13 marca 2012

Misjonarki św. Róży z Limy

.
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Róży z Limy
Congregación de Hermanas Misioneras de Santa Rosa de Lima
Congregação das Irmãs Missionárias de Santa Rosa de Lima
Congregation of the Missionary Sisters of St. Rose of Lima
Congregazione delle Suore Missionarie di S. Rosa da Lima
Congrégation des Sœurs Missionnaires de Sainte Rose de Lima
Kongregation der Missionsschwestern vom Hl. Rosa von Lima


Data i miejsce założenia:
1939 rok - Kolumbia

Założycielka:
m. Magdalena - Rosana Sánchez PérezLiczby: brak danych
Misjonarki św. Róży z Limy obecne są w krajach: Kolumbia.
Dom generalny: Kolumbia (Bogota)


Habit aktualny:

Biały habit, na głowie czarny welon z biała wypustką, na piersi krzyż.


Habit historyczny:

Biały habit ze szkaplerzem, czarna pelerynka, na głowie czarny welon, na piersi krzyż.

Duchowość:
Duchowość Misjonarek św. Róży z Limy koncentruje się na kontemplacji ofiarnej miłości Serca Chrystusa Ukrzyżowanego, którego Krzyż jest znakiem zbawczej obecności Chrystusa Zmartwychwstałego dla ludzi, i w którym objawiła się pełnia mocy i miłości Boga. Siostry starają się duchowo wejść w uczucia Chrystusa Ukrzyżowanego oraz zrozumieć i dzielić skarby Jego Serca. Duchowość ta karmiona jest Najświętszą Eucharystią, Słowem Boga, nabożeństwem do Maryi, Niepokalanej Matki i życiem w siostrzanej wspólnocie. Patronką zgromadzenia jest św. Róża z Limy, wytrawna mistrzyni życia duchowego. Za jej przykładem siostry pielęgnują życie modlitwy, dążąc do głębokiej zażyłości z Chrystusem Ukrzyżowanym; jak św. Róża kochają wszystkich ubogich ponieważ Chrystus był poniżany, cierpiący i ubogi; podobnie jak święta cechują się zapałem misyjnym wyrażonym w ofiarnej miłości, gotowej iść w każde miejsce, do każdego narodu, gdzie są potrzebujący, tym samym rozszerzając Królestwo Boże.

Działalność:
Misjonarki św. Róży z Limy posługują w różnych dziedzinach: w pracy edukacyjnej i wychowawczej z dziećmi i młodzieżą, opiekują się chorymi, osobami starszymi, angażują się w duszpasterstwo parafialne oraz wśród rodzin, szczególną troskę roztaczają nad kobietami, jako tymi, które są niezastąpione w przekazywaniu wiary i wiedzy religijnej w swoich rodzinach, a tym które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej starają się przywrócić poczucie godności jako córek Boga. Ponadto siostry prowadzą działalność charytatywną prowadząc m.in. stołówki dla dzieci z ubogich rodzin.

Historia:
Zgromadzenie powstało w 1939 roku w Kolumbii z inspiracji m. Magdaleny Sánchez Pérez, która od wczesnych lat myślała o życiu poświęconym Bogu. Jedynym jej pragnieniem było zrobić wszystko dla Boga, jednocześnie cechowała się wielką miłością do ubogich, których spotykała wokół siebie. Za natchnieniem Ducha Świętego zrozumiała, że powinna założyć nowe zgromadzenie, którego zakonnice prowadziłyby życie zarówno ascetyczne, jak i pełne misyjnego zapału. Chciała otoczyć troską przede wszystkim biedne tereny wiejskie, zapewniając kompleksową opiekę zarówno edukacyjną, katechetyczną, jak i zdrowotną, której mieszkańcy wsi byli w owych czasach całkowicie pozbawieni. Szczególnie pochylała się nad zmarginalizowanymi dziećmi, młodzieżą oraz kobietami. Magdalena znalazła sprzymierzeńca u biskupa Maximiliano Crespo, który szukał zgromadzenia zakonnego do pracy w diecezji Popayán, której był ordynariuszem. Dał swoje błogosławieństwo planom Magdaleny i otoczył młodą wspólnotę swoją opieką i wsparciem, na chwałę Bożą i dla dobra Kościoła. Zgromadzenie powstało w miejscowości Pradera; aktualnie jest wspólnotą na prawie diecezjalnym.


Strony www:
http://www.misionerassantarosadelima.org/
http://misionerassantarosadelima.blogspot.com/

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia.
.
.
.