30 grudnia 2011

Franciszkanki z Reute

.
Franciszkanki z Reute
Franziskanerinnen von Reute
Franciscan Sisters of Reute
Franciscanas de Reute
Irmãs Franciscanas de Reute
Sœurs Franciscaines de Reute
Suore Francescane di Reute


Data i miejsce założenia:
1848 rok - Niemcy

Założycielki:
pierwsze pięć sióstr

Liczby: brak danych
Franciszkanki z Reute obecne są w krajach: Niemcy, Brazylia, Indonezja.
Dom generalny: Niemcy (Bad Waldsee)


Habit aktualny:

Czarny lub szary habit z białym kołnierzykiem, czarny lub szary prosty welon bez wypustki odsłaniający włosy, na piersi krzyż TAU.W Indonezji habit i welon biały lub szary. 

Habit historyczny:

Duchowość:
Siostry żyją według reguły św. Franciszka z Asyżu. Charyzmatem zgromadzenia jest: Służyć Bogu w cierpiącym człowieczeństwie. Z głębokiej miłości do Chrystusa siostry starają się dostrzegać Go w każdym człowieku. Punktem odniesienia życia i posługi franciszkanek w Kościele jest Osoba Jezusa Chrystusa, Jego Wcielenie, życie i służba ludziom, Jego śmierć i Zmartwychwstanie. Siły duchowe czerpią z Ewangelii, z codziennej modlitwy i życia we wspólnocie. Siostry oprócz wspólnej modlitwy, razem spożywają posiłki, podejmują się prac domowych na rzecz współsióstr, razem odprawiają ćwiczenia duchowe. Wzorują się także na przykładzie życia św. Franciszka oraz bł. Elżbiety Achler mistyczki i stygmatyczki żyjącej w Reute w XV wieku.
.

Działalność:
Siostry Franciszkanki z Reute posługują jako pielęgniarki, opiekują się chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi w szpitalach, domach opieki, hospicjach. Angażują się także w edukację dzieci i młodzieży, dbają by wolny czas spędzały one w sposób wartościowy. Siostry prowadzą dom gościnny, w którym przybywający mogą wzmocnić swoje siły duchowe. Wyszywają także paramenty liturgiczne, zajmują się wypiekiem hostii. Na misjach w Indonezji zakonnice pracują w przedszkolach, domach dziecka, szkołach, prowadzą internaty dla ubogiej młodzieży, troszczą się o ubogich, pracują w szpitalu położniczym. W Brazylii posługują wśród ludzi chorych, głodnych, pozbawionych edukacji.


Historia:
Zgromadzenie narodziło się w 1848 roku w mieście Ehingen w Niemczech, gdy pięć kobiet postanowiło opiekować się chorymi żyjąc jednocześnie w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Niedługo później wspólnota sióstr została uznana przez miejscowego biskupa. W 1869 roku dom macierzysty został przeniesiony do Reute, do miasta, w którym żyła bł. Elżbieta Achler, zwana „Dobrą Beth” lub "Dobrą Elżbietą". Od tego czasu kult błogosławionej obecny w mieście i okolicy znalazł swoje miejsce w także w życiu zgromadzenia.


Strony www:
http://www.kloster-reute.de/

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej zgromadzenia..
.
.