7 lutego 2014

Józefitki z Cluny


Zgromadzenie Sióstr św. Józefa z Cluny (SCJ)
Soeurs de Saint Joseph de Cluny
Suore di San Giuseppe di Cluny
Sisters of St. Joseph of Cluny (Cluny Sisters)
Hermanas de San José de Cluny
Irmãs de São José de Cluny
Schwestern vom Heiligen Joseph von Cluny

Data i miejsce założenia:
1807 rok - Francja

Założycielka:
bł. Anna Maria JavouheyLiczby: ok. 2800 sióstr na świecie (w Polsce 4 siostry);  * dane z 2013 roku
Siostry św. Józefa z Cluny obecne są w krajach: Francja, Polska, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Irlandia, Wielka Brytania, USA, Kanada, Gwadelupa, Martynika, Saint-Pierre i Miquelon, Trynidad i Tobago, Sainte-Lucie, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Haiti, Dominikana, Kuba, Gujana, Brazylia, Peru, Paragwaj, Argentyna, Senegal, Gambia, Sierra Leone, Gwinea, Gwinea-Bissau, Ghana,  Mali, Niger, Kongo-Brazzaville, Kongo-Rep.Dem., Tanzania, Kamerun, Angola, Mozambik, Madagaskar, Reunion, Seszele, Indie, Nepal, Filipiny, Papua Nowa Gwinea, Australia, Nowa Kaledonia, Fidżi, Wyspy Cooka, Polinezja Francuska.
Dom generalny: Włochy (Paryż)

Habit aktualny:
Brak wspólnoty stroju zakonnego.

W Polsce oraz część sióstr w innych krajach, głównie
w Europie, na Karaibach i w Indiach:
Granatowy habit z białym kołnierzykiem, na głowie czarny welon z białą wypustką, na piersi krzyż na niebieskim sznurku.
Haiti: Granatowy habit, biały welon.
Ameryka Płd., Afryka, Seszele:
Biały habit lub biały strój świecki,
biały welon.Część sióstr w Europie, na Karaibach i w Ameryce Płd.: granatowy strój świecki, czarny lub biały welon lub bez welonu.
W Ameryce Pn. strój świecki bez welonu.W Indiach w zależności od prowincji: biały habit i welon, granatowy habit, czarny welon lub jednolity strój - tradycyjne sari.


Habit historyczny:

Granatowy habit, czarny szkaplerz z pelerynką, czarny welon.


---------------------------------------------------

Józefitka z Cluny ok. 1965 roku
---------------------------------------------------
Duchowość:
Podstawą duchowości zgromadzenia jest kult woli Bożej. Poznać ją i wypełnić to istota charyzmatu sióstr św. Józefa z Cluny. Przez pełnienie woli Bożej siostry łączą się z Jezusem Chrystusem, który spełnił wolę swojego Ojca, aby zbawić ludzi. Dlatego spośród trzech ślubowanych rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, właśnie posłuszeństwo znajduje się na pierwszym miejscu.
Zgromadzenie łączy ducha kontemplacji i apostolstwa. Siostry codziennie wspólnie odmawiają Liturgię Godzin, poświęcają godzinę na modlitwę osobistą i przynajmniej dwie godziny w tygodniu na czytanie duchowne, modlą się także modlitwą różańcową.
Głównym patronem zgromadzenia jest św. Józef Oblubieniec Maryi. Siostry czczą go w każdą środę, polecając mu swoje trudności, kłopoty, zdrowie oraz pracę apostolską. Jest on dla sióstr wzorem życia wewnętrznego i pracy. Innymi patronami są zgromadzenia są: św. Marcin, św. Teresa z Avila, św. Piotr Klawer i św. Franciszek Ksawery.Działalność:
Siostry św. Józefa z Cluny poświęcają się w wychowywaniu dzieci i młodzieży w wierze; prowadzą przedszkola, szkoły, domy dziecka, katechizację, ponadto domy opieki dla osób starszych, szpitale, punkty zdrowia, leprozoria dla trędowatych hospicja, pomagają bezdomnym, wypędzonym, ofiarom wojen i kataklizmów. Siostry pracują w parafiach, w więzieniach, w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, organizują chrześcijańskie formy wypoczynku. Dużą część apostolstwa zajmuje praca w krajach misyjnych.
W Polsce zgromadzenie prowadzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą oraz przedszkole.


Historia:
Bł. Anna Maria Javouhey chciała zostać zakonnicą. W 1800 roku wstąpiła do nowozałożonego przez św. Joannę Antidę Thouret zgromadzenia sióstr miłosierdzia, nieco później do klasztoru trapistek, które jednak opuszczała po niedługim czasie. Wraz z trzema rodzonymi siostrami zaczęła myśleć więc o założeniu nowego zgromadzenia poświęconemu nauczaniu kobiet.
W 1806 roku we francuskim Chalon-sur-Saone zainicjowała szkołę dla dziewcząt; rok później wraz ze swoimi siostrami i kilkoma towarzyszkami złożyła śluby zakonne dając początek Zgromadzeniu św. Józefa. W 1812 roku siostry otrzymały w Cluny dom, do którego przeniosły główną siedzibą zgromadzenia i nowicjat; od tego czasu zaczęto je nazywać Siostrami św. Józefa z Cluny. Już 10 lat po założeniu zgromadzenia pierwsze zakonnice wyjechały na misje do Afryki, na Karaiby i do Oceanii na tereny podległe Francji. W Polsce jedyny dom zgromadzenia znajduje się w Lublinie.
Już od wczesnej młodości Anny Marii Javouhey szczególne miejsce w jej życiu duchowym zajmowało pragnienie wypełnienia Bożej woli. Pragnienie to towarzyszyło jej na wszystkich drogach życia i stało się charyzmatem założonego przez siebie zgromadzenia. Założycielka ujęła je w następujących słowach: Nic mi się tak nie podoba, nic mnie tak nie ogarnia jak pragnienie, aby wykonać świętą wolę Boga. Jeśli zajmuje się sprawami doczesnymi, to tylko dlatego, że odczuwam pragnienie, aby tego dokonać.


Strony www:
Polska: www.dom-swietego-jozefa.pl
Francja: http://stjosephcluny-france.cef.fr/
Hiszpania: www.cluny.es
Portugalia: http://clunyportugal.com/
Irlandia: www.sjc.ie
USA, Kanada: www.clunyusandcanada.org , http://clunyusandcanada.blogspot.com/
Karaiby: www.clunycarib.org
Brazylia: http://irmas-saojose.org/
Kamerun, Kongo, Reunion: http://congojavouhey.over-blog.com
Indie: www.clunyindia.org
Australia: www.sjcaustralia.org