Siostry Maryi z Ingelmunster
Sisters of Mary of Ingelmunster
Suore di Maria di Ingelmunster
Hermanas de María de Ingelmunster
Irmãs de Maria de Ingelmunster
Soeurs de Marie d'Ingelmunster
Marienschwestern von Ingelmunster
Zusters van Maria Ingelmunster
Data i miejsce założenia:
1769 rok - Belgia
Założyciel:
ks. Pieter Jacobus Dufort
Liczba sióstr na świecie: 106 * dane z 2016 roku
Siostry Maryi z Ingelmunster obecne są w krajach: Belgia, RD Kongo, Uganda, Wietnam.
Dom generalny: Belgia (Ingelmunster)
Habit aktualny:
Zgromadzenie założone jako habitowe.
W okresie posoborowym siostry przestały chodzić w habitach.
W okresie posoborowym siostry przestały chodzić w habitach.
Znakiem wspólnym jest zawieszony na piersi krzyżyk.
W RD Kongo: po lewej: siostry profeski, po prawej nowicjuszki.
W Wietnamie: po lewej: siostry profeski błękitny habit z białym kołnierzykiem,
na głowie błękity welon, na piersi zawieszony krzyżyk.
na głowie błękity welon, na piersi zawieszony krzyżyk.
Po prawej - nowicjuszki.
Habit historyczny:
Na misjach strój w kolorze białym.
-----------------------------------------
Na misjach strój w kolorze białym.
-----------------------------------------
Czarny welonik do świeckiego ubrania.
Duchowość:
Oddajcie się Trójcy Przenajświętszej i żyjcie świętym życiem, aby uwielbiać Boga i pomagać innym. Takimi słowami założyciel wyznaczył główny cel Siostrom Maryi. Zakonnice oddają więc własne życie Trójjedynemu Bogu i chcą poprzez życie w zażyłości z Jezusem Chrystusem, modlitwę, życie we wspólnocie i służbę Kościołowi według natchnień Ducha Świętego, szerzyć Dobrą Nowinę Ewangelii i przyczyniać się do wzrostu Królestwa Bożego na ziemi. Świadome własnej bezsilności, powtarzają za świętym Apostołem Pawłem: Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia (Flp 4,13).
Miłość Boga i bliźniego jest fundamentem ich powołania. Aby trwać w Bożej miłości, siostry słuchają codziennie Bożego Słowa i przyjmują Ewangelię za regułę życia. Pan Jezus staje się Drogą, Prawdą i Życiem dla każdej z nich. Staje się to rzeczywistością nie tylko w wielkich decyzjach życiowych, ale także w zwykłej codzienności.
Według nauki założyciela siostry powinny cechować się żarliwą miłością do Eucharystii i adoracji eucharystycznej. Ponadto duchem pracy i chętnej służby, prostotą i głęboką pokorą. Słowa Pana Jezusa: Byłem głodny, a daliście mi jeść... (Mt 25, 35-36) wyznaczają styl apostolstwa zgromadzenia.
Patronką oraz przewodniczką w życiu zakonnym jest dla sióstr Matka Boża. Jest Ona także wzorem apostolstwa, szczególnie w tajemnicy Nawiedzenia św. Elżbiety, do której Maryja poszła z pośpiechem w góry… (Łk 1, 39-45), aby jej służyć. Hasłem zgromadzenia są słowa: Per Mariam ad Jesum, czyli Przez Maryję do Jezusa.
Działalność:
Tradycyjnym polem działalności Sióstr Maryi z Ingelmunster jest edukacja, która obecnie realizowane jest przez siostry w RD Kongo. Siostry uczą w szkołach podstawowych i średnich, wychowują dzieci w przedszkolach, prowadzą kursy szycia dla dziewcząt. Ponadto opiekują się chorymi i osobami starszymi, pracują jako pielęgniarki w szpitalach, odwiedzają chorych w domach.
W Belgii przez zaawansowany wiek sióstr i brak nowych powołań większość dzieł zgromadzenia zostało zamkniętych bądź przekazanych w inne ręce. Oddziaływanie apostolskie zakonnic polega na drobnych usługach, gestach i zwykłej obecności z bliźnimi, często ludźmi starszymi przebywającymi w domach opieki, a także na zaangażowaniu w życie parafii poprzez pomoc w kościele, pracę w kancelariach parafialnych bądź pracy wolontariackiej.
Historia:
W połowie XVIII wieku w dzisiejszej Belgii, po okresie wojen i zniszczenia, miało miejsce pierwsze ekonomiczne ożywienie. Jednak we wszystkich dziedzinach wciąż wiele potrzeb pozostało niezaspokojonych. W szczególności dotkliwy był brak opieki nad ubogimi.
W 1749 roku proboszczem w Ingelmunster w diecezji Brugge został ks. Pieter Jacobus Dufort. Jego praca duszpasterska zaowocowała założeniem w 1769 roku zgromadzenia zakonnego z dwojakim celem: pomocy biednym dzieciom w nauce oraz potrzebującym w parafii. Wspólnota została powierzona opiece Matki Bożej Siedmiu Boleści, która była czczona w obrazie w kościele parafialnym. Dwie kobiety: Francisca Goethals i Isabella Catulle stały się pierwszymi zakonnicami.
W ówczesnej Belgii istniały głównie zakony kontemplacyjne i były one zakazane przez prawo świeckie. Zgromadzenie powołane do istnienia przez ks. Duforta już trzy lata później zyskało akceptację władzy świeckiej ze względu na czynny charakter. W 1774 roku dwie siostry złożyły profesję zakonną, a wspólnota została uznana przez kościół na prawie diecezjalnym.
Przez dziesięciolecia zgromadzenie poświęcało się głównie edukacji. Działalność apostolska w postaci opieki nad chorymi i starszymi została bardziej rozszerzona w XX wieku po przyłączeniu się do zgromadzenia innych wspólnot zakonnych, których łącznie było pięć. W 1930 roku pierwsze siostry wyjechały na misje do Konga, gdzie od 1957 roku zaczęto przyjmować do nowicjatu rodzime kandydatki.
W 2005 roku powstał dom w Wietnamie. Rozwój tamtejszej fundacji prowadzony jest z planami ustanowienia niezależnego zgromadzenia: Sióstr Maryi z Wietnamu.
Strony www:
www.zrsmaria-ing.be