6 sierpnia 2015

Misjonarki Eucharystii


Siostry Misjonarki Eucharystii
Hermanas Misioneras de la Eucaristía
Irmãs Missionárias da Eucaristia
Missionaries Sisters of the Eucharist
Suore Missionarie dell'Eucaristia
Sœurs Missionnaires de l'Eucharistie


Data i miejsce założenia:
1975 rok - Gwatemala

Założycielka:
m. Tonia Maria OrlandLiczba sióstr na świecie: 51  * dane z 2014 roku
Misjonarki Eucharystii obecne są w krajach: Gwatemala, Salwador, USA.
Dom generalny: Gwatemala (San Andrés Semetabaj)


Habit aktualny:

Jednolita bluzka i spódnica w kolorach nawiązujących do kultury gwatemalskiej, biały welon, na piersi zawieszone symbole Eucharystyczne: kielich i hostia.


W USA biała bluzka, niebieska spódnica i kamizelka, biały welon.Duchowość:
Charyzmatem zgromadzenia jest szerzenie miłości i nabożeństwa do Najświętszej Eucharystii oraz służba ludziom, szczególnie ubogim i opuszczonym.
Zgodnie z tym co jest napisane w Biblii, siostry starają się pełnić uczynki miłosierdzia: głodnych nakarmić, nagich przyodziać, spragnionych napoić, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych odwiedzać, umarłych grzebać.
Sposób życia w klasztorze jest bardzo prosty i nie różni się zbytnio od życia prowadzonego w domach zwykłych ludzi. Cechą zgromadzenia jest silne zakorzenienie w rodzimej kulturze, aby skuteczniej docierać z Ewangelią. 


Działalność:
Większość sióstr posługuje w duszpasterstwie parafialnym w górskich terenach Gwatemali. Ponadto zgromadzenie prowadzi dom opieki dla samotnych kobiet w podeszłym wieku. W USA siostry opiekują się bezdomnymi.

Historia:
Misjonarki Eucharystii założyła pochodząca z USA m. Tonia Orland. Należąc do Sióstr Ofiarowania NMP z San Francisco wyjechała na misje do Gwatemali.
Posiadała umiejętność prowadzenia pracy misyjnej bez wprowadzania zagranicznych tradycji do rodzimej kultury. Zachęcona przez niektórych biskupów do założenia wspólnoty zakonnej silnie zakorzenionej w tradycji Gwatemali, powołała do istnienia zgromadzenie Misjonarek Eucharystii. Nowa wspólnota narodziła się w 1975 roku. Dom macierzysty powstał w małej miejscowości San Andrés Semetabaj w diecezji Sololá-Chimaltenango.