14 lipca 2014

ss. Św. Rodziny z Helmet


Zgromadzenie Sióstr Świętej Rodziny z Helmet
Congrégation des Religieuses de la Sainte-Famille d'Helmet
Congregazione delle Religiose della Sacra Famiglia di Helmet
Congregation of the Sisters of the Holy Family of Helmet
Congregación de las Hermanas de la Sagrada Familia de Helmet
Congregação das Irmãs da Sagrada Família de Helmet
Kongregation der Schwestern von der Heiligen Familie von Helmet
Congregatie van de Zusters van de Heilige Familie van Helmet


Data i miejsce założenia:
1856 rok - Belgia

Założycielki (od lewej):
m. Rosalie Van Biervliet
m. Henriette Van Biervliet
m. Melanie Van BiervlietLiczba sióstr na świecie: 148  * dane z 2013 roku
Siostry Św. Rodziny z Helmet obecne są w krajach: Belgia, Gwatemala, Meksyk, Honduras, Kongo-Rep.Dem., Kamerun, Rwanda.
Dom generalny: Belgia (Bruksela)


Habit aktualny:


Zgromadzenie założone jako habitowe. W okresie posoborowym siostry przestały chodzić w habitach, jedynie pojedyncze siostry (głównie w Gwatemali i Afryce) noszą granatowy welon do świeckiego ubrania.
Znakiem wspólnym jest zawieszony na szyi krzyż.


Habit historyczny:
Duchowość:
Podstawą duchowości zgromadzenia jest kontemplacja Świętej Rodziny z Nazaretu, która prowadzi siostry do życia w głębokiej jedności z sobą.
Duch Rodziny z Nazaretu określa sposób życia sióstr. Każdy z domów zgromadzenia powinien być odzwierciedleniem nazaretańskiego domu, ma być wszystko jak w Nazarecie. Tak więc podobnie jak w Świętej Rodzinie centralne miejsce zajmuje Chrystus, codzienne życie cechuje się prostotą i duchem rodzinnym, apostolskie oddziaływanie dokonuje się przez dyskretną i pełną miłości obecność wśród ludzi.
Siostry powierzają wszystko woli Bożej. Hasło zgromadzenia: Bóg nie zawiedzie dodaje odwagi do podejmowania zadań apostolskich oraz czułej troski o ubogich i potrzebujących. Charyzmat wspólnoty zakłada poświęcenie się dziełu edukacji dzieci i młodzieży; siostry odkrywają więc w sobie dary łaski Bożej potrzebne do pełnienia tego powołania (Rz 12, 7).


Działalność:
Zgodnie z pierwotnym charyzmatem założycielek zgromadzenie w pierwszej kolejności jest zaangażowane w prace na polu edukacji od przedszkoli do szkół wyższych. Ponadto siostry otaczają opieką ubogich i potrzebujących, m.in.: uchodźców, chorych, ludzi starszych, także w zakresie opieki medycznej. Włączają się również w pracę parafialną i katechizację.

Historia:
W 1829 roku cztery osierocone rodzone siostry Van Biervliet otworzyły szkołę dla dziewcząt z internatem, aby zarobić na życie, a jednocześnie uczynić coś dobrego. Zaangażowanie i gorliwość kobiet sprawiła, że szkoła zyskała dużą renomę. W 1849 roku diecezja brugijska zwróciła się do sióstr Van Biervliet z prośbą o otwarcie pierwszej w diecezji katolickiej szkoły dla dziewcząt.
Z tego dzieła edukacyjnego oraz miłości do Kościoła narodziło się nowe zgromadzenie zakonne. Trzy spośród czterech sióstr: Rosalie, Henriette i Melanie zapragnęły poświęcić się Bogu w życiu zakonnym. Swoje śluby zakonne złożyły w 1856 roku, dając w miejscowości Tielt początek Zgromadzeniu Sióstr Św. Rodziny z Helmet, którego priorytetem apostolskim stała się edukacja dziewcząt. Zakonnice nie pozostawały obojętne także na potrzeby ubogich, bezdomnych, chorych, starszych.
Pierwszą przełożoną generalną została Rosalie. Nazwa Helmet wzięła się od dzielnicy Brukseli, w której znajduje się dom generalny wspólnoty.

Strony www:
www.sainte-famille.be/pages-isf/communaute.htm