1 czerwca 2012

Małe Siostry Serca Jezusa od Bezradnych Starszych

.
Małe Siostry Serca Jezusa od Bezradnych Starszych
Hermanitas del Corazón de Jesús y de los Ancianos Desvalidos
Little Sisters of the Heart of Jesus and of the Helpless Elders


Data i miejsce założenia:
1981 rok - Meksyk

Założycielka:
m. Maria de Lourdes López Méndez od Eucharystii


Liczby: 31 sióstr na świecie
Małe Siostry Serca Jezusa od Bezradnych Starszych obecne są w krajach: Meksyk
Dom generalny: Meksyk (Uruapan)


Habit aktualny:

Szary habit ze szkaplerzem, z krótszymi wierzchnimi rękawami, spodnie rękawy dłuższe w kolorze bordowym, bordowy kołnierzyk; na głowie szary welon; na piersi równoramienny krzyżyk, przy boku różaniec.

Duchowość:
Charyzmatem zgromadzenia jest życie braterskie w miłości Chrystusa poświęcone ludziom starszym, bezradnym, zwłaszcza tym znajdującym się w najbardziej niekorzystnej sytuacji życiowej, w których siostry dostrzegają „żywego Chrystusa”.
Duchowe dziedzictwo zgromadzenia streszcza się w zdaniu założycielki matki Marii de Lourdes: Urodziłyśmy się z miłości, żyjemy w miłości i dla miłości. W tym duchu siostry pragną pełnić swoje powołanie wśród osób w podeszłym wieku. Mottem zgromadzenia są słowa św. Piotra skierowane do Chrystusa: Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. To pociąga za sobą konkretne postawy życiowe. Siostry wiedzą, że nie wystarczy mówić tylko: „Panie, Panie”, ale starają się dawać Bogu dowód swojej miłości konkretnymi czynami.
Wspólnota oddana jest Najświętszemu Sercu Jezusa. Jej duchowość ma rys kontemplacyjny, której źródłem jest adoracja Eucharystyczna.


Działalność:
Zgromadzenie poświęcone jest pracy wśród opuszczonych ludzi starszych, bezradnych  którzy nie są już w stanie samodzielnie poradzić sobie w codziennym życiu i którzy zostali zupełnie sami bez opieki rodziny ani nikogo innego, zepchniętych na margines społeczeństwa, pozbawieni miłości. Siostry nie tylko opiekują się nimi, ale także żyją razem z nimi, starając się w ten sposób zaradzić poczuciu opuszczenia i samotności swoich podopiecznych, tworząc atmosferę rodziny. Towarzyszą im aż do ostatnich chwil ich życia. Działalność zgromadzenia skupia się więc na prowadzeniu domów dla osób starszych.


Historia:
Zgromadzenie zostało założone przez zakonnicę ze Zgromadzenia Sióstr od Ubogich Służebnic Najświętszego Serca m. Marię de Lourdes López Méndez od Eucharystii, która dostrzegła beznadziejną sytuacje wielu samotnych ludzi starszych, którzy z racji swojego wieku lub zdrowia nie umieli sami zatroszczyć się o siebie i pozbawieni jakiejkolwiek pomocy społeczeństwa. Z tej wrażliwości w 1981 roku w meksykańskim mieście Uruapan rozpoczęła istnienie nowa wspólnota zakonna Małych Sióstr Serca Jezusa od Bezradnych Starszych. Pierwszą towarzyszką m. Marii de Lourdes była s. Trinidad Campos Garibay od Świętej Rodziny. Obecnie zgromadzenie liczy ponad 30 sióstr i posiada status publicznego stowarzyszenia wiernych. Siostry żyją w kilku domach na terenie Meksyku.

Strony www:
brak
.
.
.