmy:

Część 1:Część 2: www.youtube.com/watch?v=bq-qVOOCjRA
Część 3: www.youtube.com/watch?v=Q_ZpfUGr9TA
Część 4: www.youtube.com/watch?v=tKLX4sI3sks
Część 5: www.youtube.com/watch?v=7w6z8sUtC3s