2 czerwca 2013

Dominikanki Misjonarki z Fichermont


Zgromadzenie Dominikanek Misjonarek Matki Bożej z Fichermont
Congrégation des Dominicaines Missionnaires de Notre-Dame-de-Fichermont
Congregazione Domenicane Missionarie di Nostra Signora di Fichermont
Congregación de las Dominicas Misioneras de Nuestra Señora de Fichermont
Congregação das Dominicanas Missionárias de Nossa Senhora de Fichermont
Congregation of  the Missionary Dominican Sisters of Our Lady of Fichermont
Congregatie van de Dominicanessen-Missionarissen van Fichermont

Data i miejsce założenia:
1920 rok - Belgia

Liczby: brak danych
Dominikanki Misjonarki z Fichermont obecne są w krajach: Belgia.
Dom generalny: Belgia (Bruksela)

Habit aktualny:

Zgromadzenie założone jako habitowe. Po Soborze Watykańskim II siostry przestały chodzić w habitach.
Habit historyczny:

Biały habit przepasany skórzanym paskiem, biały szkaplerz, na głowie biały czepek otaczający twarz, czarny welon, przy boku różaniec. Na misjach welon biały.


Zgromadzenie jest częścią wielkiej rodziny zakonnej podążającej za duchem św. Dominika szczególnie w poszukiwaniu Prawdy i dzieleniu się nią z innymi, zwłaszcza ubogimi i nie znającymi Dobrej Nowiny.
Tym, co wyróżnia Dominikanki Misjonarki Matki Bożej z Fichermont od innych dominikańskich wspólnot jest typowo misyjny charakter zgromadzenia. Został ono założone na prośbę ojców dominikanów pracujących w Kongo belgijskim w Afryce, którzy potrzebowali sióstr do pomocy w ewangelizacji miejscowej ludności. Na prośbę pozytywnie odpowiedziały mniszki dominikanki z klasztoru w Dinan w Belgii. Nowe zgromadzenie narodziło się w 1920 roku, pierwsze siostry osiedliły się w starym zamku Fichermont w Waterloo w Belgii. 


Przez lata większość sióstr pracowała na misjach na kilku placówkach w Kongo, a od 1966 roku także w jednym domu w Chile. Zgromadzenie nigdy nie rozwinęło szerzej swojej działalności mimo, iż w 1967 roku postanowiono rozszerzyć apostolstwo także na Belgię. Oprócz domu w Fichermont otworzono wówczas 3 nowe domy na terenie kraju. 
W szczytowym okresie swojego rozwoju w 1960 roku zgromadzenie liczyło 61 sióstr. Posoborowy kryzys powołań i starzenie się sióstr sprawił, że zgromadzenie musiało zaprzestać pracy misyjnej. Domy w Kongo przejęły miejscowe zakonnice, zlikwidowano również dom w Chile.
Dziś dominikanki żyją w trzech domach w Belgii, w jednym prowadzą dom dla studentów; włączają się ponadto w lokalne duszpasterstwo.Strony www:
brak

Dom generalny:
Dominicaines Missionnaires de Fichermont
Av. Albert Dumont 6
1200 BRUXELLES
0472 37 11 96
e-mail

Filmy:
www.euscreen.eu/play.jsp
.
.
.