7 kwietnia 2013

Misja Bożego Miłosierdzia


Misja Bożego Miłosierdzia (MDM)
Mission of Divine Mercy
Missione della Divina Misericordia
Misión de la Divina Misericordia
Missão da Divina Misericórdia
Mission de la Divine Miséricorde
Mission der Barmherzigkeit Gottes


Data i miejsce założenia:
2001 rok - USA

Liczba zakonników na świecie: 3 (w tym 2 kapłanów)  * dane z 2013 roku
Bracia Misji Bożego Miłosierdzia obecni są w krajach: USA
Dom wspólnoty: USA (New Braunfels, TX)


Habit aktualny:

Biały habit, z niebieskim szkaplerzem z kapturem, przepasane brązowym skórzanym paskiem, na piersi wyszyty biały krzyż z czerwonym sercem w koronie cierniowej, przy boku różaniec.
Nowicjusze: szkaplerz bez krzyża.
Bracia z siostrami


Duchowość:
Duchowość zgromadzenia opiera się na orędziu Bożego Miłosierdzia przekazanemu przez Pana Jezusa w objawieniach św. Faustynie Kowalskiej. Będąc wspólnotą kontemplacyjną priorytetem braci jest dążenie do zjednoczenia z Bogiem przez wiarę i poddanie się Jego woli. Zakonnicy czują powołani, aby żyć wiarą i zaufaniem w Boże Miłosierdzie i wypraszać je dla całego świata, pełnić miłosierdzie poprzez posługę apostolską oraz dzielić się tą duchowością z innymi.
Centrum życia duchowego stanowi Ofiara Mszy Świętej, w której Jezus składa Siebie Ojcu w ofierze za całą ludzkość. Zakonnicy celebrują Ją z najwyższym szacunkiem i miłością dla tych świętych tajemnic. Praktyka nieustannej modlitwy polegająca na częstym przywoływaniu Imienia Jezus, pozwala zdyscyplinować umysł i ducha, pomagając w dążeniu do nieprzerwanej kontemplacji Osoby Jezusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu natomiast jest wyjątkowym czasem błagania Boga o miłosierdzie i łaski zarówno dla siebie i całej ludzkości. Bracia wierzą, że jest to czas szczególnego działania Boga.
Zakonnicy starannie pielęgnują atmosferę milczenia, która jest uprzywilejowanym środkiem, dzięki któremu bracia mogą wsłuchiwać w głos Boży i po prostu "trwać w Jezusie".

Działalność:
Apostolstwo zgromadzenia to pełnienie duchowych dzieł miłosierdzia, poprzez modlitwę, sprawowanie Sakramentów, przede wszystkim Mszy Świętej i Sakramentu Pokuty. Ponadto zakonnicy prowadzą rekolekcje, formację duchową dla dorosłych, młodzieży i rodzin, zachęcają do praktyki adoracji Najświętszego Sakramentu. We wszystkich działaniach starają się prowadzić ludzi do osobistego spotkania z Bogiem. Jeden z kapłanów na życzenie biskupa celebruje Mszę Świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (trydencką) dla miejscowych wiernych.

Historia:
Zgromadzenie zaczynało jako jedna z Katolickich Samotni, publicznego stowarzyszenia wiernych założonego w 1994 roku w USA, którego członkowie prowadzili pół-eremicki tryb życia. Grupa mężczyzn i kobiet ze wspólnoty tworzącej dziś Misję Bożego Miłosierdzia, pragnęła jednak życia kontemplacyjno-czynnego. Pojawiła się więc potrzeba usamodzielnienia się wspólnoty od Katolickich Samotni, co stało się w 2001 roku za aprobatą biskupa archidiecezji San Antonio. Misja Bożego Miłosierdzia składa się z dwóch wspólnot zakonnych: męskiej i żeńskiej mieszkających oddzielnie, razem biorą jednak udział we Mszy Świętej, adoracji Najświętszego Sakramentu, a także w niektórych działaniach apostolskich np. organizacja rekolekcji. Dom zgromadzenia znajduje się w New Braunfels w stanie Texas.


Strony www:
www.missionofdivinemercy.com

Filmy:http://player.vimeo.com/video/22054056