29 września 2015

ss. Notre Dame de Namur


Zgromadzenie Sióstr Notre Dame de Namur (SNDdeN lub SND)
Congregazione delle Suore di Nostra Signora di Namur
Congregation of the Sisters of Notre Dame de Namur
Congregacion de las Hermanas de Notre Dame de Namur
Congregação das Irmãs de Nossa Senhora de Namur
Congrégation des Sœurs de Notre-Dame de Namur
Kongregation der Schwestern Unserer Lieben Frau von Namur


Data i miejsce założenia:
1804 rok - Francja

Założycielki (od lewej):
św. M. Róża Julia Billiart
m. Saint-Joseph - Françoise Blin de BourdonLiczba sióstr na świecie: 1781  * dane z 2005 roku
Siostry Notre Dame de Namur obecne są w krajach: Francja, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, USA, Haiti, Nikaragua, Peru, Brazylia, Nigeria, Sudan Płd., Kenia, RD Kongo, Zimbabwe, RPA, Japonia.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe.
W okresie posoborowym (ok. 1970 roku) siostry przestały chodzić w habitach. Znakiem wspólnym jest zawieszony na piersi krzyż.

Jedynie w Nigerii siostry noszą welon biały lub granatowy do świeckiego ubrania.Habit historyczny:

Strój pierwotny używany do ok. 1965 roku:
Czarny habit, pod szyją biały pektorał, na głowie biały czepek i czarny welon.W Ameryce Płd.: habit szary, biały welon.

W Afryce: habit i welon biały.
-----------------------------------------------


Welon lekko zmodyfikowany - używany od ok. 1965 do 1968 roku.

-----------------------------------------------

Strój używany od 1968 roku do ok. 1970 roku.Duchowość:
W centrum duchowości Sióstr Notre Dame de Namur stoi Boża dobroć. Celem zgromadzenia wyznaczonym przez założycielkę jest kochać dobrego Boga i głosić Dobrą Nowinę o Bożej dobroci innym ludziom poprzez słowa i czyny. Cel ten w swojej istocie jest taki sam jak misja Jezusa Chrystusa na ziemi.
Ach, jak dobry jest Dobry Bóg! – te słowa często powtarzane przez św. Różę Julię Billiart, stały się też hasłem zgromadzenia. Wiara w Bożą dobroć pozwala siostrom stawiać czoła przeciwnościom z zaufaniem i pogodą ducha i dostrzegać sens we wszystkich doświadczeniach życiowych.
Zgromadzenie łączy w sobie kontemplacje z aktywnością apostolską. Na wzór Maryi siostry słuchają Słowa Bożego i zachowują je w swoich sercach.

Działalność:
Siostry Notre Dame de Namur angażują się w różne rodzaje apostolstwa. Prowadzą szkoły, katechizują, pomagają w pracy duszpasterskiej w parafiach poprzez katechizację, prowadzenie różnych grup, przygotowywanie do przyjęcia sakramentów świętych, roznoszą Komunię Świętą chorym. Ponadto pracują w opiece zdrowotnej, włączają się w różne formy pracy społecznej, pomagają uchodźcom, ubogim kobietom i dzieciom.Historia:
Św. Róża Julia Billiart wychowała się we francuskim Cuvilly. Od dziecka wyróżniała się pobożnością. Już w wieku siedmiu lat znała katechizm i uczyła go inne dzieci. Gdy miała czternaście lat postanowiła ofiarować swoją czystość Bogu i poświęcić życie służeniu biednym. W 1789 roku zamieszkała w Amiens, gdzie poznała o. Józefa Varin, który uznał że św. Julia doskonale naucza katechizmu i namówił ją do założenia sierocińca.
Stało się to jednak dopiero w 1803 roku, gdy prześladowania Rewolucji Francuskiej wobec Kościoła nieco zmniejszyły się. W dziele tym pomagała jej hrabina Françoise Blin de Bourdon. W 1804 roku św. Julia Billiart z towarzyszką, która już jako m. Saint-Joseph złożyły ślub ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, zakładając nowe zgromadzenie zakonne, z miłości do Matki Bożej (Notre Dame) nazwane Jej imieniem. Głównym apostolstwem sióstr było chrześcijańskie wychowywanie ubogich dziewcząt, często zaniedbanych religijnie, nic niewiedzących o Zbawieniu i dobroci Boga. Julia mówiła: Istniejemy tylko dla ubogich, absolutnie tylko dla biednych; zachęcała siostry do głębokiego zjednoczenia z Bogiem, wolności ducha i odwagi - cech niezbędnych dla powołania apostolskiego.Wkrótce miedzy Julią a biskupem Amiens pojawił spór. Biskup chciał, aby siostry posługiwały tylko w jego diecezji, natomiast Julia czuła, że Bóg powołuje zgromadzenie, aby służyło całemu Kościołowi. Niezadowolony z postawy Julii biskup w 1809 roku wyrzucił siostry ze swojej diecezji. Siostry przeniosły się do Namur w dzisiejszej Belgii, które stało się centrum zgromadzenia.


Strony www:
Dom generalny: www.sndden.org
Belgia: www.ndnamur.be/juliebilliart
Wielka Brytania: http://snduk.org
USA: www.snddenusa.org
- prow. Kalifornia: www.snddenca.org
- prow. Ohio: www.sndohio.org
RD Kongo: www.snddencongokin.org
Kenia: http://web.sndden.org/kenya/vocn
Adresy zgromadzenia w poszczególnych krajach

Filmy: