30 maja 2012

Koncepcjonistki

.
Zakon Niepokalanego Poczęcia (OIC)
Ordo Inmaculatae Conceptionis
Orden de la Inmaculada Concepción (Concepcionistas Franciscanas)
Ordem da Imaculada Conceição (Concepcionistas)
Ordine dell' Immacolata Concezione (Concezioniste Francescane)
The Order of the Immaculate Conception (Conceptionists)
Ordre de l'Immaculée Conception
Der Orden von der Unbefleckten Empfängnis (Konzeptionistinnen)

inna nazwa: Koncepcjonistki Franciszkanki

Data i miejsce założenia:
1484 rok - Hiszpania

Założycielka:
św. Beatriz de SilvaLiczby: ok. 1800 mniszek na świecie
Koncepcjonistki obecne są w krajach: Hiszpania, Portugalia, Belgia, Meksyk, Honduras, Ekwador, Salwador, Kolumbia, Brazylia, Peru, Boliwia, Argentyna, Gwinea Równikowa, Indie.
Dom generalny: każdy klasztor jest autonomiczny


Habit aktualny:

Biały habit przepasany białym sznurem, biały szkaplerz, na głowie czarny welon, na piersi medal z wizerunkiem Matki Bożej, przy boku różaniec, niebieski płaszcz. W zależności od klasztoru habit i welon może różnić się w kroju.
Krój tradycyjny spotykany w części klasztorów głównie w Hiszpanii, ale także m.in. w Brazylii i Meksyku.
Krój spotykany m.in. w Brazylii


Nieznacznie zmodyfikowany tradycyjny welon, spotykany w niektórych klasztorach w Hiszpanii.

Uproszczony welon i habit używany w wielu klasztorach w Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Indiach i innych krajach. Welon może być z białą wypustką lub bez.

Koncepcjonistki w Gwinei Równikowej - welon biały.
Habit historyczny:

W niektórych klasztorach używany do dziś.
Duchowość:
Koncepcjonistki żyją według reguły św. Franciszka. Są wspólnotą kontemplacyjną, żyjąca w klauzurze i na modlitwie. Powołaniem zakonu jest uczczenie tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Duchowość zakonu jest więc typowo maryjna. Mniszki starają się podążać za Chrystusem poprzez naśladowanie postaw Maryi: w słuchaniu Słowa Bożego w ciszy i wcielaniu go w życie, w posłuszeństwie wobec planu Bożego dla świata i samych siebie, w prostych zadaniach życia codziennego, w pełnej  miłości służbie bliźniemu, w życiu w obecności Bożej i na nieustannej modlitwie. Od Maryi uczą się także takich cnót jak pokora, niezachwiana wiara, prostota, czystość.
.
W imieniu całego Kościoła siostry gromadzą się na odmawianiu Liturgii Godzin 7 razy w ciągu dnia. Biorą przykład z Jezusa, który nawet podczas publicznego życia spędził wiele nocy na modlitwie, zalecając uczniom, by zawsze się modlili i nie ustawali (Łk 18, 1). Dużą wagę przywiązują również do słowa Pisma Świętego, widząc w nim klucz do pogłębienia wiary i poznania Pana Boga. Atmosferze modlitwy sprzyja przestrzegana w klasztorach cisza, będąca przestrzenią spotkania z Bogiem. Życie w siostrzanej wspólnocie odgrywa znaczącą rolę w dążeniu do doskonałości.
Swoją założycielkę św. Beatriz mniszki naśladują nie tylko w miłości do Maryi Niepokalanej, ale także do męki Jezusa Chrystusa i Kościoła Świętego. Uczą się od niej wrażliwości na działanie Boga, poddania się Jego woli oraz zaufania Bożej Opatrzności.
Strój zakonny sióstr posiada swoją symbolikę: biel habitu skłania do troski o czystość duszy; niebieski płaszcz oznacza, że dusza Maryi Dziewicy została poczęta bez grzechu pierworodnego i jest łaski pełna od pierwszej chwili; medal z wizerunkiem Matki Bożej przypomina o szczególnej miłości, jaką siostry powinny żywić do Maryi, natomiast sznur wyraża franciszkańską duchowość zakonu.Działalność:
Będąc wspólnotą kontemplacyjną apostolstwem sióstr jest modlitwa wstawiennicza. Koncepcjonistki nieustannie modlą się za wszystkich ludzi, ofiarując Bogu Ojcu ich radości i smutki oraz prosząc o przebaczenie za wszelkie zło. Na swoje utrzymanie mniszki zarabiają szyjąc szaty liturgiczne, malując religijne obrazy, wypiekając komunikanty.

.
Historia:
Św. Beatriz da Silva (Beatrycze z Silvy) urodziła się w pobożnej szlacheckiej rodzinie związanej z rodziną królewską Portugalii i Hiszpanii. Rodzice wychowali ją w głębokim poczuciu etyki chrześcijańskiej i szczególnej miłości do Niepokalanej. W młodości Beatriz była damą na dworze królowej Izabeli Kastylijskiej. Królowa zazdrościła jej urody i z tego powodu uwięziła ją. W więzieniu Beatriz ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku. Była ubrana w biały habit i szkaplerz przykryty niebieskim płaszczem. Maryja poleciła świętej, aby założyła zakon w celu uczczenia tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Beatriz opuściła więzienie i dwór królewski i udała się do Toledo, gdzie przez 30 lat mieszkała przy klasztorze cysterek żyjąc w odosobnieniu i na modlitwie. W 1484 roku wraz dwunastoma pobożnymi kobietami założyła w Toledo Zakon Niepokalanego Poczęcia, nadając mu regułę św. Benedykta. Pięć lat później zakon otrzymał zatwierdzenie władz kościelnych, natomiast w 1511 roku zostały zaaprobowane przez Stolicę Apostolską konstytucje, jednocześnie papież narzucił zakonowi regułę św. Franciszka. Od tego czasu mniszki znane są jako Koncepcjonistki Franciszkanki.
.
Aktualnie na świecie istnieje ponad 160 klasztorów koncepcjonistek skupionych w kilku federacjach, głównie w krajach hiszpańskojęzycznych. Najwięcej klasztorów jest w Hiszpanii (ponad 80), mniszki licznie obecne są także w Meksyku, Brazylii i Kolumbii (w każdym kraju jest ponad 20 klasztorów) oraz w Ekwadorze (6 klasztorów), w pozostałych krajach znajdują się jeden lub dwa domy zakonu.

Strony www:
Hiszpania:
federacja Santa Maria de Guadalupe - http://www.beticaoic.org/
federacja de Santiago - http://concepcionistassantiago.com
klasztor macierzysty w Toledo - http://www.concepcionistastoledo.org/
http://www.archiburgos.org/conventodesanluis/
http://www.marinaveracruz.net/nuevosantaclara/santaanademontilla.htm
http://www.concepcionistasalcala.mex.tl
http://www.blogenhonordemarainmaculada.blogspot.com/
Portugalia: http://ordemdaimaculadaconceicao.blogspot.com
http://santabeatrizdasilva.com/
Brazylia:
federacja -  http://concepcionistas.org.br
http://monjasconcepcionistas.blogspot.com/
http://www.mosteiromacaubas.blogspot.com/
http://www.mosteiromontesiao.blogspot.com/
http://www.mmsiao.org.br/
Ekwador: http://www.nuestrasenoradelbuensuceso.com

Zdjęcia pochodzą ze stron internetowych zgromadzenia.

Filmy:więcej filmów:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vFrNbgYDZgA
http://www.youtube.com/watch?v=Jkt7UMmzhZo
http://www.youtube.com/watch?v=y3PJouqXCxU&feature=player_embedded
.
.
.