17 lipca 2018

Wspólnoty Jerozolimskie


Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie
Monastic Fraternities of Jerusalem
Fraternità Monastiche di Gerusalemme
Fraternidad Monástica de Jerusalén
Fraternidades Monásticas de Jerusalém
Fraternités Monastiques de Jérusalem
Monastischen Gemeinschaften von Jerusalem
Monastieke Gemeenschappen van Jeruzalem
W ramach zgromadzenia istnieją także: Apostolskie Wspólnoty Jerozolimskie

Data i miejsce założenia:
1975 rok - Francja

Założyciel:
o. Pierre-Marie Delfieux















Liczba zakonników na świecie: 52 (w tym 20 kapłanów), w Polsce: 5
Mnisi Wspólnot Jerozolimskich obecni są w krajach: Francja, Belgia, Włochy, Niemcy, Polska, Kanada.
Dom generalny: Francja (Paryż)

Habit aktualny:

Czarny habit przepasany brązowym skórzanym paskiem, czarny szkaplerz z kapturem.


Podczas liturgii używany biały płaszcz chórowy.
------------------------------------

Apostolskie Wspólnoty Jerozolimskie: habit przepasany białym sznurem.


Duchowość:
Zgromadzenie jest wspólnotą, której celem jest życie mnisze prowadzone w sercach dużych miast.
Życie Wspólnot Jerozolimskich koncentruje się wokół modlitwy: Mszy Świętej oraz Monastycznej Liturgii Godzin. Msza Święta sprawowana raz dziennie wieczorem, połączona jest z wieczorną modlitwą Kościoła - z Nieszporami. Komunia Święta udzielana jest pod dwoma postaciami: Chleba i Wina. Adoracja Najświętszego Sakramentu przedłuża rzeczywistą obecność Chrystusa pośród członków wspólnoty; odbywa się ona w ciszy i ma miejsce w ciągu dnia pomiędzy modlitwami Liturgii Godzin oraz w nocy z czwartku na piątek. W każdy czwartek po zakończeniu Eucharystii odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem przy śpiewie ewangelicznych Ośmiu Błogosławieństw.
Zakonnicy trzy razy dziennie gromadzą się w kościele na Liturgii Godzin, która jest przede wszystkim wypełniona śpiewem psalmów. Pory jej odmawiania wpisują się w rytm życia miast: rano – gdy mieszkańcy idą do pracy, w południe - w czasie przerwy obiadowej oraz późnym popołudniem - w porze powrotów z pracy do domu. Przed każdym Oficjum śpiewany jest Hymn do Ducha Świętego. W liturgii mnisi czerpią z tradycji zarówno Kościoła zachodniego, jak i wschodniego.



Wspólnoty Jerozolimskie tworzą dwa instytuty zakonne: męski i żeński. Przybywając do danego miasta powstaje zarówno wspólnota męska, jak i żeńska. Bracia i siostry wspólnie uczestniczą w Ofierze Mszy Świętej i odmawiają Liturgię Godzin, jednak mieszkają oddzielnie, mają oddzielny zarząd, samodzielnie formują swoich kandydatów, są od siebie niezależni.
Mnisi i mniszki składają trzy śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, duże znaczenie przywiązują do życia wspólnotowego, noszą habit zakonny, w milczeniu spożywają posiłki; wiele czasu spędzają w samotności swoich cel, nie korzystają z telewizji, nie chodzą do teatru czy kina, nie posiadają niczego na własność – ani osobiście, ani wspólnotowo. Jednocześnie nie żyją w odosobnieniu za murami klauzury, pracują na zewnątrz w różnych zawodach, przestrzegają jednak okresów oraz miejsc ciszy i samotności.
Oprócz wspólnot monastycznych w ramach zgromadzenia istnieją także Apostolskie Wspólnoty Jerozolimskie, angażujące się w duszpasterstwo parafialne, zachowując jednak mniszy tryb życia.
















Działalność:
Polem działania Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich jest tworzenie przestrzeni modlitwy pośród gwaru wielkich miast, gdzie każdy mieszkaniec mógłby przyjść, pomodlić się, porozmawiać z Panem Bogiem. Zakonnicy chcą stworzyć dla mieszkańców oazę ciszy, modlitwy, braterskiej miłości, pokoju i radości. Wychodzą na przeciw ludziom, którzy są zagubieni na pustyni samotności, lęku, obojętności i poszukiwań, jaką często jest wielkie miasto. Ponadto opiekują się miejscami pielgrzymkowymi oraz prowadzą domy rekolekcyjne.
Na swoje utrzymanie pracują w tzw. świeckich zawodach (w miarę możliwości w habitach), ale tylko na pół etatu, aby mieć czas na modlitwę – swój pierwszy obowiązek, ale także by nie bogacić się i zachować dzięki temu ducha ubóstwa. Natomiast zadaniem kapłanów i braci należących do gałęzi Apostolskiej jest  praca w prowadzonych przez siebie parafiach, które obecnie są dwie: we Francji i Włoszech. Nie podejmują oni zawodowej pracy zarobkowej.



Historia:
Założyciel zgromadzenia o. Pierre-Marie Delfieux był duszpasterzem akademickim paryskiej Sorbony. Wśród zawirowań powstałych w Kościele i w życiu kulturowym przełomu lat 60 i 70-tych XX wieku gdzie wszystko wydawało się ulec zachwianiu, postanowił spędzić jakiś czas na Saharze jako pustelnik. Tam zrozumiał, że prawdziwa współczesna pustynia znajduje się dziś w sercu wielkich miast – jest to pustynia duchowa głodna prawdziwej miłości. Odkrył swoje nowe powołanie: być mnichem w środku miasta.
Za zgodą ordynariusza Paryża rozpoczął życie monastyczne. Po dziewięciu miesiącach było już 12 braci. W 1975 roku powstała oficjalnie wspólnota męska, rok później, w 1976 roku, narodziła się wspólnota sióstr o takim samym charyzmacie.
W Polsce mnisi i mniszki ze Wspólnot Jerozolimskich obecni są w Warszawie.









Strony www:
Polska: http://wspolnoty-jerozolimskie.pl
Dom generalny: http://jerusalem.cef.fr
Francja (Mont Saint Michel): www.abbaye-montsaintmichel.com
Kanada: www.jerusalem-montreal.org
wspólnota apostolska: http://fraternitaapostolicadijerusalemme.blogspot.com/

Filmy: