20 sierpnia 2017

Karmelitanki Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Teresy


Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Teresy (OCD)
Congregations of the Carmelite Sisters of Mary of the Gate of Dawn
and St. Teresa
Congregazione delle Suore Carmelitane di Maria della Porta dell'Aurora
e di Santa Teresa
Congregación de las Hermanas Carmelitas de María en las Puerta del Alba
y Santa Teresa
Congrégation des Sœurs Carmélites de Marie Porte de l'Aurore et de Sainte Thérèse
Ausros Vartu Marijos Ir Sv Tereseles seserų karmeličių kongregacija


Data i miejsce założenia:
1994 rok - Litwa

Założycielka:
m. Rozana Graulich
















Liczba sióstr na świecie: brak danych
Karmelitanki Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Teresy obecne są w krajach: Litwa.
Dom wspólnoty: Litwa (Krikštėnai)


Habit aktualny:

Beżowy habit przypasany brązowym skórzanym paskiem, beżowy szkaplerz wycięty pod szyją w prostokąt, na głowie błękitny welon, na piersi zawieszony drewniany krzyżyk, przy boku różaniec. 
Dopełnieniem stroju jest biały płaszcz chórowy.




Duchowość:
Wspólnota żyję duchowością karmelitańską, która zakorzeniona jest w kontemplacji, w życiu w stałej obecności Boga, czuwaniu i modlitwie (Mk 14, 38), medytacji w dzień i w nocy nad prawem Pańskim.
Cel zgromadzenia jest taki sam, jaki wyznaczyła samej sobie św. Teresa od Dzieciątka Jezus: W sercu Kościoła będę miłością. Siostry modlą się więc za Kościół, zwłaszcza za Kościół na Litwie, wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Ostrobramskiej. Polecają Jej papieża, kapłanów, nawrócenie grzeszników i siebie samych.
Wszystkim tym, czego Duch Święty uczy w ciszy modlitwy, siostry starają się dzielić z bliźnimi, aby Bóg był bardziej kochany i uwielbiany. Pragną dotrzeć tam, gdzie Ewangelia nie jest znana, gdzie ludzie są pogrążeni w wątpliwościach, materialiźmie, ateiźmie, gdzie są przyciągani przez sekty.
Część sióstr poświęca się bezpośredniej ewangelizacji, ale pozostając poza wspólnotą nie dłużej niż 10 dni w miesiącu, inne pozostają w milczeniu i modlitwie świadcząc, że Pan Jezus jest skarbem ich serca, głosząc z Prorokiem Eliaszem, że: Żyje Pan, przed obliczem Którego stoję (1 Krl 17, 1).
Każdy dzień sióstr zorganizowany jest w taki sposób, aby modlitwa zajmowała centralną pozycję. Życie modlitewne obejmuje m.in.: Mszę Świętą, czterokrotną w ciągu dnia Liturgię Godzin, siostry trzy razy dziennie odmawiają Anioł Pański, dwa razy dziennie poświęcają godzinę na osobistą modlitwę kontemplacyjną, ponadto praktykują Lectio Divina, odmawiają różaniec. Środy i piątki to dni postu i milczenia, w czwartki odbywa się całonocna adoracja, natomiast w soboty siostry poświęcają się Niepokalanemu Sercu Maryi.


Działalność:
Karmelitanki przyjmują do swojego klasztoru osoby na okres odosobnienia i modlitwy, prowadzą rekolekcje, podejmują się kierownictwa duchowego, pomagają rozwijać życie modlitewne w miejscowej parafii m.in. przygotowując liturgię, tworząc grupy modlitewne, przygotowując do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

Historia:
Zgromadzenie założyła belgijska zakonnica m. Rozana Graulich, która po wyzwoleniu Litwy z komunizmu przybyła tam w 1991 roku, aby poświęcić się służbie wyniszczonemu Kościołowi Litewskiemu.
Bardzo szybko, na prośbę kilku młodych kobiet, narodził się pomysł założenia wspólnoty zakonnej, poświęconej prowadzeniu rekolekcji i grup modlitewnych. Już trzy miesiące po przyjeździe m. Rozany na Litwę odbyło się spotkanie z arcybiskupem Wilna, który chętnie zgodził się i wyraził przekonanie, że właśnie taki klasztor potrzebny jest w kraju.
Jednak dopiero w 1994 roku siostry rozpoczęły życie wspólne, składając śluby posłuszeństwa, czystości, ubóstwa i pokory, co jest uważane za rok narodzin zgromadzenia. Siostry przeniosły się wówczas do miejscowości Krikštėnai. W 1996 roku dokonano pierwszego etapu oficjalnego prawnego uznania wspólnoty przez Kościół ad experimentum. W 2000 roku otrzymała ona status publicznego stowarzyszenia wiernych, a w 2016 roku została agregowana do zakonu karmelitów bosych.


Strony www:
www.ausrosterese.lt