9 marca 2014

ss. Ducha Bożego


Zgromadzenie Ducha Bożego (CDS)
Congregation of the Divine Spirit
Congregazione dello Spirito Divino
Congregación del Divino Espíritu
Congregação do Espírito Divino
Congrégation de l'Esprit Divin


Data i miejsce założenia:
1956 rok - USA

Założyciele:
abp John Mark Gannon
m. Patricia O'ConnorLiczby: ok. 27 sióstr na świecie
Siostry Ducha Bożego obecne są w krajach: USA
Dom generalny: USA (Canton, OH)


Habit aktualny:

Szary lub biały habit z guzikami i kołnierzykiem, o rogach zaokrąglonych i białą obwódką, na piersi zawieszony medalion ze znakiem zgromadzenia i słowami Semper et ubique Caritas; żakiet w takim samym kolorze z przypiętym po lewej stronie krzyżykiem, na głowie granatowy welon z białą wypustką; możliwy także welon biały.Duchowość:
Podstawą duchowości zgromadzenia jest zjednoczenie z Bogiem, które oznacza pełną uległość wobec Ducha Bożego (czyli Ducha Świętego). Bardziej szczegółowo wyraża się to przez złączenie ducha i apostolstwa zgromadzenia z duchem, sercem i myślą Magisterium Kościoła, w którym działa Boży Duch.
Siostry szczególną czcią otaczają Matkę Bożą Oblubienicę Boskiego Ducha, Królową, Matkę i Orędowniczkę. Widzą w Niej najdoskonalszy wzór uległości wobec Bożego Ducha, pod kierunkiem którego Maryja poddała się całkowicie współdziałaniu w tajemnicy Odkupienia człowieka.
Życie modlitewne sióstr obejmuje m.in.: Mszę Świętą, medytację, modlitwę wspólnotową, Drogę Krzyżową, Różaniec, Liturgię Godzin, czytanie duchowne oraz nawiedzenie Najświętszego Sakramentu. Hasłem wspólnoty jest: Semper et ubique Caritas - czyli Zawsze i wszędzie Miłość.
Specjalnym celem zgromadzenia jest aktywna współpraca w rozkrzewianiu wiary katolickiej, wspomagając w ten sposób duchowy rozwój rodziny chrześcijańskiej.


Działalność:
Ze względu na niewielką liczebność zgromadzenie i nie prowadzi szerzej działalności apostolskiej. Aktualnie swój charyzmat służby rodzinie siostry pełnią poprzez edukację najmłodszych, naukę religii w parafiach oraz prowadzenie domu opieki dla osób starszych. Gotowe są jednak swoją posługą wspierać każde przedsięwzięcie Kościoła. Dawniej siostry opiekowały się także chorymi oraz pracowały wśród niepełnosprawnych.

Historia:
Zgromadzenia Ducha Bożego powstało w 1956 roku w USA jako odpowiedź na wezwanie papieża Piusa XII skierowane do zgromadzeń zakonnych, do większej wrażliwości na apostolskie potrzeby ówczesnych czasów. Abp John Mark Gannon ordynariusz diecezji Erie w Pensylwanii, zainspirowany apelem papieża postanowił zorganizować rodzime amerykańskie zgromadzenie zakonne, które odpowiadałoby na te właśnie potrzeby. Dlatego też centrum duchowości sióstr uczynił uległość Duchowi Świętemu.
Na plany abpa Gannona odpowiedziała grupa kobiet z 25 stanów z całego kraju. One to stały się pierwszymi członkiniami nowego zgromadzenia. Dom macierzysty powstał w Erie, obecnie przeniesiony jest do miasta Canton w stanie Ohio. Przełożoną generalną została m. Patricia O'Connor, która uważana jest za współzałożycielką.
Zgromadzenie zatwierdzone zostało przez władze kościelne w 1972 roku; wtedy to czterdzieści sióstr złożyło śluby wieczyste a siedem śluby czasowe.

Strony www:
www.sempercaritas.org

Filmy:

krótka prezentacja osoby założyciela - w jęz. angielskim: